‘Vrouwen voegen echt iets toe aan het voetbal’ M y v r 7 I vrouwelijke trainers, scheidsrechters en bestuursleden 15 I I k M Z voor vies.” y Spin in het web Kole vervult zelf daarin graag een voortrekkersrol („ik ben niet voor niets lid van het projectteam”): en thousiasmeren en verbinden, de spin in het web. „Mensen denken vaak dat wij alleen de competitie- en boetebond zijn, maar we doen zo veel meer. We willen de clubs echt helpen, bij wat voor problemen dan ook. We zijn er voor hen. Als je op zaterdagmorgen op een voetbalter- rein komt en je ziet al die vrijwilli gers rondlopen. Daar heb ik zoveel respectvoor, die wil je toch helpen.” „Ik denk dat vrouwen echt iets toevoegen aan het voetbal. Ze zorgen voor een andere dy namiek en communiceren soms ook wat anders dan mannen. In en rond het veld wordt natuurlijk nog wel eens wat geroepen. ‘Bijt zijn oor eraf, dat soort dingen. ‘Dat moet kunnen’, is dan de reac tie, terwijl wij vrouwen zeg gen dat allemaal wel iets ge matigder kan. Zoiets hoeft toch helemaal niet? Wij bren gen in zulke gevallen wat meer nuance aan.” Den Hartog is er vandaag bij als de KNVB in Heinkenszand neerstrijkt en uitleg geeft over de campagne om meer vrou- Vrouwen zorgen voor een andere dynamiek „Via mijn zoon en dochter ben ik erbij betrokken geraakt”, vertelt Den Hartog, die in het verleden ook zelf heeft ge voetbald. „Het was superleuk om bij de wedstrijden van de kinderen mee te gaan. Ja, en toen was er een oproep voor bestuursleden. Ik had al wel veel bestuurservaring, zo’n vijftien jaar, in allerlei rollen, penningmeester, voorzitter en secretaris. Uiteindelijk ben ik bij De Westhoek secretaris geworden. Nu zijn we een omnivereniging, dus er zitten meer vrouwen in het be stuur.” Tien bijeenkomsten in den lande, vandaag in de kantine van Luctor Heinkenszand voor de vereniging. Het moet tot een omslag in denken en doen leiden. Vanavond wordt Heinkenszand aan gedaan. Kole: „Het is nu een kwestie van zaadjes planten. Het kan twee of vijf jaar duren, maar er gebeurt tenmin ste wat. Vergeet ook niet dat we van heel ver komen hè. Dat was destijds met het vrouwenvoetbal ook. Dat is door het succes van de Leeuwinnen steeds meer ingeburgerd geraakt. De tijden zijn veranderd toch? Het is ge woon een afspiegeling van de maat schappij en met een vrouw in het bestuur verandert ook de sfeer en energie in de club. Ze kijken soms wat anders tegen dingen aan. Daarom is het belangrijk om ze een beter podium te bieden.” wen te interesseren voor voet- bal(technische) functies bin nen het voetbal. Ze juicht het initiatief toe en meent dat het ook nog ‘gewoon’ hard nodig is. „Laatst ging het over het ontslag van Alfred Schreuder bij Ajax. Er ontstond in het land een hele discussie over en er werd geopperd om Sarina Wiegman voor de groep te zetten bij Ajax. Nou, toen ik de reacties hierover daarna op Fa cebook zag, dacht ik: ‘Oké, hier zijn we dus nog niet helemaal klaar voor’. l Het was heel deni- k grerend, best wel heftig, een beetje K middeleeuws.” Niet vanzelfsprekend „Ik heb nooit negatieve reac ties gehad, maar ik merkte wel dat een vrouw binnen het voetbal nog altijd niet vanzelf sprekend is. Een vrouw als se cretaris, kan dat wel? Dat ge voel kreeg ik wel eens. Niet vanuit het bestuur zelf hoor, maar van buitenaf. Ik vind dat als je in het bestuur zit, hoefje niet zozeer verstand van voet bal te hebben. Natuurlijk heb je weleens gesprekken met bijvoorbeeld de hoofdtrainer en dan zal het soms over tech nische zaken gaan, maar er zijn altijd mensen binnen de vereniging die daar meer van af weten en die kun je dan inschakelen ad- - j voetbal.” Ze zijn er inderdaad wel, goed, maar van zulk soort uitdagin- maar de cijfers stemmen nog niet gen houdt ze wel. „Ik word niet zo vrolijk. Landelijk gezien is veertien snel moedeloos. Over vier jaar moe- procent van de bestuursleden ten we minimaal vijf vrouwelijke vrouw, in Zeeland ligt dat percen- trainsters en arbiters in Zeeland tage op 12,8%. Oftewel: van de 306 hebben. Dat is de stip aan de horizon bestuursleden zijn er in Zeeland 38 en als er één schaap over de dam vrouw, het merendeel in de rol van is. De bond toert door Nederland, be legt sessies, houdt workshops en secretaris. Als het om trainers of scheidsrechters gaat, blijft onze pro vincie ver achter bij de rest van Ne- probeert de vrouwen enthousiast te derland. Zeeland kent slechts één krijgen voor functies. Daarbij zoekt geregistreerde trainster en nul de bond het in rolmodellen, per- KNVB-arbiters. Er is nog een wereld soonlijke benadering en actieve be te winnen, beseft Kole maar al te geleiding, met een belangrijke rol fc- f K i 4 4 Z I ■w BURGH-HAAMSTEDE Mariska den Hartogzit sinds anderhalf jaar in het bestuur van FC De Westhoek uit Burgh- Haamstede, vierdeklasser in hetzaterdagvoetbal. Ze is de secretaris van de vereniging. Liesbeth Kole: „Mensen denken vaak dat wij alleen de competitie- en boetebond zijn, maar we doen zo veel meer.” foto's johan van der Heijden Edwin Overbeeke zijn er vandaag bij. De laatste in zijn baan als me dewerker voetbalontwikkeling. Overbeeke was tot voor kort technisch manager bij Zeelandia Middelburg, maar is onlangs overgestapt. Hij is binnen de bond nauw betrokken bij het jeugdbeleid en ook onder meer het ondersteunen van trainers. „Edwin zit er voor het technische gedeelte en ik voor het bestuur lijke”, legt Kole uit. „En Hans Quaars neemt de arbitrage voor zijn rekening.” Mariska den Hartog. - Mariska den Hartog, secretaris van FC De Westhoek Jan y Dagevos ‘Meervrouwen in voetbal(techni- sche) functies’. Dat is de naam van de campagne die de KNVB heeft gelanceerd. Er worden in den lande in totaal tien bijeen komsten gehouden, met als doel om vrouwen te interesseren voor een rol binnen het voetbal. Van daag wordt Zeeland aangedaan. Voor de bijeenkomst in de kan tine van Luctor Heinkenszand hebben zich dertien vrouwen en twee mannen aangemeld. Liesbeth Kole, verenigingsadvi- seur binnen de voetbalbond, en GO VRIJDAG 10 MAART 2023 I i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 43