Europees Hof kunnen het Europese topvoetbal volledig op zijn kop zetten Belgische profclubs moeten schoolbanken in 19 Pro League Business School naar de rechterlijk-juridische kant. Het is opmerkelijk dat de UEFA de enige en volledige jurisdictie heeft om internationale competities te organiseren. Dat er toen de Super League werd aangekondigd zelfs geen criteria of toetsbare procedu res bestonden om als externe partij een competitie te starten. Vanuit het mededingingsrecht bezien is dat bijzonder.” Hoe oordeelt het Hof, schat u in? „Een kans bestaat dat het Hof er kent dat de UEFA zijn dubbelrol als regulator én marktdeelnemer moet scheiden. Dat de bond moet kiezen tussen het een of het ander. Dat zou een aardschok betekenen die alles gaat veranderen. Op z’n minst mag je verwachten dat het Hof de UEFA opdraagt om objec tieve criteria op te stellen voor alternatieve competities.” Maar er is meer dan alleen deze zaak. Bij het Hof van Justitie in Luxemburg dient dit jaar ook de zaak rond Lassana Diarra, de Franse voetballer die in 2014 in conflict raakte met zijn club Loko motiv Moskou en diverse rechts zaken won. Diarra werd de laatste jaren vaak getypeerd als ‘de nieuwe Bosman’, aangezien hij met zijn advocaat het bestaande transfersysteem van de FIFA en de nationale bonden aanvecht, met daarbij het Europees recht in han den. Pikant detail: zijn advocaat Jean-Louis Dupont is dezelfde ju rist die Jean-Marc Bosman in 1995 met succes verdedigde. „Deze zaak is zo interessant om dat het vrije verkeer van arbeid binnen de EU ter discussie wordt gesteld”, zegt Houben. „Oftewel: strookt het transfersysteem zoals we dat kennen wel met het Euro pees recht? Dat kun je je ernstig af vragen. Het huidige transfersys teem kwam er na Bosman en werd met steun van de politiek in een FIFA-reglement gegoten. Bijzon der is dat spelers hun contract niet eenzijdig kunnen opzeggen en vrij naar een andere werkgever kun nen vertrekken, zoals een chirurg of een journalist dat bijvoorbeeld wél kunnen. Is het voetbal zo bij zonder dat zo’n afwijking aan vaardbaar is?” „De exacte gevolgen zijn nog lastig in te schatten, zoals dat destijds ook bij het Bosman-arrest het ge val was. Maar ik merk wel dat er bij clubs nog amper kennis is over deze zaak. De impact kan enorm zijn. Gigantisch. Maar vrijwel nie mand is echt op de hoogte van de zaak-Diarra. Niemand is ook bezig met het ontwerpen van een alter natief voor de bestaande regels voor het geval dat. Men voelt de urgentie gewoon niet aan.” De derde zaak die dit jaar dient voor het Europees Hof, is die rond een Luxemburgse semiprofclub. Swift Hesperange vindt dat het binnen de bestaande EU-wetten óók in de Belgische of Duitse com petitie zou mogen spelen”, aldus Houben. „Want in Luxemburg zijn hun economische en spor tieve groeimogelijkheden danig beperkt. Ook dat wordt interes sant: kun je een sportbedrijf ver bieden grenzen over te steken?” Ook Swift Hesperange laat zich bijstaan door die advocaat die het internationale voetbal midden jaren 90 al eens hevig op zijn kop zette, Jean-Louis Dupont. „Binnen een halfjaar zou het Europese voetbal er op drie fronten volledig anders uit kunnen zien”, zegt Houben. „Dat belooft wat.” „De UEFA is de baas over feite lijk alle stakeholders (belangheb benden. red.): clubs, spelers, com petities, fans. En heeft twee, misschien wel drie petten op. De bond organiseert clubcompetities, houdt het EK voor landenteams, stelt regelgeving op én bepaalt hoe het mediageld wordt verdeeld. En bovendien verdient de UEFA zeer veel geld aan die clubcompetities. Het is dus regulator én marktdeel nemer. De clubs zijn de onderne mende partijen die alle risico’s dragen, de spelers betalen, maar zij hebben onder de streep weinig of niets te vertellen. De vraag is of dat wel houdbaar is. En juist daar ageert de Super League tegen.” „Dat valt niet uit te sluiten. Als er dan geen werkbaar alternatief voor in de plaats komt, komt het hele ecosysteem van het internationale voetbal onder druk te staan. Veel clubs zijn afhankelijk van transfer- inkomsten, zeker ook in België en Nederland.” „De huidige structuur van de UEFA leidt tot veel onvermijde lijke belangenconflicten. In de be stuurstop van de Europese bond zijn clubs en competities niet of nauwelijks vertegenwoordigd: alleen nationale bonden kunnen lid zijn van de UEFA. Dat is best wel gek. Het lijkt mij niet zo raar dat clubs daartegen ageren. Dat ze het monopolie van de UEFA be vechten en stellen: laat ons een eigen competitie opzetten.” Deze bom is veel groter In België is Robby Houben (41) al jaren een bekende naam in het voetbal. Hij zette onder meer de Pro League Business School op, een lesprogramma aan de Uni- versiteit Antwerpen voor bestuur ders van Belgische profclubs. Het project is officieel geadopteerd door de Pro League, de organisa tor van de Belgische ere- en eer ste divisie, die alle 25 profclubs in het land verplicht tot deelname. In het lespakket zitten ‘soft skills’, zoals onderhandelingstechnie ken. En het gaat ook over kennis van financieel beheer. In het sei zoen 2021/2022 boekten de Bel gische profclubs samen een re- cordverlies van netto 156 miljoen euro. „Belangrijk is ook de uitwis seling van ideeën”, zegt Houben. „Er zijn elke keer gastsprekers. Vorige maand bijvoorbeeld de ceo van de Super League, Bernd Reichart, en diens grootste te genstander Javier Tebas (voorzit ter van de Spaanse La Liga, red.). We behandelen steeds thema’s waar elke club mee te maken heeft. Uitbreiden naar Nederland en een BeNe Business School opzetten, zou een interessante volgende stap zijn.” Maar is zoiets wel in het belang van het voetbal als geheel? Van de UEFA mag je verwachten dat ze naar een collectief belang kij ken, clubs kijken in de regel naar zichzelf. De Super League werd in essentie opgericht omdat deze clubs meer wilden verdienen, om zo hun geëxplodeerde salarispos ten te kunnen blijven financieren. „Ik ben er niet om de belangen van de Super League te verdedigen. Hoe zij denken de piramide van het voetbal te kunnen bevorderen, moeten ze zelf uitleggen. Ik kijk Dat zou betekenen dat de rijkste clubs nóg gemakkelijker de beste spelers kunnen verzamelen. Wat als Diarra gelijk krijgt? Ver dwijnt dan het hele transfersys teem zoals we dat kennen? Is dat terecht? GO ZATERDAG 11 MAART 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 19