5 6 PVDA/GROENLINKS Paspoort PROVINCIALE STATENVERKIEZINGEN 2023 Terwijl de politiek steeds meer versplintert, zoeken PvdA en Groenlinks elkaar juist op, aangevoerd door Anita Pijpelink. „Wij willen echt verbinding.” Van onze standpunten komt 95 procent overeen en we hebben de ego’s opzijgezet 2. Provincie moet openbaar vervoer overnemen Bijna alle partijen in Zeeland maken zich zorgen over het openbaar ver voer. Pijpelink wil af van de markt werking. „We ontkomen daar niet aan. We moeten het openbaar ver voer straks opnieuw aanbesteden. We willen een verduurzaming, we moeten rijden met het materieel van de toekomst. De provincie is uitge strekt. Dan kom je er niet meer met een pot geld voor een commerciële partij. Kun je het openbaar vervoer dan niet beter in eigen hand nemen? Dat hebben we de afgelopen jaren, toen wij in het bestuur zaten, inder daad niet gedaan. Maar de tijden zijn veranderd. Er is niet altijd meer een dokter of een tandarts in de buurt. Met de commerciële druk op het openbaar vervoer worden die niet beter bereikbaar.” En moet dat open baar vervoer dan ook gratis worden voor mensen met een smalle beurs? Pijpelink: „Je kunt denken aan ver- 3. Meer aandacht voor cultuur Voor een wereld die verandert, is cul tuur essentieel, betoogt Pijpelink. Kunstenaars denken ‘out of the box* en kunnen daarom oplossingen aan dragen voor maatschappelijke pro blemen. Ze erkent dat de regelingen die ze daarvoor als gedeputeerde heeft opgetuigd in de kunstwereld niet altijd met gejuich zijn ontvan gen. Want zijn het niet kunstenaars zelf die bepalen welke kant het op moet in plaats van bestuurders? „De intrinsieke waarde van kunst staat voorop”, reageert ze. „De buitenwe reld moet zich realiseren dat het niet altijd gaat over het economische nut.” 4. Werkgelegenheid hand in hand met duurzaamheid Op dit moment is er krapte op de ar beidsmarkt, maar Pijpelink vindt het belangrijk dat werkzoekenden ook in de toekomst aan de slag kunnen bij de grote Zeeuwse werkgevers. Die moeten wel verduurzamen. De mid delbare beroepsopleidingen kunnen daar met opleidingen op inspelen, zodat ze de juiste werknemers afle veren. De grote bedrijven willen wel, zegt ze, als ze steun krijgen van een betrouwbare overheid. „Het verhaal is niet: Waarom gaan we dit doen?’, maar: ‘Hoe gaan we dit doen?’ Ze wil len juist vaart maken.” In het mid den- en kleinbedrijf ligt dat anders. In die sector hebben veel bedrijven het idee dat duurzaamheidsregels ze kapot maken. „Die moeten we echt helpen. We moeten ze faciliteren om stappen te zetten.” 1. Meer natuur en meer boeren Veel partijen beweren dat boeren de natuur kapot maken of andersom. Pijpelink denkt dat natuur en land bouw juist heel goed samengaan. „Dat betekent wel dat we het anders moeten gaan doen. Niet met minder boeren maar met meer boeren die anders boeren. Als je wil dat de land bouw minder intensief wordt, moet schillende varianten voor bepaalde doelgroepen. En natuurlijk willen we geen lege bussen laten rondrijden. Ik zie mogelijkheden in openbaar ver voer op afroep. Dat is wennen, maar het doel is om het beter te maken.” 5. Bouwen voor Zeeuwen „De bouwvakkers in Zeeland moeten bouwen voor bewoners en niet voor bezoekers. De focus moet liggen op woningbouw voor jonge mensen, ge zinnen en ouderen.” Maar zijn er de afgelopen tien jaar, met de PvdA in het provinciebestuur, niet vooral re creatiewoningen gebouwd en huizen voor de hogere middenklasse? „Die tijd is geweest. We zien dat we veel groepen geen recht hebben gedaan. Die moeten we helpen.” nita Pijpelink zat als Pv- dA’ervier jaar in het da- gelijks provinciebe- stuur, maar moet nu als aanvoerder van een ge meenschappelijke lijst met Groen- Links ook de keuzes van een opposi tiepartij verdedigen. Dat voelt totaal niet ongemakkelijk, vertelt ze. „Ik zit in het college met onder meer water en natuur in mijn portefeuille, on derwerpen die ook heel relevant zijn voor een partij als GroenLinks. De partijen met wie we in het bestuur zitten denken hier niet overal het zelfde over als wij, dus ik heb heel erg de verbinding gezocht met partijen die ik nodig had, ook bijvoorbeeld D66 en Partij voor de Dieren. De po litiek in Zeeland is rechts-behou- dend. Dat is prima, maar het kan geen kwaad als we daar iets steviger tegenin gaan. Samen met Groen Links kan dat, of het straks in het col lege is of in de oppositie. Van onze standpunten komt 95 procent over een en we hebben de ego’s opzij ge zet. Daar krijgen we heel positieve reacties op.” Het is niet ondenkbaar dat de linkse combinatie bij de verkiezingen als grootste uit de bus komt. Wordt het langer openhouden van de kern centrale in Borssele en het bouwen van twee nieuwe centrales - iets waar PvdA/GL tegen is - dan een breek punt? „Ik roep nu niet: ‘Ja, dat ga ik tegenhouden’. Mensen snappen echt wel hoe de politiek werkt en dat je compromissen moet sluiten. Maar wat ik onbestaanbaar vind, is dat die plannen er zijn en dat de Zeeuwen niet zijn gehoord. Tot nu toe is niet de juiste weg gevolgd om de menin gen daarover te peilen. Hoe zit het met de landschappelijke inpassing? Wat is de impact van de bouw? Als wij aan tafel zitten, zorgen we dat het Zeeuwse geluid wordt gehoord.” je je afvragen hoe de boer een boter ham kan blijven verdienen. Ik denk dat er een verdienmodel zit in de koppeling met natuur. De boer kan een belangrijke rol spelen bij natuur beheer en onderhoud. Ik zie het als mijn missie om die twee werelden bij elkaar te brengen. Dan heb je dus meer boeren nodig. Dat vraagt tijd en een investering van belastinggeld. Maar het moet nu wel gebeuren. We moeten stoppen met het roofbouw- model. Behoud is teruggang, het moet fundamenteel anders.” ■v Anita Pijpelink van PvdA/GroenLinks: „De boer kan een be langrijke rol spelen bij natuurbeheer en on derhoud.” FOTO LEX DE MEESTER Anita Pijpelink (48) woont in Middel burg, is getrouwd en heeft drie kin deren. Voor ze vier jaar geleden gede puteerde werd, werkte ze twintig jaar in het onder wijs. Uniek „De combinatie PvdA/GroenLinks wil echt samen werken en de ver binding aangaan.” Voorspelling Nu samen zes, straks: „Zeven of acht zetels.” - Anita Pijpelink, lijsttrekker PvdA/GroenLinks Ernst Jan Rozendaal Middelburg Zie ook pzc.nl/play PvdA en GroenLinks gaan er steviger in tegen rechts’ WA VRIJDAG 10 MAART 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 33