K ij VI e woonde in Amsterdam en in verschillende plaatsen op de Utrechtse Heuvelrug, maar ze wilde altijd al naar Den Haag. ‘Het is een stad, met cultuur en horeca, maar het heeft ook het strand. Het beste van beide.’ En nu woont ze er, sinds anderhalf jaar. Bewust niet in de wijk met bakfietsen en stationwagens voor de deur, maar daarnaast, in een appartementencomplex (‘ik vind het leuk als er een mix van mensen is’). Ze wijst over een huizenblok: daar is het strand, verderop in de straat haar huis, twee deuren verder de kinderopvang waar zoontje Cédric naartoe gaat. ‘Echt een luxe. En het was ook maar een kwartiertje fietsen van mijn werk in de Tweede Kamer.’ ‘Klopt, maar ik hoef er niet alle dagen te zijn, dat scheelt. En zodra ik weer in Den Haag ben en ik loop het strand op, denk ik: ik ga hier echt niet weg. Daar ben ik alle drukte vergeten, alles is goed en geweldig. Ik vind het ook een heel leuk idee dat Cédric hier in het zand en in de buitenlucht zal opgroeien.’ Zoontje Cédric is nu ruim negen maanden. Voor veel jonge ouders een doodvermoeiende fase, maar dat is aan Charlotte Nijs niet te merken. Ze praat snel, stelt veel vragen terug, reageert ad rem. Ze heeft ook niets gemerkt van het negen-maanden-op- negen-maanden-af-devies, dat stelt dat pas bevallen vrouwen negen maanden nodig hebben om volledig te ontzwan- geren. ‘Nee nee, heb jij dat wel gehad? Ik heb dat helemaal niet.’ Even later: ‘Nou, nu we het erover hebben: toen ik de eerste keer na de bevalling weer bij de Tweede Kamer was, was ik totaal overprikkeld. Iedereen praatte zó snel, en switchte zó snel van onderwerp, was zó scherp. Ik had net vier maanden met een baby op het strand gezeten die niets terug zei, dus ik was helemaal van het padje. Maar nu ben ik er weer. Ik praat weer als een ratelende machine en drink te veel koffie.’ Het publiek leerde Nijs kennen als de eerste politiek verslaggever van Hart van Nederland. Ze viel op na het incident waarbij Mark Rutte per ongeluk een deur in haar gezicht duwde, vlak voordat zij hem zou interviewen. Haar kenmerkende toon tijdens de corona-persconferenties, waarvan haar ongenoegen over de on duidelijke avondklokregels af te spatelen was, werd volop bediscussieerd op social media. Voordat ze onder de Haagse kaasstolp stapte, had ze geen enkele ervaring met politiek Den Haag. Ze groeide op als oudste van drie kinderen, op de Utrechtse Heuvelrug. Vader werkte aan de commerciële kant van de media, moeder was thuis. Ze was een blij kind, vertelt ze. ‘Ik vond alles leuk, had overal zin in. Spelen, hockeyen, tennissen. Allemaal heel relaxed, saai hè? Thuis lag De Telegraaf, het nieuws stond aan, maar ik was geen presentatortje aan het spelen of zo. Ik weet ook niet wat ik wilde worden, daarvoor moet ik even de poesiealbums induiken.’ universiteit zou gaan. Maar ik wist wel dat ik meer van het dóen was, en niet zo van het studeren. En bij journalistiek leer je wel echt een vak.’ ‘Ik wilde gewoon bij BNN werken. Die maakten zulke vette dingen. Het was de tijd van Spuiten Slikken, 3opReis, Dennis en Valerio. Dat jonge, dat speelse, dat gevoel dat alles kon en mocht, en er werd veel gefeest. Ik heb er drieënhalf jaar gezeten: eerst als stagiaire op de webredactie, toen werd ik webredacteur, daarna eind redacteur voor online. Mocht ik web- series bedenken.’ ‘Het was niet echt een aantrekkelijk aanbod: de hoofdredacteur vertelde erbij dat politici het niet lekker deden op beeld, want ze praten met meel in de mond en zijn saai om naar te kijken, en de kijkers van Hart van Nederland hebben niet veel met politiek. Maar ik dacht: fiick it, dit is zo vet, om mee te draaien in die wereld. En als het niet lukt, ga ik huilend terug naar mijn vorige werkgever. Ik ben daar echt neergekwakt, had nul politieke ervaring. In het begin heb ik zulke domme vragen gesteld. Voor een live item moest ik snel weten wat het verschil is tussen Prinsjesdag en de Algemene Politieke Beschouwingen. Ik stond bij de patatbalie, de plek waar journalisten en politici elkaar ontmoeten, en herkende alleen Pechtold. Ik liep op hem af: ‘Kan je me dit uitleggen, ik ga zo live!’ Hij heeft het toen heel rustig en goed uitgelegd: ‘Met Prinsjesdag is het 30 i En toen kreegje een baan in Hilversum, als opiniepeiler bij Een Vandaag. Je bent wel direct gaan studeren aan de School voor Journalistiek in Utrecht ‘Ik heb vwo gedaan, dus het lag in de lijn der verwachtingen dat ik naar de Welke kant wildeje op binnen de jour nalistiek? Een paar jaar en een werkgever later werd je gevraagd om de eerste politiek verslaggever van Hart van Nederland te worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 110