Zeeland ruilt varkens Blik van Van der in voor gevangenen 11 MRT Velde gaat door merg en been kb 2023 Rijk heeft stikstofruimte nodig voor bajes 2 Personeel Adrz in actie voor betere cao Personeel van het Adrz doet donderdag mee met de lande lijke actiedag voor een betere cao. „Het gaat om een solidari teitsactie”, zegt verpleegkun dige Gerard Bin van het actieco mité. Zeeland draait geen zon dagsdiensten, zoals elders wel gebeurt. In plaats daarvan wor den posters verspreid met tek sten als ‘12 uur io, Adrz laat zich zien’. Daarmee wil het actieco mité aangeven dat het al veel te ver is: werknemers voelen zich opgebrand. Van de actie zullen de patiënten geen last hebben. Maikel Harte alleen auto’s van en naar het JCV. gen (JCV) komt veel stikstof vrij. En met een beveiligde rechtbank in- Toos&Henk STUblO SPORT-MEbEWERKERS INTERN SEHOORb COLUMN Als ze een opvolger voor Clint Eastwood zoeken: hij zou een goeie zijn stikstofuitstoot in Zeeland te ver minderen. Zoals bekend heeft Zee- ot aan de vorige verkiezingen stonden er aan de Axelsestraat in Terneuzen ter hoogte van de Van Steenbergen laan altijd grote verkiezingsborden, waarop dan alle partijen hun posters plakten. Dat bord staat er dit jaar niet. Toch heeft een ij verige WD-er besloten precies op die plek aan een lantaarnpaal een poster te hangen. Precies op ooghoogte. Ik word er bang van. Het is een poster met een foto van Natha lie de Visser, lijsttrekker voor de WD voor de waterschapsverkiezingen en Dick van der Velde, de WD-lijsttrekker voor de Provinci ale Statenverkiezingen. Ze staan buiten naast elkaar, ik denk op het Abdijplein in Middelburg. De Visser lacht nog enigszins minzaam, maar de blik van Van der Velde gaat door merg en been. Ik ben eigenlijk ook wel benieuwd of er nog iemand iets over z’n stropdas heeft gezegd. Hij draagt op de foto namelijk een rooie stropdas. Het kan niet anders of ie mand van een campagneteam heeft tegen hem gezegd dat rood de kleur is van de soci alisten en dat hij beter een blauw of een oranje exemplaar om kan strikken. Hij heeft niet geluisterd. Volgens mij had hij helemaal geen zin om op de foto te gaan. Zo kijkt hij. Alsof zo’n campagne toch geen bal uitmaakt. Daar zou hij wel eens gelijk in kunnen hebben. De VVD is nu al dertien jaar de grootste partij en inmiddels hebben we boze Gronin gers, boze toeslagenou ders, boze boeren, een wooncrisis, een ener giecrisis en een stik- stofcrisis. Toch gaat de WD waarschijnlijk weer de verkiezingen winnen. Ik zou eer lijk gezegd ook niet weten hoe ik moest kijken. neden moet. Want te veel stikstof is slecht voor de natuur. Boerenbe drijven met dieren zijn een van de veroorzakers van te veel stikstof. in het geval van het JCV, de over heid - koopt dan bijvoorbeeld een HOER’ MOCHT ik bAT ZE6ÖEN? JA bAT MOCHT IK ZEÖ0EN manier om stikstofruimte te vin den om de bouw van woningen ontstaat dat de overheid (zowel Rijk als provincie) met twee maten meet.” Het provinciebestuur vraagt minister Bruins Slot dan ook welke Om te voorkomen dat er helemaal een ander ministerie stikstofruimte om ‘eigen’ bouwprojecten toch door te kunnen laten gaan. „Dat roept het beeld op, dat wan neer het om belangen van andere ministeries gaat, het eigen kabi- Iedere ochtend passeer ik de foto als ik naar kantoor wandel. Het is de enige ver kiezingsposter op mijn route. Niet dat ik geen andere verkiezingsposters gezien heb. Tuurlijk wel, en al die lijsttrekkers lachen je vriendelijk toe. Be halve Van der Velde. Na mijn vrouw en dochters is Van der Velde nu al weken lang de eerste die ik ’s ochtends in de ogen kijk. En dan heb ik nog niet eens koffie op. Steeds als ik er voorbij kom heb ik de neiging om harder te gaan lopen, omdat ik bang ben om te laat op m’n werk te komen. Ik ben helemaal niet te laat, ik ben juist ruim op tijd, maar het is die blik van Van der Velde die het me doet denken. Als ze voor westerns nog een opvol ger voor Clint Eastwood zoeken: hij zou een goeie zijn. nisatie die vergunningen afgeeft en beoordeelt. Minister Hanke Bruins Slot (CDA, Binnenlandse Zaken) heeft Het lijkt wat vergezocht, de relatie tussen varkens en een gevangenis. Maar niets is minder waar. Sterker nog, de rol van de varkenshouder in Zoutelande komt onverholen terug in het ontwerp-bestemmingsplan kers die liggen aan de Visodeweg in welkom is in Zeeland, maar tegelij- Stadslandgoed Nieuwerve. Op een Ritthem. Over de weg rijden straks kertijd is de provincie ook de orga- luchtfotootje is te zien in welke stallen straks minder dieren wor den gehouden. Serooskerke Wat is er aan hand? Bij de bouw De bouw van zo’n honderd wonin- van het Justitieel Complex Vlissin- gen in Serooskerke loopt forse ver- onlangs een brief gekregen van de traging op doordat de gemeente provincie. Daarin schrijven Gede- het JCV is een groot bouwproject Veere nu geen stikstofruimte heeft puteerde Staten dat het ene minis- om ze daar te bouwen door het be- terie zegt dat herstel van de natuur clusief hotel, een gewone gevange- leid van het Rijk. Wethouder René de hoogste prioriteit heeft, terwijl nis voor 192 gevangenen en een Ex- de Visser (SGP, ruimtelijke orde- tra Bewaakte Inrichting (EBI) voor ning) vindt het wrang dat hij de koopt 24 zware criminelen. stikstofruimte van Zoutelandse Als gevolg van een rechterlijke varkens niet kan inzetten voor de uitspraak is afgesproken dat de stik- bouw van die huizen. Het Rijk stofuitstoot in Nederland naar be- heeft zich die ‘ruimte’ toegeëigend voor de bouw van het J CV zonder te netsbeleid terzijde kan worden ge- overleggen met de gemeente Veere. schoven. Vervolgens is het aan de Wethouder De Visser: „Terwijl het provincies om dat maatschappelijk wel om onze varkens gaat.te legitimeren.” Hij wijst er op dat hij van het Rijk En dat is nu precies wat gebeurt woningen moet bouwen. Maar die- bij de bouw van het JCV. De pro- zelfde overheid maakt dat nu veel vincie zegt dat zij begrip heeft om niet meer gebouwd kan worden, moeilijker door een voor de hand de 110 varkens in Zoutelande te ge wordt onder meer gekeken naar ex- liggende oplossing - Veerse stikstof bruiken voor stikstofruimte in Rit- tern salderen. Een bouwbedrijf - of voor Veerse woningen-onmogelijk them, want de gevangenis is van te maken. „Ik kan dus niet verder ‘nationaal belang’. „Tegelijkertijd met die bouwplannen.” De Visser willen wij voorkomen dat het beeld verderop gelegen boer uit of de boer moet nu op zoek naar een andere wordt gevraagd om het aantal die ren te verminderen. Daardoor wordt in Zoutelande minder stik- toch mogelijk te maken. stof uitgestoten, waardoor er bij De provincie Zeeland zit een bé- maatregelen zij gaat nemen om de Ritthem wél gebouwd kan worden, tje in haar maag met de constructie. Om er helemaal zeker van te zijn Aan de ene kant snapt het provin- dat de bouw van het JCV door kan ciebestuur dat een extra gevangenis land vooral last van de scheepvaart gaan, wordt ook gekeken naar ak- en een EBI noodzakelijk en zeer die veel stikstof uitstoot. VERKIEZINGEN ZEELAND 5 DAG HUIS ZEELAND 10 GOES Paul Kusters Internet: toosenhenk.nl Zogezegd in deze krant Honderdtien varkens spelen een cruciale rol bij de bouw van de extra bewaakte bajes bij Ritthem.Alseen varkenshouder in Zoutelande zijn dieren definitief inlevert, komt er stikstofruimte vrij om in 2030 gevangenen achter de tralies te zetten. „Met de Partij voor Zeeland weet je wat je hebt, bij BBB is dat nog maar af wachten.” - Francois Babijn, Partij voor Zeeland „We vertrek ken naar Portu gal en we zoe ken er niks, want we zijn niets kwijt.” - Jan van Gilst en Liesbeth van Gilst- Barentsen In Zeeland zijn er straks 110 varkens minder, maar 216 gevange nen meer, fotoanp Minder dieren Ab van der Sluis Emile Calon Ritthem t l ZATERDAG 11 MAART 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 2