Ophef over voorgenomen verkoop transferiumgebouw M 4 4 Lisette heeft meer dan honderd ovenwanten van over heel de wereld o w Ze hangen overal in haar keukentje. Komen van over heel de wereld. Ovenwanten. Lisette van Klochum heeft er meer dan honderd. „In Dubai kennen ze geen ovenwanten.” Een souvenir uit Texas. Maar wat? Ovenwanten! Verbazing alom over het voorne men van B en W het hoofdgebouw bij het transferium in Renesse te verkopen aan frituur De Buren. Om ruimte te maken voor activiteiten en vanwege stankoverlast moet de frietkar van de familie Luijcx weg van het pleintje aan de Hogezoom, besloot de gemeenteraad twee jaar geleden. De gemeente verplichtte zichzelf mee te zoeken naar een an dere plek. Maar dat het college nu op de proppen komt met het trans- feriumgebouw, stuit op onbegrip. zo kwamen er in de loop der jaren steeds meer ovenwanten bij. Van ben. Ze kwamen te hangen in hun keuken in Zierikzee waar ze woon- ins erop. Op die van Alaska, noord pool, staan ijsberen. Deze hangen het meest prominent in zicht. Waar mensen vroeger voor hun prikken het Groen-Kruisgebouw aan de Burghseweg betraden, zouden ze nu hun hoofd stoten tegen de meest kleurrijke pannenlappen. Ik heb ze overal vandaan. Uit Afrika, Egypte. Het Midden-Oosten is moeilijk. Daar kennen ze er geen. Die halen hun eten uit de oven met handdoe- Horecastop Volgens WD-raadslid Ramon de Ceuninck van Capelle lapt het col lege hiermee willens en wetens de eigen beleidsregels aan de laars. Voor Schouwen-Duiveland geldt immers een horecastop. En verhui zing van een mobiele snackkar naar een vaste stek is wel degelijk uit breiding van het aanbod, redeneert De Ceuninck, omdat er nu geen ho- recabestemming op het transferi- umgebouw zit. „Terwijl andere on- ken. Ter compensatie kreeg ik van een vriendin die in Dubai was een stelletje onderzetters in de vorm van Perzische tapijtjes.” Hollandse ovenwanten hangen er nauwelijks. „Alleen enkele Hup Holland-hup-exemplaren. Zeeuwse heb ik eigenlijk ook niet. Er bestaan denk ik wel ovenwanten met oesters, mosselen of Zeeuwse knopen. Misschien sturen lezers die straks wel op. Mijn meest speci ale ovenwant is een gepersonali- seerde witte met eigen foto. Vorig jaar gekregen van mijn nichtje Me lissa, omdat ik 75 jaar werd. Melissa (51) werkt voor KLM als stewardess. Zij helpt mij het meest met mijn verzameling. Vroeger waren wij, onlangs het leeftijdsverschil, Jut en Jul. In de zomervakanties kwam zij vanuit de Veluwe bij ons in Zierik zee logeren. We trokken veel met elkaar op.” Wethouder Jacqueline van Burg ziet dat allemaal toch anders. Na een zoektocht van twee jaar naar een alternatieve locatie voor De Bu ren, is de gemeente uiteindelijk uit gekomen bij het leegstaande trans- feriumgebouw. „De enige optie. We denken ook dat het past bij de invulling van het transferium. Je kunt er straks ook even lekker wat drinken en eten. Bovendien hebben we zo toezicht op de openbare toi letten die om de haverklap worden gesloopt. Mocht zich nu alsnog een andere serieuze gegadigde melden, dan schuift het college dat verzoek door naar de huisadvocaat. dernemers die in Renesse een hore cazaak wilden beginnen, altijd nul op het rekest kregen.” Vers koken Veel dezelfde wanten heeft Lisette niet. „Uit Noorwegen kreeg ik eens drie dezelfde. Daarvan kon ik er best eentje daadwerkelijk gebrui ken. Want ik kook zelf nog elke dag vers. Heerlijke ‘ouderwetse’ groen ten als spinazie, postelein of raap- steeltjes. Stamppot met eigen aard appelen. Die teel ik achter in mijn tuin in wasmanden. Worteldoek over de grond en zonder hulpmid delen. Zo lekker. Warm laten wor den in de oven. En ze er op tijd uit halen. Met, jawel: ovenwanten.” Schelpenplein te behouden. De dorpsraad heeft gisteren in een brief aan het college formeel be zwaar aangetekend tegen de voor- Kibboets en sleepboot Weer terug uit Amerika ging ze voor camping De Duinhoeve wer- Lisette van Klochum (76) woont sinds 1999 met haar man Hans in het oude Groene-Kruisgebouw in Burgh-Haamstede. De geboren Amersfoortse groeide op in Voor burg. Toen haar ouders in 1968 lie ver meer in de natuur wilden wo nen, verhuisden die naar Ovezande op Zuid-Beveland. Zelf vertrok Li- sette destijds naar Afrika. „Mijn zwager was mijningenieur en ging werken voor de kopermijnen in -•> Zambia. Ik was toen 20 en hielp hem daar met zijn werk. Daarvoor werkte ik in Den Haag als apothe kersassistent. Later heb ik vier jaar gewerkt met apen in Dierenpark Wassenaar, geweldige tijd. Ik wilde meer leuke dingen doen in het le- ven. Naar Afrika, waar ik ook een halfjaar door Zuid-Afrika trok. Na terugkomst in Nederland, vertrok ik naar Duitsland om op zo’n rond vaartboot op de Rijn te werken. Mensen begeleiden. Daarna ging ik naar Amerika, upside New-York, om als au pair te werken. Bij een ge zin met een groot huis. In die tijd traject van school had in Texas. Ze zeilde ik met de man des huizes ook zat daar op de highschool en in een wedstrijden.” gastgezin. Na ons bezoek wilde ik als aandenken aan Texas iets mee nemen. Een souvenir. Maar wat? Toen zag ik ovenwanten hangen.” Een bekende die op vakantie ken, destijds nog in bezit van de ge- ging, nam ook exemplaren mee. En meente Rotterdam. Tijdens het krabben vangen op de Ooster- schelde leerde Lisette haar man Engeland en Frankrijk tot de Cari- Hans kennen. „We hebben samen nog twee jaar in de kibboets in Is raël gewerkt. In Zeeland woonden den voordat ze naar Burgh-Haam- we lang in een sleepboot die in Zie- stede verhuisden. „De meest bij- rikzee of Burghsluis lag. Hans was zondere vind ik de ovenwanten van internationaal zeeman, dus die zat Antarctica, de zuidpool. Met pingu- overal en nergens. De verzameling ovenwanten startte toen onze dochter Janinka een uitwisselings- Ook dorpsraadvoorzitter Geurt- AfldGFG OfldGrtlGITlGrS sen denkt zeker te weten dat er Lmnnn altiirl nul meer belangstellenden zijn voor «"«JU "UI het pand. „De fietsenverhuur bij- op het rekest voorbeeld, die nu nog een stukje verderop zit. Zoiets past ook veel beter in het concept van een trans ferium dan een frietboer. Of geef hem dan een ventvergunning voor die omgeving. Prima! Maar toch niet in dat grote gebouw! Dit is niets minder dan het inlossen van een politieke belofte aan de familie Luijcx”, legt Geurtsen de link naar genomen verkoop en vragen burge- de inzet van coalitieleider Robbert meester en wethouders van dat Lievense om de snackkar op het plan af te zien. *1 Zelfs uit Alaska en Egypte Lisette van Klochum met haar verzameling oven wan ten in haar woning in Burgh-Haamstede, foto katja van noort RENESSE - Marcel Modde „Dit is achterkamertjespolitiek”, briest voorzitter Hans Geurtsen van de dorpsraad Renesse. „De gemeente heeft niet eens de moeite genomen te onderzoe ken of andere ondernemers mis schien óók belangstelling heb ben voor aankoop van het trans- feriumgebouw. Een toplocatie!” - Lisette van Klochum, verzamelaar van ovenwanten - Ramon de Ceuninck van Capelle, VVD s S*/ 7 Gerrit van Loon Burgh-Haamstede VRIJDAG 10 MAART 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 32