Van ’t Wout wil doorbraakjaar bekronen Alcaraz wil via overwinning in Indian Wells Djokovic passeren Promiz Roglic geniet met volle teugen van etappezege in Tirreno-Adriatico 23 k PODIUM Vooraf keek iedereen naar Mathieu van der Poel en Wout van Aert, maar Primoz Roglic greep de eerste aankomst bergop in de Tirreno-Adriatico aan om zijn comeback te vieren. Vlak voordat Primoz Roglic in Tor- toreto op het podium stapt, komt hij langs een tent met een tv. In de herhaling ziet hij zichzelf juichend over de streep komen. In alle rust kijkt Roglic nog eens naar zichzelf, zes maanden en twee dagen nadat hij uit de Vuelta viel met een nood zakelijke schouderoperatie tot ge volg. Roglic weet weer wat winnen is. Dus doet hij op het podium - al leen bij belangrijke zeges - zijn be kende Tele mark-landing, spuit met prosecco en zet daarna de megafles aan zijn lippen. Niet om te nippen. Dit is drinken. „Ook dat ging weer goed. Het is heerlijk om terug aan de top te zijn en te winnen. Ik heb echt van dat moment genoten.” Roglic is terug en in de mixed zone en tijdens de persconferentie maakt hij er een ware one manshow van. In het peloton was het ieder een al opgevallen dat Roglic zijn be nen niet had geschoren bij zijn comeback. Dus antwoordt hij op de vraag hoe goed zijn vorm nu is met een grap „Ik heb nog wel wat werk te doen. Mijn benen scheren, bij voorbeeld. Ik zou ze scheren na mijn eerste zege. Na zes maanden zal dat vanavond moeten. Het gaat wel even duren om dit op te lossen. Het is een zooitje geworden.” De Sloveen is goedlachs en dat is niet meer dan logisch. Na een crash in de door Jumbo-Visma gewon nen Tour de France moet Roglic al vroeg naar huis met gebroken rug- „Ik heb geen last meer en heb weer de eerste explosiviteitsoefeningen op het ijs gedaan”, zegt Van ’t Wout. „Ik kan me 100 procent la ten zien.” De jonge shorttracker pakte dit seizoen zijn eerste twee wereldbe- kerzeges in Salt Lake City op de 1500 en 500 meter. In Almaty won hij ook goud op de 1000 meter. De zeges op drie verschillende afstan den laten zien dat hij op alle af standen uit de voeten kan. Bij de EK in Gdansk veroverde hij me dailles op alle afstanden met goud op de 1500 meter. Hij had pech dat de titel over het gehele klassement niet meer wordt verdeeld op de EK en WK. „Ik hoorde van onze data- wetenschapper dat als er een klas sement was geweest, ik dan Euro pees kampioen was. Jammer dat ik die titel niet meer krijg, maar ik kan er niets aan doen, dus denk er niet te veel aan.” Kiezen wil Van T Wout nog niet, al dicht hij zichzelf wel de meeste kansen toe op de 1000 en 1500 me ter. Op zijn twee favoriete afstan den moet hij in Seoul afrekenen met shorttrackfenomeen Park Ji- won. De Zuid-Koreaan won op die afstanden dit seizoen negen we reldbekerwedstrijden en is de top favoriet, zeker in eigen huis. „Ik ga tijdens mijn race niet op één persoon focussen, want als je dat doet gaat het fout”, blikt Van T Wout vooruit op zijn races tegen Park. De Zuid-Koreanen hebben op de baan in Seoul wellicht thuis voordeel, maar dat maakt het voor hen niet per se makkelijker, denkt hij. „Ze hebben ook heel veel druk.” Roglic staat op in de etappe naar het heuveldorp Tortoreto, terwijl het plan van de ploeg eigenlijk is om voor Wout van Aert te rijden. Vier keer moet de drie kilometer lange klim naar de finish worden gedaan en op voorhand lijkt dit de dag te worden voor het langver wachte duel tussen Van Aert, Ma thieu van der Poel en Julian Alaphi- van het seizoen.” Maar dat vervolg van het seizoen nadert snel. Over een week Mi- laan-San Remo en zes dagen later stapt Van der Poel in Vlaanderen op de fiets voor de E3 Prijs. Een week later de Ronde van Vlaanderen en daarna Parijs-Roubaix. Is er reden tot zorg? „De rug is vrij oké. Ik snap de verwachtingen wel, maar als je gewoon gaat tellen: na het WK cross heb ik veertien dagen getraind in Spanje en dat is niet genoeg om in topvorm te zijn. Dat is waarom ik Strade en Tirreno doe. Ik wilde niet zonder koersritme naar San Remo gaan. Ik denk dat dit beter is rich ting het Vlaamse voorjaar waar onze doelen liggen. Vandaag viel het even tegen, maar het is niet dat ik daar wakker van lig.” Opgeofferd „Ik heb zware maanden achter de rug en er veel voor opgeofferd. Niet alleen ik, maar ook mijn gezin. Na tuurlijk twijfel je dan weleens. Nu waardeer ik deze mooie momenten alleen maar meer. Dit soort wed strijden heb ik nodig om de laatste stapjes te zetten. Ik wist dat ik klaar was om weer te racen en in het pe loton terug te keren, maar ik ver baas ook mezelf.” 218 km in 5.00.04 duel in de tweede ronde winnen. „Er zijn hier veel geweldige spelers die het toernooi kunnen winnen”, aldus Alcaraz, die zich in aanloop naar Indian Wells terugtrok voor het toernooi van Acapulco. „Ik maak me geen zorgen over mijn fy sieke toestand. Ik doe wat ik moet doen naast de baan. Soms heb je ge woon even pech.” Alcaraz is momenteel de num mer 2 van de wereld. Hij kan Djoko vic, die de Verenigde Staten niet in mocht omdat hij niet gevaccineerd is tegen het coronavirus, alleen pas seren als hij het toernooi weet te winnen. „Ik heb hier twee doelen: de eind zege pakken en zo de eerste plek heroveren. Op hardcourt ben ik ook een erg goede speler, dus ik ga er vol voor”, zei Alcaraz in aanloop naar zijn eerste wedstrijd. Hij treft in de derde ronde mogelijk Tallon Griekspoor. De Spanjaard en de Ne derlander moeten dan beiden hun lippe. Uiteindelijk is de Fransman als nummer 2 achter Roglic de enige van de drie in de finale. Van Aert is op slag kansloos als hij voor de laatste klim, op iets meer dan vier kilometer voor het einde, hard onderuit gaat. Hij neemt Strade Blanche-winnaar Tom Pid- cock mee in zijn val. Dan is al lang duidelijk dat Van der Poel niet om de ritzege zal meedoen. Al bij de eerste doorkomst op de finish komt hij puffend boven, achteraan het peloton. „Het ging niet zo goed ei genlijk. Ik had moeite met het tempo. Het was een zware finish, misschien iets te zwaar.” Na een Strade Blanche in de scha duw denkt Mathieu van der Poel ook in de Tirreno, met nog twee zware dagen en een sprintetappe in het verschiet, niet goed genoeg te zijn om te kunnen winnen. „Maar mijn doelen zijn na de Tirreno. Het is echt een opbouw naar het vervolg genwervels. Nog geen twee maan den later valt hij uit de Vuelta en daarna rijdt hij geen wedstrijd meer. Een ingrijpende operatie is nodig om te zorgen dat zijn schou der in de toekomst niet meer zo ge makkelijk uit de kom zal schieten. Het herstel duurt lang, maar de laatste weken gaat het voorspoedig, dus besluit Roglic op het laatste moment om in voorbereiding op de Giro de Tirreno-Adriatico te rijden. Heerlijk om terug te zijn SHORTTRACK TENNIS Jens van’t Wout sluit zijn door braakjaar af met de WK in Seoul. De 21-jarige shorttracker is hersteld van de liesblessure die hem tot opgave dwong bij de wereldbekerfinale in Dor drecht. Op de wereldtitelstrijd die vandaag begint, jaagt hij op zijn eerste individuele WK- medaille. Carlos Alcaraz wil op het mas- terstoernooi van Indian Wells profiteren van de absentie van Novak Djokovic. De 19-jarige Spanjaard kan op het eerste masterstoernooi van het jaar de nummer 1-positie heroveren. Promiz Roglic viert zijn eerste ritzege bij zijn terugkeer in het peloton, foto ar Tirreno Adriatico Etappe 4: Greccio - Tortoreto Daan Hakkenberg Tortoreto +z.t. +z.t. 1. Z 3. Primoz Roglic (Jum) Julian Alaphilippe (Sou) Adam Yates (Emi) GO VRIJDAG 10 MAART 2023 lease aWe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 23