‘Zo voelde ik het: als ik me nu laat wegglijden, ben ik gewoon dood’ MEZZA. 27 VI zinnen, helemaal verstaanbaar, maar, zoals hij in het boek een vriend citeert: alsof hij een beetje aangeschoten is en zijn best doet dat niet te laten merken. Voor het boek deelden jullie eikaars ervaringen van die eerste periode. Hoe was dat om terug te lezen? Viggo: ‘Emotioneel. Ik wist wel dat het erg was, maar toch niet precies hoe Peter en mijn gezin die eerste momen ten in het ziekenhuis hebben beleefd. Zoveel angst en onzekerheid; het las echt als een thriller.’ Peter: ‘Ik schrok wel om terug te lezen hoe Viggo net na het infarct op de grond ligt, voelt dat het heel erg is en dan kan beslissen of hij doodgaat of niet. Dat is bizar.’ Viggo: ‘Zo voelde ik het echt: als ik me nu laat wegglijden, ben ik gewoon dood. Heel kalm eigenlijk.’ Peter: ‘Dat is ook wel weer troostrijk. Zo eng is het blijkbaar niet, doodgaan.’ Peter, wat is jouw rol geweest tijdens de revalidatie denk je? ‘Mijn rol was vooral er te zijn en te zeggen dat alles goedkwam. Maar soms moest ik ook op de rem trappen. Zo waren we gevraagd om een presentatieklus te doen voor de KNVB terwijl Viggo nog aan het revalideren was. We besloten gewoon te beginnen met de voorbereiding, maar ik merkte al snel dat hij nog niet goed en snel genoeg was. Toen heb ik tegen Viggo moeten zeggen: dit kun jij nog niet. Daar heb ik wel een paar nachten van wakker gelegen.’ Viggo: ‘Ik had het willen proberen, maar ik voelde ook wel: het is misschien toch verstandiger het niet te doen.’ Peter: ‘Ik wilde niet dat mensen uit medelijden zouden zeggen: goh, voor iemand met een infarct doet hij het eigenlijk best goed.’ Viggo: ‘Nu moet ik soms Peter gerust stellen. Ik mis misschien soms een woord of een zin, maar ik los het wel op.’ Peter: ‘De rol van de helpende is gewoon een heel bevredigende. Dan ben je een edel mens. Maar of je er nou iemand écht mee helpt, is een tweede. Je kunt namelijk de ander ook de kans ontnemen om het zelf te doen. Net als bij opvoeden. Ooit moet je loslaten.’ Peter: ‘Het heeft enorm geholpen in mijn begrip van hoe Viggo alles heeft beleefd en ook wat mijn rol daarin is geweest. Het is niet geschreven als bestseller of zo, maar meer om uit te zoeken: wie waren we en wat is er van over?’ Peter: ‘Ik schrijf op een gegeven moment letterlijk: ik ben mijn oude beste vriend verloren. Maar tegelijker tijd is het vrolijke: ik heb er meteen een nieuwe beste vriend voor terug gekregen. Een vriend die soms zachter en emotioneler is. En ook dichterbij. We hebben een nog veel grotere verbintenis gekregen.’ Viggo: ‘Die onvoorwaardelijkheid was er altijd al, maar met zo’n grote gebeur tenis weet je echt: het blijft goed tussen ons, wat er ook gebeurt. Veel spectacu lairder dan dit wordt het niet.’ Hoe is dat nu, tijdens de theater voorstelling? Wat heeft het boek schrijven jullie opgeleverd? En wat is het antwoord op die vraag? -> infarct, een verhaal over vriendschap, leven en herstel verschijnt bij A.W. Bruna 22,99. De voorstelling Er gaat iets heel moois gebeuren is nog tot en met 25 april op tournee. VIGGO WAAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 107