Niet iedereen met weinig inkomen krijgt energietoeslag M u Scharendijks duo zoekt werk voor Oekraïense dorpsgenoten speeltuin Goes maakt werk van duurzame 9 Ze dachten een handjevol mensen aan het werk te gaan helpen, maar alle 24 Oekraïense bewoners van De Kabbelaar staan om een baantje te springen. Het zou zonde zijn als het niet lukt om mensen bij elkaar te krijgen Wij vinden dat deze doelgroep daar ook rechtop heeft Maar ze willen allemaal aan de slag en nog graag ook.” Dat doet aan het enthousiasme van de twee niets af. „We hebben er zelf geen enkel belang bij” zegt Stremme. Ze zijn zelf van eetcafé Surf-Inn, maar daar hebben ze geen mensen nodig. Maar hun netwerk is groot Die 500 euro is een nabetaling van het Rijk. Daar hoeven 1300 huis houdens op Schouwen-Duiveland, die vorig jaar energietoeslag heb ben aangevraagd en ontvangen, niets voor te doen. Ze krijgen het bedrag in april automatisch op hun rekening gestort. Vorig jaar ontvin gen deze inwoners al 1300 euro, waarmee de totale energietoeslag op 1800 euro uitkomt. Inwoners die een inkomen heb ben tot 120 procent van de bijstands norm, konden de toeslag aanvra gen. Maar hoe zit het met inwoners met een inkomen tussen de 120 en 130 procent van de bijstandsnorm? Die konden vorig jaar via de ge meente Schouwen-Duiveland ook energietoeslag aanvragen. Daar maakten 206 inwoners gebruik van. Zij ontvingen eenmalig 650 euro. Deze groep krijgt geen nabetaling. Corina van der Vliet van de PvdA-fractie zou graag zien dat deze groep ook nog een nabetaling krijgt. „Wij vinden dat deze doel groep daar ook recht op heeft en wij kondigen aan dat we daarvoor met een motie komen.” Het zou dan gaan om 250 euro, zegt Van der en hun drang om iets bij te dragen ook. Dorreman: „Er zijn hier zo veel werkmogelijkheden. Iedereen in de buurt zoekt personeel. Het zou zonde zijn als het niet lukt om mensen bij elkaar te krijgen. Bij voorbeeld omdat er taalbarrières zijn of omdat die mensen hier de weg niet kunnen vinden.” Waarschijnlijk ligt de drempel om ergens op af te stappen hoger bij deze mensen dan bij iemand die hier woont of bij een EU-ar- beidsmigrant, redeneert het duo. „En zelfs al is dat niet zo. Hoe makkelijk is het niet als iemand die lokaal bekend is jou persoon lijk contactgegevens doorspeelt?” Want precies dat is het plan: om nieuwe aanvragen worden inge diend, laat wethouder Paula Schot weten. „Nabetaling is alleen voor mensen die al een aanvraag hebben gedaan en geld hebben ontvangen.” Van de groep mensen met een in komen tot 120 procent van de bij standsnorm heeft 19 procent de heel basaal informatie te verzame len en uit te wisselen. Met de bewo ners worden korte gesprekjes ge voerd om te achterhalen wat ze kunnen en willen. En bedrijven worden benaderd met de vraag of ze mensen kunnen gebruiken. „We gaan niet mee op sollicita tie om handen vast te houden. Mensen moeten het verder zelf doen.” Maar met een beetje maz zel kunnen er zo wel op een mak kelijke manier matches worden ge maakt. Vliet. Dat is de helft van de 500 euro die aan mensen met een nog lager inkomen wordt uitgekeerd. Vorig jaar was het ook 50 procent van de uitgekeerde 1300 euro. Dat geld voor inwoners met een inkomen tussen de 120 en 130 procent van de bijstandsnorm wordt alleen niet beschikbaar gesteld door het Rijk, maar zou uit de gemeentepot moe ten komen. Van der Vliet is van me ning dat het benodigde bedrag uit het corona groei- en herstelfonds kan worden gehaald. „Daar zit vol doende geld in.” Helaas voor mensen die vorig jaar geen gebruik hebben gemaakt van de mogelijkheid om energietoeslag aan te vragen: er kunnen geen Grote klus Dat spontane idee blijkt meteen een iets grotere klus dan vooraf ver wacht. De aan de haven gelegen Kabbelaar is sinds 20 februari als opvanglocatie voor Oekraïense ontheemden in gebruik. Er wonen nu 24 mensen. Daar komen in de nabije toe komst nog 26 bewoners bij. „We dachten: misschien willen een stuk of tien mensen aan het werk. zon Dorreman en Jim Stremme uit Scha rendij ke proberen de Oekraïense vluchte lingen in hun dorp te helpen bij het zoeken naar werk. Ze hebben al tig keer dezelfde vraag aangehoord. Of ze soms een uitzendbureau zijn begonnen? Absoluut niet, reageren Dorreman en Stremme. Eigenlijk willen ze alleen maar op vrijwillige basis een handje helpen, nu het voor malig duikhotel in hun dorp in ge bruik is genomen als opvangloca tie voor mensen uit Oekraïne. Via via hoorden ze over hun nieuwe dorpsgenoten. „We ken nen best veel mensen hier in de buurt. Dus we dachten: misschien kunnen we deze mensen helpen bij het zoeken naar werk.” Natuurlijk spelen Het college heeft drie speerpun ten benoemd als het gaat om het toekomstige speeltuinbeleid: kinderen met een beperking moeten ook kunnen spelen, toe komstige speeltoestellen zijn ge maakt van duurzaam materiaal en er komt meer aandacht voor natuurlijk spelen (spelen met materialen uit de natuur). „Om dat we niet voor één van deze dingen hebben gekozen, maar voor alle drie, gaat het wel meer geld kosten”, zegt Veldhuizen. Boven op de 220.000 euro die so wieso elk jaar al beschikbaar is voor de speelvoorzieningen, vra gen B en W de gemeenteraad nu 293.000 euro extra om de ko mende paar jaar de speelvoorzie ningen in de genoemde wijken en dorpen te kunnen verbeteren. De eerste dorpen en wijken waar dit werkelijkheid moet worden, zijn Wilhelminadorp, ’s-Heer Hendrikskinderen, Kattendijke, Eindewege, de Goese Polder en het Oostmolenpark. Daar wor den de bestaande speelvoorzie ningen de komende tijd onder de loep genomen, in samen spraak met bewoners en de dorps- en wijkverenigingen. Dat kan er bijvoorbeeld toe leiden dat speeltoestellen vervangen gaan worden, maar ook dat wordt gekozen voor de aanleg van één wat grotere speeltuin ter vervanging van een paar klei nere. In heel de gemeente liggen op dit moment 125 speeltuintjes. Wethouder Joan Veldhuizen: „We gaan per wijk en dorp bekij ken wat de inwoners willen.” toeslag aan zijn neus voorbij laten gaan. ‘Opmerkelijk en jammer’, noemt Jeffrey van Doorenmalen (D66) het dat de groep minima met een inkomen tussen 120 en 130 pro cent van de bijstandsnorm veel slechter bereikt is. Daarvan heeft 41 procent vorig jaar 650 euro energie toeslag ontvangen. Wethouder Schot beaamt dat dat beter kan. „Het is extra opvallend omdat de doelgroep tot 120 procent wel een hoger bereik heeft. De communica tie is niet heel anders geweest en als we het zouden weten hoe we het kunnen oplossen hadden we het gedaan.” Sb'" fcfr-. I l< ^""3 1 - I Yzon Dor reman (links) en Jim Strem me voor De Kabbelaar. foto marieke mandemaker ZIERIKZEE - Valeska Nastaly - Yzon Dorreman Elke wijk in Goes en elk dorp dat bij de gemeente hoort heeft in 2030 minimaal één speeltuin waar ook kinderen met een beperking kunnen spelen. Dat willen burge meester en wethouders. Nog eens 500 euro aan energie toeslag wordt in april op de re kening van mensen met een krappe portemonnee gestort. Maar niet iedereen die daar recht op heeft, wordt bereikt. - Corina van der Vliet, PvdA-fractie Bedrijven die belangstelling heb ben kunnen voor meer informatie terecht bij Stremme via: jstremme@gmail.com Rob Paardekam Goes Yzon en Jim slaan brug tussen vraag en aanbod Esme Soesman Scharendijke PM ZATERDAG 11 MAART 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 37