Adrie Joosse (100) was onderduiker u Pleidooi voor fietstunnel bij verfoeide rotonde in Goes 8 Veel fietsers zouden er gelukkig mee zijn: een fietstunneltje bij de‘gehate’ rotonde bij het stadskantoor in Goes. De deur voor de aanleg van zo'n tunneltje lijkt nu op een kier te staan. Misschien moeten we vaststellen dat niet alles is op te lossen Joosse was jaren gemeenteambte naar, maar hij begon als 14-jarige in de fruitteelt, in 1937. Hij was gebo ren in ’s-Heer Arendskerke. Tijdens de Tweede Wereldoorlog kreeg hij een oproep van de Duitsers voor de ‘Arbeidseinsatz’. Hij zou in Duitse fabrieken moeten werken, voelde daar niets voor en dook onder. Hij zat twee jaar ondergedoken, het was een zware, spannende tijd. In 1946 trouwde hij met Francien Dorst, zij kwam uit Bruinisse. Ze gingen in ’s-Heer Arendskerke wo nen. Ze waren ruim 60 jaar ge trouwd toen zij overleed in 2007. Adrie en Francien kregen twee zoons, Wim en Rinus, vijf klein kinderen en twee achterkleinkin deren. minder auto’s rechtsaf zullen slaan en over het fietspad heen moeten. De wethouder stelde voor eerst de effecten af te wachten. wordt volgens hem in de toekomst veel drukker qua verkeer, omdat de gemeente er veel huizen wil bou wen. Drukker De Goffau is echter van mening dat de situatie hoe dan ook ongewenst blijft. Het gebied rond het station Aanleunwoning Tot 1,5 jaar geleden woonde Joosse nog zelfstandig in een aanleunwo ning in Goes. Tegenwoordig ver blijft hij in Zorgcentrum Ter Weel in Goes. Hij houdt van rust, is er het liefst op zijn kamer en leest er elke dag de krant, voor Zeeuws en inter nationaal nieuws. Ring Hij stelt dat de situatie er boven dien alleen maar onoverzichtelijker op wordt als de rotonde straks een derde aftakking krijgt, op het nieuwe stuk ringbaan. Al met al lijkt de aanleg van een fietstunnel- tje hem de beste oplossing. Daar voor kan volgens hem, indien no dig, een stukje van de grond wor den gebruikt waarop nu nog de oude school aan de Lijnbaan staat. Tijdens de genoemde raadsver gadering liet D66 zich bij monde van Martin Wissekerke positief uit zal zijn en ook veel geld zal kosten”, zegt hij. De Goffau wierp onlangs tijdens een voorbereidende raadsvergade ring al een balletje op. Hij deed dat toen de aanleg van een nieuw stuk ringbaan, dat aansluit op de ro tonde bij het stadskantoor, werd besproken. Wethouder Joan Veld huizen reageerde niet laaiend en thousiast. Volgens haar is het plan voor een tunneltje niet realistisch, gezien de ruimtelijke impact die het zal hebben. Bovendien denkt ze dat de rotonde bij het stadskantoor veiliger wordt als het nieuwe stuk ringbaan er straks ligt. Automobi listen die uit de spooronderdoor- gang komen, kunnen dan tenslotte ook rechtdoor rijden, waardoor Ogen tekort Automobilisten die de rotondes willen op- of afrijden komen vaak ogen te kort. De fietsers komen er van twee kanten en in sommige ge vallen ook nog min of meer van achteren. Als je als automobilist alle kanten waarvan fietsers kunnen komen goed in ogenschouw hebt genomen, kan er vanaf het punt dat je als eerste bekeek alweer een fiet ser (op bijvoorbeeld een e-bike) ko men aangesneld. Inwoners vertel den eerder in de PZC dat ze de ro tondes gevaarlijk vinden en soms zelfs helemaal mijden. Dat de ge meente inmiddels een paar kleine aanpassingen heeft doorgevoerd, heeft de mening van veel mensen niet doen veranderen. Binnen de gemeenteraad gaan nu stemmen op om bij de rotonde bij het stadskantoor een fietstunnel aan te leggen. CDA-raadslid Joost de Goffau zal donderdag tijdens de raadsvergadering een motie indie nen waarin wordt bepleit te onder zoeken wat de mogelijkheden voor zo'n tunneltje zijn. „Al snap ik dat de aanleg ervan niet gemakkelijk Al sinds de opening van de spoor- onderdoorgang in Goes, inmiddels al weer zo’n drie jaar geleden, kla gen inwoners steen en been over de drie rotondes (twee nieuwe en één aangepaste) aan weerszijden ervan. Met name de rotondes Kompas plein (bij het stadskantoor) en Poelplein (bij flat De Bongerd) wor den als zeer onveilig ervaren. Dat dit geen flauwekul is, bewijzen de tientallen aanrijdingen tussen fiet sers en automobilisten die er al hebben plaatsgevonden. Daarbij zijn ook mensen gewond geraakt. Ordonnans Joosse werkte na de oorlog nog een tijdje in de fruitteelt. Tijdens de Watersnoodramp werd hij ordon nans voor de gemeente ’s-Heer Arendskerke. Als regelneef op de motor voerde hij allerlei klussen uit voor de gemeente. De gemeente vroeg hem na de ramp of hij ge meentebode wilde worden en Joosse nam die baan aan. Hij woonde met zijn gezin jaren in ’s-Heer Arendskerke en ‘ver huisde’ door de gemeentelijke her indeling naar Goes in 1970. Hij werd hoofd-huishoudelijke dienst bij de gemeente Goes en vervulde die functie tot aan zijn pensioen. over het pleidooi van De Goffau. „Een fietstunnel is bij deze rotonde echt nodig, want de veiligheid van de fietsers is in het geding.” Andere fracties reageerden iets terughoudender, al was de teneur dat het nooit kwaad kan om de mo gelijkheden voor een tunneltje eens te bekijken. „Maar we moeten wel op de centjes letten”, aldus Floor van Lamoen (Partij voor Goes). Johnny Lukasse (SGP/CU): „Als het te veel geld kost, moeten we nuchter zijn en vaststellen dat niet alles is op te lossen.” Komende donderdag zal blijken of een meer derheid van de raad het pleidooi om de mogelijkheden voor een fietstunneltje te onderzoeken steunt. vS. i«ls ‘Veiligheid is in het geding De rotonde Kompasplein bij het stadskantoor in Goes, foto johan van derheijden GOES - Arie Westeneng Adrie Joosse is gisteren 100 jaar geworden. De Bevelander was onderduiker tijdens de oorlog en hij maakte de Watersnoodramp van 1953 bewust mee. - Johnny Lukasse, raadslid SGP/CU Adrie Joosse in gesprek met burgemeester Margo Mulder. De voormalige gemeentebode glimlacht breed als hij haar ziet, com pleet met ambtsketen. En noemt dat hij nog voor Goese burge meesters Huber en Blanken heeft mogen werken.FOTOMARCELLEDAViDSE Rob Paardekam Goes ZATERDAG 11 MAART 2023 PM iLlAn W

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 36