Mi f 1 fes 1 44 4 3 Wat is frontotemporale dementie? "03 Ml ■UW» Jg gezin vanuit Wassenaar naar het ouderlijk huis in Terneuzen. Ze wil dichter bij Jaap en haar moeder zijn. Haar moeder betrekt een chalet op hetzelfde erf „Het is fijn om bij mijn moeder te zijn, want met Jaap kunnen we niets delen. Het is een zaam voor ons, omdat we hem niet meer kunnen bereiken. Het is een voordeel dat hij het zelf niet beseft, maar des te pijnlijker voor ons.” Wat Jaaps perspectief is, weten Charlotte en Ingrid niet. Wat wel vaststaat is dat Jaap aan zijn ziekte zal overlijden, want medicijnen zijn er niet. De twee bezoeken Jaap elke dag. „Hij kan nu al niet meer praten, maar hij herkent ons nog wel. Als hij me ziet, dan straalt hij”, vertelt Ingrid. „En hij knuffelt ook graag. Dat is een schrale troost. Een psychologe in het verpleeghuis zei tegen ons: ‘onthoud, het hart wordt nooit dement’. Daar houden we ons aan vast.” familie richt een caravan voor hem in op het erf in Terneuzen. Jaap ge bruikt ineens veel softdrugs, ter wijl hij dat nooit deed, en vertoont steeds extremer gedrag. „Hij wilde steeds met de auto naar Den Haag om wiet te kopen. Eén keer heeft hij bij het benzinestation, hier vlakbij, zelfs een auto gestolen van een vrouw die haar sleutels in het slot had laten zitten. Dat liep gelukkig goed af.” geschopt met z’n blote voet, toen hij zichzelf buitengesloten had. Het was niet veilig meer voor hemzelf, en ook niet voor ons.” Verpleeghuis In augustus 2022 wordt Jaap opge nomen op een afdeling voor jong-dementerenden van zorgcen trum Ter Schorre van SVRZ in Ter neuzen. Ingrid wordt er nog emoti oneel van als ze daaraan terug denkt. „Dat was zo verschrikkelijk verdrietig, want het voelde alsof we hem lieten opsluiten.” Tegelijker tijd valt er ook veel stress en span ning weg. „Hij heeft daar zijn rust gevonden, en ze zijn daar zo onge looflijk lief voor hem. Dat geeft ons ook een gerust gevoel. Ze doen echt alles om er nog het beste van te ma ken. En dat is best een pittige taak.” Ingrid en Charlotte hebben veel steun aan elkaar. Charlotte verhuist na de dood van haar vader met haar Geen emotie En zelfs als zijn vader in januari 2022 plotseling overlijdt, toont Jaap geen emotie. „Die twee hadden echt een heel goede band. Ze bel den elkaar elke dag. Maar toen hij overleed, reageerde Jaap koud”, ver telt Charlotte. „Hij wilde ook niet mee naar de begrafenis. We hebben natuurlijk nog geprobeerd hem over te halen, maar we konden hem niet dwingen. Ja, dat vonden we heel erg. Ik weet dat Jaap het - in zijn normale doen - ook heel erg had gevonden dat hij niet bij de be grafenis van zijn eigen vader is ge weest.” Ingrid heeft het er ontzettend moeilijk mee. Ze wil dolgraag voor haar zoon zorgen, maar na zeven maanden moet ze erkennen dat het niet meer gaat. „Ik had zo gehoopt dat we nog wat jaren voor hem kon den zorgen op ons erf, maar het ge drag werd te complex. Hij heeft een keer een ruit van z’n caravan kapot het Erasmus Medisch Centrum komt uiteindelijk de diagnose. „Daar zag de neuroloog op de her senscans dat er al flinke schade was aan het voorste gebied van zijn her senen.” Het nieuws slaat bij ieder een in als een bom. Charlotte slikt even. „Ik weet nog dat ik mijn moe der toen opbelde en zei: ‘ik ben mijn broertje kwijt’.” Jaap gaat in de maanden daarna zó hard achteruit dat hij niet meer alleen in Den Haag kan wonen. De lotte. „Hij moest daar paling schoonmaken. Dat heeft hij al hon derd keer gedaan. Maar hij kón het gewoon niet meer. Hij wist niet waar hij moest beginnen. Toen ik dat hoorde, heb ik de dokter ge beld.” De huisarts stuurt Jaap naar een neuroloog. Op de eerste scans in het ziekenhuis in Den Haag is niets te zien. Jaap wordt door de psychiater onderzocht, maar psychisch blijkt er niets met hem aan de hand. In A "V rr. Frontotemporale dementie (ftd) komt vaak voor op jongere leef tijd. Veranderingen in het gedrag vallen vaak als eerste op, maar ook taal en spraak kunnen aan getast zijn. De verschijnselen worden steeds duidelijker. Deze vorm van dementie ontstaat, doordat hersencellen in het ge- dragsgebied en het taalgebied van de hersenen af sterven. Het grootste deel van de mensen die deze ziekte krijgen, is relatief jong: tussen de 40 en 60 jaar oud. Het verloop van de ziekte is onvoorspelbaar: sommige men sen gaan snel achteruit, anderen langzaam. Jaap Visser (34) uit Terneuzen lijdt aan frontotemporale demen tie. Dit is een foto uit de periode voor zijn ziekte.privé-foto PC ZATERDAG 11 MAART 2023 X w- -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 31