schrijver spreekt VI Wat fascineerde u het meest aan haar als personage? ‘Maria Cristina staat symbool voor een bepaald type dat je veel ziet in onze huidige samenleving: cn iemand die veel succes heeft en volop in de schijn werpers staat, bijvoorbeeld op de sociale media. Ze leeft in een wereld van likes en dislikes, en in een tijdperk van kennis en informatie, waarin iedereen alles van elkaar weet. Maria Cristina schaamt zich zo voor dat vroegere filmpje dat ze het aan niemand durft te vertellen; niet aan haar man, niet aan haar beveiligers. Daar door leeft ze in haar eigen eenzaamheid op een afschuwelijke tijdbom. De gedachte dat het intiem ste aspect van haar leven wellicht open en bloot aan de wereld zal worden getoond, jaagt haar enorme angst aan. Het publieke oordeel kan heel wreed zijn. Tal van vrouwen hier in Italië hebben zelfmoord gepleegd omdat er een seksvideo of iets dergelijks op sociale media werd gedeeld. Heel heftig.’ Was om die reden een vrouwelijke hoofdpersoon geschikter dan een man? ‘Ja. Ik vond het ook deze tweede keer nog steeds moeilijk om van- uit een vrouwelijk perspectief te schrijven, maar ook uitdagend. Vrouwen worden veel meer beoordeeld op hun schoonheid dan op hun intelligentie. Dat is echt anders voor een man, óók voor mooie mannen. Een mooie vrouw moet altijd haar best doen om niet voor dom te worden aan gezien. Vrouwen aan de arm van beroemde mannen zijn vaak lege omhulsels. Die mannen zien hen ^^"7 even jaar hebben z’n fans op zijn nieuwe J roman moeten wachten en vermoedelijk f stelt Niccoló Ammaniti hen niet teleur. J In Het intieme leven, met thema’s als schuld, schaamte en angst, valt er dankzij Ammaniti’s vertelplezier, humoristische toon en geestige scènes weer het nodige te lachen. Net als in zijn vorige roman Anna voert hij een vrouwelijke hoofdpersoon ten tonele. En wat voor een. Maria Cristina Palma is de vrouw van de Italiaanse premier en uitgeroepen tot mooiste vrouw van de wereld. Maar ondanks een leven in weelde is ze niet gelukkig. Haar huwelijk is uitgeblust en ze heeft weinig intimi. Bovendien is haar verleden getekend door verlies: ze verloor niet alleen al jong haar vader, moeder en broer, ook werd ze al voor haar dertigste weduwe toen haar eerste echtgenoot omkwam bij een auto-ongeluk. Niet voor niets heeft ze de bijnaam Maria Triestina. En trouwens ook Maria Dommetriena, omdat in de publieke opinie een vrouw die zó mooi is, nooit intelligent kan zijn. Als Maria na twintig jaar haar jeugdliefde Nicola Sarti terugziet keert er seksuele spanning terug in haar leven en groeit haar zelfbewustzijn. Maar wanneer ze Nicola ervan verdenkt haar te willen chanteren met een seksvideo, moet ze ingrijpende keuzes maken. In de nieuwe rcffnan van NICCOLÓ AMMANITI (56) is opnieuw een hoofdrol weggelegd voor een vrouw: de echtgenote van de Italiaanse premier. Ze is bang te worden gechanteerd met een seksvideo. ‘Ik weet niet of ik in zo’n situatie dezelfde moed zou hebben als zij.’ •:*d 34 iffixusa NICCOLÓ AMM ANITI -> Het intieme leven verschijnt bij Lebowski €22,99 Ld O Ld Q Z Ik was een beetje verliefd op haar’

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 114