I ‘Ook Egbers vertoonde grensoverschrijdend gedrag’ 3 PALINGDORP VOLENDAM VERSCHEURD OVER PLAATSELIJKE VOETBALTROTS DORPSREL Vijftien jaar later zeg ik: dat had ik beter niet kunnen doen Hij kan beter zingen dan een club besturen in het dorp. Daar gaat het die avond over de te varen koers van de club, waar onenigheid over is. Smit is de grote roerganger van de club en vormt samen met onder anderen Wim Jonk het Team Jonk. zou niet goed in de gaten hebben gehad hoe giftig de werksfeer was. Egbers is een van de namen die in het onderzoek naar voren komt. Zo zou het dan 48-jarige boegbeeld van Studio Sport in 2005 avances hebben gemaakt bij een 22-jarige stagiaire. Hij zou herhaaldelijk heb ben laten weten haar leuk te vin den. Daarbij stuurde hij sms’jes en mailtjes, en belde hij haar soms ook midden in de nacht op. Uiteindelijk viel de vrouw, die na haar stage bij NOS Sport bleef werken, voor zijn avances, zo schrijft de Volkskrant. De twee zoenden een aantal keer, aldus de vrouw die in 2009 melding maakte bij de hoofdredactie. De vrouw zegt in de nazomer van 2018, wanneer de affaire al is beëin digd, benaderd te zijn door de vrouw van Egbers, Janke Dekker, die deze week tijdelijk aftrad als voorzitter van meldpunt Mores, een stichting voor ongewenste om gangsvormen in de televisiesector. De medewerker gaf in dat gesprek toe wat er was gebeurd. Daarna es caleerde de situatie. Egbers begon haar te pesten, waarbij hij haar on der meer ‘de as van het kwaad’ noemde, net als ‘het vergif en ‘ser pent’. Volgens de vrouw werd ze ook buiten werk lastiggevallen. Egbers laat weten zelf de affaire met de vrouw bij de hoofdredactie en directie te hebben gemeld. Hij heeft spijt van de affaire. ‘Onze re latie als zodanig betreur ik nu, vele jaren later, zeer zeker’, zegt hij te gen de Volkskrant. De NOS-presen- tator ‘betreurt’ dat hij de privésitu- atie heeft meegenomen naar de werkvloer. ‘Vijftien jaar later zeg ik: dat had ik beter niet kunnen doen.’ Ranglijst Team Jonk is succesvol. De club pro moveerde, staat nu op een alleszins aanvaardbare veertiende plaats op de ranglij st en het stadion zit vol. Maar de raad van commissarissen van de club is helemaal niet zo tevreden over de koers. Die kost volgens hen bijvoorbeeld veel geld. Er is een be grotingstekort van 1,2 miljoen euro en dat kan verder oplopen. Boven dien wilde Team Jonk oud-internati- onal Keje Molenaar naar voren schui ven als vicevoorzitter. Daar ging de rvc voorliggen, wat weer tot boos heid leidde bij Team Jonk. Het kwam allemaal naar buiten tijdens de roe rige bijeenkomst. Gekibbel en gekonkel zijn ze wel gewend in Volendam, maar de woor- den die Smit uitsprak over zijn eigen dorp zijn aan de beroemde Dijk, aan de rand van het Markermeer, toch het gesprek van de dag. „Ik heb veel respectvoor Jan Smit”, zegt Jan Plat in het ‘praathuis’, een piepklein huisje aan de Dijk waar oudere mannen het wel en wee van het dorp bespreken. De plaatselijke FC is een geliefd gespreksonderwerp. „Jan is een perfecte ambassa deur van het dorp en ik heb best een paar cd’tjes van hem”, zegt ook meneer De Boer. Maar, vin den ze beiden: „Hij kan beter zingen dan een club besturen.” Buiten laat een groepje Aziatische toeristen zich in poncho’s verrege nen. Hun humeur lijkt niet te lijden onder de regen. Die belet hen ook niet alle beroemdheden in Volen- dammer klederdracht te bekijken in de vitrine van de fotowinkel. In het praathuisje worden de prestaties van het eerste elftal besproken. „Die zijn De Volkskrant schrijft op de hoogte te zijn van ‘meerdere situaties’ te genover vrouwen op de redactie. Egbers wordt genoemd als onder deel van een groep bekende presen tatoren, commentatoren en ver slaggevers die zich onaantastbaar zou wanen en structureel het hand boven het hoofd wordt gehouden. De Volkskrant voerde de afgelo pen maanden gesprekken met 32 medewerkers over grensover schrijdend gedrag op de werkvloer. De hoofdredactie van NOS Sport rainer Wim Jonk diri- geert zijn spelers na de M natte ochtendtraining M aan de vooravond van de M belangrijke competitie wedstrijd tegen Feyenoord naar bin nen in het stadionnetje van Volen dam als dorpsbewoner Jan Keijzer een paar 100 meter daarvandaan op de Dijk van wal steekt. „Ach zo’n voetbalclub meneer, dat is net als een slecht huwelijk. De ene helft vindt dit en de ander dat. Dat is juist in Vo lendam niet anders. We staan er goed voor in de eredivisie. Laat die Jan Smit maar gaan toch?” Jan Smit is niet alleen zanger en presentator, maar tegenwoordig ook voorzitter van de plaatselijke voetbal club die dit seizoen voor het eerst sinds dertien jaar weer in de eredivi sie voetbalt. De ‘Nederlandse Elton John’ (de Britse zanger was eigenaar van voetbalclub Watford) heeft een etmaal daarvoor harde woorden ge sproken: „Volendam is vergiftigd door jaloezie, domheid, ophitsing en rancune”, zei hij. Smit deed zijn uitspraken donder dag op een bijeenkomst voor suppor ters en andere belangstellenden van de club in evenementenzaal De Jozef goed”, weet Jan Plat. „Maar een Vo- lendammer zie je er niet. De meesten spelen buiten Volendam. Bij Sparta heb je er een, bij FC Emmen en bij Cambuur. En Jonk had dat nog zo be loofd, toen hij werd aangesteld.” En dat begrotingstekort van 1,2 miljoen? „Weet u hoeveel verlies ze maken bij Barcelona? Dan is dit pe anuts. Liever zie ik dat Jan bij elke wedstrijd aanwezig is. Laatst speelde Volendam M een uitwedstrijd en was L pj Jan hier aan het optreden voor tienduizend man.” Maar we moeten het ook weer niet overdrijven, vindt Kick Koning, die bij de club weinig inmenging duldt van ‘jassen’ van buiten Volendam. „Want dit is toch ook vooral een Volen damse aangelegenheid”, zegt hij. „Wij zijn nou eenmaal geen Hollan ders hè.” Keijzer: „We bespreken al les van de club. Dat gaat er soms wat hard aan toe. Maar uiteindelijk komt het wel goed, denk ik.” Als het gaat om de plaatselijke voetbalclub is Volendam verscheurd. In het dorp is jaloezie, rancune en ophitsing, zo zei de bekendste inwoner en clubvoorzitter Jan Smit donderdagavond. Hoe is de stemming in het vissersdorp? ‘Ach zo’n voetbalclub is Wim Jonk HILVERSUM - Tom Egbers, presentator Ook presentator Tom Egbers heeft op de redactie van NOS Sport grensoverschrijdend en intimiderend gedrag vertoond. Tom Egbers betreurt de rela tie. FOTO PROSHOTS /MARCEL VAWPORST - Mannen in het ‘praathuisje’ - Maarten van Ast In een huisje aan de Dijk ko men ‘mannen van een ze kere leeftijd’ dagelijks bij een om het wel en wee van het dorp te bespreken. FOT9S0LAFKRAAK Nik Kok Volendam Wim Jonken Jan Smit in Volendamse klederdracht. net als een slecht huwelijk’ GO ZATERDAG 11 MAART 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 3