Muziek is ook een medicijn Veiligheidsregio kan met systeem rampen beter en sneller bestrijden '1 Hoe Zeeuws kleurt over 500 dagen Parijs 2024? Een grote brand, ergens in Zeeland. De brandweer rukt uit, maar kan vanaf de buitenkant niet precies zien hoe het pand eruit ziet. Maar met een 3D-kaart kan de Veilig heidsregio rondom het gebouw kij ken. Komen er schadelijke stoffen vrij? Dan is met één druk op de knop bekend welke mensen en be drijven in de buurt daarvan op de hoogte gebracht moeten worden, al blijft in sommige gevallen ook een NL Alert nodig. Beter en sneller En vanachter de computer kan de Veiligheidsregio ook prognoses maken van wat er gebeurt als het Proefjaar verlengd DigiTwin, zo heet het nieuwe in formatiesysteem. Het is ontwik keld door het bedrijf Argaleo in Den Bosch. De Veiligheidsregio Zeeland heeft het systeem twee jaar geleden bij wijze van proef in ge bruik genomen, samen met de vijf andere zuidelijke veiligheidsre- gio’s. De ervaringen zijn zó goed, dat de proef met een jaar verlengd wordt. Daarna wordt het waar schijnlijk definitief ingezet. De VRZ wil het systeem het ko mende jaar nog meer toepassen, bijvoorbeeld bij adviezen aan ge meenten. „We kunnen informatie verstrekken die belangrijk is bij het bepalen van de brandveiligheid, het verlenen van bouwvergunningen of vergunningen voor evenemen ten.” met hoge temperatuur kunnen we vooraf al een analyse maken. Met die informatie kun je al rekening houden met drukte op de stranden. Voorheen wachtten we tot er daad werkelijk files stonden. We kunnen nu anticiperen op dingen die drei gen te gebeuren.” harder gaat waaien of als de wind draait. „We kunnen zien welk ge bied last heeft van de rook en of daar bijvoorbeeld mensen wonen die minder zelfredzaam zijn: een verpleeghuis of een kinderdagver blijf bijvoorbeeld. Die informatie is heel waardevol, want zo kunnen we betere en snellere besluiten ne men”, zegt Pepijn de Smet, pro grammamanager bij de VRZ. „De crisisbeheersing is een stuk beter geworden.” Voor de duidelijkheid: de meeste informatie was voorheen ook al be schikbaar, maar niet zo snel en compleet. Nu is bijvoorbeeld me teen duidelijk hoe alle onder grondse leidingen lopen en welke gevaarlijke stoffen muleren wat er op de A58 gebeurt als je een bepaald gebied wilt eva cueren, bijvoorbeeld bij een over stroming. Je kunt dan precies zien waar er een verkeersopstopping te verwachten is.” De Veiligheidsregio wil het nieuwe systeem niet alleen gebrui ken om rampen te bestrijden, maar ook om problemen voor te zijn. „We hebben nu actuele informatie over drukte, op basis van telefoon- gegevens van mensen. We kunnen bijvoorbeeld zien dat het enorm druk is op de A58. In combinatie ving moest geëvacueerd worden. Informatie over bedrijven moest toen nog bij de Kamer van Koop- erdoorheen handel opgevraagd worden. Nu we- gaan. „En zo’n asbestbrand was een ten we meteen waar alle bedrijven heel tijdrovende klus. We moesten zich bevinden.” al die adressen achterhalen en briefjes in de brievenbus stoppen met informatie over asbestsane ring.” In 2018 werd in Vlissingen een Evacuatie? Hoe snel kun je mensen bij een grote ramp uit een bepaald gebied evacueren? Ook die informatie is in bom uit de Tweede Wereldoorlog beeld te brengen met het nieuwe gevonden: daar had het nieuwe sys- systeem. De Smet: „Met zo’n evacu- teem perfect bij gebruikt kunnen atietool, die we maken met de TU worden. „Het gebied in de omge- Delft en Rijkswaterstaat, kan je si- pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl zaterdag 11 maart 2023 Zeeland FOTO JAN BOS Met druk op knop alles weten Waar bevinden zich grote groepen mensen? Hoe waait een rookwolk bij een brand? Met een nieuw informatie systeem kan de Veiligheids regio Zeeland snel antwoord vinden op die vragen. SPORT 12 Met het nieuwe infor matiesysteem is meteen dui delijk hoe alle ondergrondse leidingen lo pen, en welke gevaarlijke stoffen er doorheen gaan, illustratie ARGALEO Cornelleke Blok Middelburg Gitarist Sytse Bakker speelt muziek voor Dick Baron op de intensive care van het Adrz Goes. Of is het geen mu ziek? Is het therapie of iets ertusse nin? Op de afdeling intensieve zorg betrok de Stichting MuzIC gisteren patiënten en hun naasten in wat ze ‘muzikale interacties’ noemen. Muziek is óók een medicijn, vindt MuzIC. We tenschappelijke studies tonen aan dat muziek stress, pijn en angst verminde ren. Daardoor is er minder narcose- middel, angst verlagend medicijn of pijnstiller nodig. De speciaal daarvoor opgeleide musici van de stichting be zoeken wekelijks ic’s om met hun op tredens het gesprek tussen patiënt, familie en musici op gang te brengen. Voor het eerst was MuzIC ook in Zeel and, in het Adrz. Het is de bedoeling dat ze vaker langs gaan komen. zie ook pzc.nl/play

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 29