u Kleurrijke Cliëntenraad en ondernemingsraad gaven negatief advies over besluit verzameling F 3 Emergis zet de sluiting van de autismekliniek in Kloetinge door, ondanks kritiek van de cliëntenraad en de onder nemingsraad. Zij maken zich zorgen. KNVB wil meer vrouwen in de voetbalwereld zit nu vooral bij de gevolgen voor cliënten. „Wij vinden dat te weinig duidelijk is wat de sluiting van de kliniek voor cliënten betekent. Dat moet goed op papier staan” zegt Mark de Vos, voorzitter van de on- Wij vinden dat te weinig duidelijk is wat de sluiting van de kliniek voor cliënten betekent den al meerdere klinieken gesloten. ‘Beter worden doe je thuis vaak het best’, luidt de visie van de in- voor geestelijke gezond heidszorg. Ook bij andere instellin gen in het land is deze ontwikke- dat is ook de piekwaar ze hun leven leiden. We vinden dat we cliënten het best thuis kunnen helpen. En als het écht niet anders kan, is een opname nog steeds mogelijk.” De cliëntenraad en de onderne mingsraad staan in principe achter deze visie van Emergis. Daar stem den ze eerder al mee in. Hun zorg Gillissen heeft begrip voor de zor gen van de cliëntenraad en de on dernemingsraad. „Wij kunnen die zorgen niet helemaal wegnemen. Verandering is altijd spannend: voor cliënten, hun familie en voor medewerkers.” Hij benadrukt dat Emergis nu al driehonderd cliënten met autisme in hun thuissituatie behandelt. „Zij hebben min of meer dezelfde diagnose als de cliënten die nu in de kliniek verblijven. Wij hebben al veel deskundigheid op dit gebied. Wij bieden nu al goede zorg thuis.” Andere baan Sinds Emergis de plannen naar bui ten bracht, hebben meerdere me dewerkers van de autismekliniek een andere baan gezocht. De ko mende maanden wordt de kliniek draaiende gehouden met inzet van zzp’ers, zegt Gillissen. „De over gangsperiode is nodig om de cliën ten op een goede manier afscheid te laten nemen van de kliniek, en om de afdeling waar de vijf bedden naartoe verhuizen, aan te passen.” dernemingsraad. De cliëntenraad zet vraagtekens bij de vijf plekken die overblijven in de andere kliniek van Emergis. Pieterman: „Hoe zal het daar zijn voor de cliënten met autisme? Is daar voldoende rust, structuur en een prikkelarme om geving?” De ondernemingsraad maakt zich zorgen over de toerus ting van medewerkers. „Zij zijn breed opgeleid en hebben weinig met autisme te maken gehad: zij moeten voldoende geschoold wor den. Daarnaast moet de kennis van het personeel dat mensen thuis helpt op orde zijn.” Pieterman en Vos vinden allebei dat het Emergis-bestuur naar de kritiek luistert. De Vos: „We heb ben goede afspraken gemaakt. Ons is beloofd dat de medewerkers vol doende geschoold worden en dat ze steun krijgen van specialisten op het gebied van autisme. Ook in de ambulante tak werken voldoende specialisten. We hebben er vertrou wen in dat het bestuur aan de slag gaat met onze adviezen. Maar we blijven het kritisch volgen.” voor wie dit niet haalbaar is. Maat werk is echt nodig”, zegt Corina Pieterman, voorzitter van de cen trale cliëntenraad. „Wij hebben de afgelopen tijd geluiden van cliën ten gehoord die zich ook zorgen maken. Als je in een kliniek ver blijft, dan zit je in een kwetsbare positie. Dit besluit doet veel met ze.” Het besluit over de autismekli- Het plan van Emergis kwam vorige niek staat niet op zichzelf: Emergis maand al naar buiten: elf van de wil zich meer gaan richten op hulp zestien cliënten van de autismekli- thuis, en minder op zorg in de niek in Kloetinge worden vanaf klinieken. De afgelopen jaren wer- halverwege dit jaar thuis behan deld. Vijf cliënten krijgen een plek in een andere kliniek van Emergis. Het plan leidde meteen al tot vra- stelling gen in de Tweede Kamer. En nu hebben ook de cliëntenraad en de ondernemingsraad hun zorgen ge- ling gaande, uit: ze gaven allebei een negatief ad- „Als je mensen langdurig op- vies over het besluit aan het be- neemt, dan maak je ze afhankelijk stuur. van de zorg”, zegt Ralph Gillissen, „Wij vragen ons af of de hulp die als directeur verantwoordelijk thuis voldoende is voor de cliënten is voor de zorg aan volwassenen en die nu in de autismekliniek verblij- ouderen bij Emergis. „Mensen voe- ven. Er zullen altijd cliënten zijn len zich thuis het meest veilig, en Lisette van Klochum uit Burgh-Haamstede heeft een kleurrijke verzameling in haar keuken. Ze spaart ovenwanten, van over heel de wereld. Soms heeft ze een paar dezelfde, maar dat is juist handig, want die gebruikt ze dan bij het koken. pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl vrijdag 10 maart 2023 Zeeland SPORT 14 Autismekliniek toch dicht - Mark de Vos, ondernemingsraad Emergis Cornelleke Blok Kloetinge BÊ FOTO KATJA VAN NOORT ZEELAND 4 4 I J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 29