u 9 e Nog minder ijs in zuidpoolgebied D66 pleit voor saai uiterlijke-sigaret Portret van Titus in Rembrandthuis De Living Planet Index Nederland (1990-2020) biedt een minder drama tisch beeld. Die index laat de gemid delde trend zien in populatieomvang van allerlei diersoorten. Sinds 1990 blijkt deze index met 5,1 procent ge stegen. „Het ligt genuanceerd”, zegt Cor Pierik van het Centraal Bureau voor Statistiek. „Een aantal soorten gaat achteruit, maar er zijn ook soor ten, zoals ooievaar en otter, waarmee het uitstekend gaat.” Emeritus hoogleraar mariene ecologie Han Lindeboom, die promo veerde op de stikstofuitstoot van pinguïns, ergert zich aan De Groots doemverhaal waarin stikstof de grote boosdoener is. „Ja, lokaal kan het stikstofgevoelige flora en fauna be lemmeren.” Hij was lid van een spe ciale stikstofgroep van D66, maar voelt zich kaltgestellt: de Kamerfractie weigerde een rapport met innova tieve oplossingen. „We zijn het direct eens dat we de stikstofuitstoot fors moeten verlagen. Maar halvering van de veestapel is daarvoor niet nodig. Maar dat mochten we van Tjeerd niet zeggen.” Tjeerd de Groot benadrukt dat hij niet alleen staat, maar dat ook vele wetenschappers, de rechter en Johan De één verklaart de draai uit een nieuwe liefde - De Groot werd ook vegetariër - maar zelf stelt hij het licht te hebben gezien tijdens ge sprekken op de Wageningen Univer- siteit. Kringlooplandbouw, zo leerde hij - met minder import van veevoer, minder kunstmest en minder dieren - zou het antwoord zijn op agrarische milieuproblemen. Critici betwijfelen hoe haalbaar het is om met kring looplandbouw de wereld te voeden. Afgelopen december richtte het Kamerlid zijn pijlen op de rundvee houderij. De Nederlandse koe zou structureel ziek zijn van het eiwit rijke gras. Voor Sieta van Keimpema, voorzitter van de Dutch Dairyman Board, is het steeds hetzelfde liedje. „Tjeerd doet niet anders dan de sec tor in diskrediet brengen.” Met die lappenmand in melkvee- stallen valt het wel mee, benadrukt ze. Wat betreft medicijngebruik zit de Nederlandse rundveehouderij ruim onder het Europese gemid delde. Volgens de autoriteit dierge neesmiddelen (SDa) wordt de ‘gehele rundveesector gekenmerkt door een laag antibioticumgebruik'. Op Radio 1 werd De Groots koeien-uitspraak beoordeeld als ‘bullshit’. Tjeerd de Groot: „Dat alle koeien permanent ziek zijn, klopt niet. Die uitspraak heb ik gelijk rechtgezet tij dens dat debat. Wat ik bedoelde, is dat koeien nu vooral een monodieet krijgen en dat ze gezonder worden met veel gevarieerder voedsel, zoals gras waar kruiden doorheen groeien.” Remkes de conclusie trekken dat ‘de natuur lijdt onder de stikstofuit stoot’. „Daar kunnen we niet om heen. Daarom zegt het kabinet nu: de stikstofuitstoot moet in 2030 worden gehalveerd.” zodat je grond spaart.” Failliet mag je ons landbouwsysteem van haar niet noemen. „Ondanks de coronapande- mie en oorlog in Oekraïne hebben we in Europa geen voedselcrisis. Dat is ook aan Nederland te danken.” Volgens De Groot konden boeren ‘alleen door schaalvergroting en in tensivering het hoofd boven water houden’. „Met alle gevolgen van dien. Voor hun omgeving, het dierenwel zijn, de biodiversiteit en de volksge zondheid. Juist Wageningen Econo mie Research becijferde dat de helft van de boeren in armoede leeft. Zo kan de sector niet door, elke boer moet een eerlijke boterham kunnen verdienen.” De Groot is volgens de in boeren kringen omarmde stikstofcriticaster zelfs ‘een klassieke utopist’. „Hij stelt de huidige landbouw voor als onder mijnend voor natuur en samenleving en eist dat we het radicaal anders doen. Maar die glorieuze land- bouwtoekomst is een fantasiebeeld.” „Om de dystopie te benadrukken rijgt hij de ene vermeende misstand aan de ander”, betoogt Hanekamp. Zoals zijn uitspraak dat wormen in permanente stress leven door zure mest.„Als je maarvaakgenoeg stelt dat de Nederlandse landbouw vrese lijk is, zijn er vanzelf mensen die het gaan geloven. Zo werkt propaganda.” Directeur van het Nederlands De bat Instituut Roderik van Grieken, ook D66-raadslid: „Als je gelooft dat de landbouw zo niet langer door kan maar tegelijkertijd wil dat er een toe komst is, ontkom je er niet aan om een wereld te schetsen die er nog niet is.” Volgens hem kun je dat ‘aan de ene kant zien als een wenkend per spectief en aan de andere kant als een fabeltje dat er nog helemaal niet is’. „Jarenlang zeiden partijen: windmo lens draaien op subsidie. Inmiddels zijn windmolens winstgevende pro jecten. Dat is altijd met radicale ver nieuwing: dat vergt geloof, fantasie of verbeeldingskracht.” Tjeerd de Groot stelt dat ‘deze crisis is veroorzaakt door een politiek die problemen niet benoemt en al dertig jaar voor zich uitschuift’. „De oplos sing is niet om dan te doen alsof het wel meevalt. Laten we duidelijk zijn over wat stikstof betekent voor onze natuur en wat er voor nodig is om het probleem op te lossen.” Tjeerd de Groot is vaker onderdeel van het probleem dan van de oplossing Er zijn volgens haar ‘politici die den ken dat het goed komt als we terug gaan naar een kleinschalige, exten sieve en biologische landbouw’. „Maar het is juist heel waardevol dat we veel op weinig grond produceren. Mijn ideaal is intensief én duurzaam, C‘Nederlandse land bouwsysteem is failliet’ ‘De natuur holt achteruit O door stikstofuitstoot’ ‘Koeien zijn permanent ziek door eiwitrijk gras’ ‘Wormen leven in O permanente stress’ DEN HAAG ANTARCTICA 'I I - Pieter Grinwis, Christenunie AMSTERDAM De Groot stelt in juni 2022 in tv-programma Buitenhof: „Sinds 1992 is de natuur achteruitgehold.” En eerder op de D66-website: ‘Sinds 1990 zijn de populaties wilde dieren gehalveerd op het boeren land en in natuurgebieden. De belangrijkste reden voor deze af name is de enorme stikstofuit- stoot.’ Blijf op de hoogte van het laatste nieuws over de provinciale en water- schapsverkiezingen op onze site. Het is een opmerkelijke wending. De Groot was jarenlang werkzaam bij dé brancheorganisatie voor de zuivelindustrie. Hij pleitte in 2011 in het blad van de Nederlandse Melk- veehoudersbond vóór verruiming van de melkproductie. Boeren be grijpen niet dat hij ineens het roer omgooide. „Het is een klassiek dystopische truc”, zegt chemicus en theoloog Jaap Hanekamp van het University College Roosevelt over de manier waarop het D66-Kamerlid de vee houderij schetst met louter nega tieve frames. Jeanet van der Laan van D66 vindt dat e-sigaretten er veel te ‘glamorous’ uitzien. Ze wil dat e-sigaretten een ‘uniform en neutraal’ uiterlijk krijgen. Het Kamerlid hoopt zo te voorkomen dat een generatie jongeren via elektronische sigaretten verslaafd raakt aan roken. Haar motie kreeg tijdens een Kamerdebat steun van coalitiepartner Christenunie en ook staats secretaris Maarten van Ooijen (Volksgezondheid) vindt het ‘een goed idee’. Jongeren worden volgens Van der Laan verleid door het ‘fancy’ uiterlijk van de e-siga- ret, met ‘kleuren en glitters’. De omvang van het zee-ijs in het zuidpoolgebied was afge lopen maand kleiner dan ooit. Gemiddeld lag er 34 procent minder zee-ijs op Antarctica dan normaal in februari. Het vorige record van 2017 is daarmee verbroken, meldt de Europese dienst Copernicus. Afgelopen maand lag er ge middeld zo’n 2,2 miljoen vier kante kilometer zee-ijs, ruim 1,1 miljoen onder het gemid delde vastgesteld tussen 1991 en 2020, Het is momen teel zomer op Antarctica, de omvang van het zee-ijs be reikt over het algemeen zijn laagste punt in februari. Een schilderij dat Rembrandt thuis van zijn zoon Titus schil derde, keert na bijna vier eeu wen terug naar de plek waar het gemaakt is. Het portret van Titus van Rijn is vanaf 18 maart voor het eerst te zien in Museum Rembrandthuis, dat gevestigd is in het voor malige woon- en werkhuis van Rembrandt in het Am sterdamse centrum. Het gaat om Titus aan de lezenaar uit 1655, dat het Rembrandthuis in bruikleen heeft van Mu seum Boijmans Van Beunin- gen in Rotterdam. Op het schilderij is de tiener Titus te zien, die dromerig over de rand van zijn lezenaar kijkt. Na zoveel kritiek trekt De Groot de voor hem enige mogelijke conclu sie: „Het Nederlandse land bouwsysteem is failliet.” Daarvoor krijgt hij bij Wageningen Economie Research geen grote bijval. Agra risch econoom Petra Berkhout: „Natuurlijk gaan er dingen mis. Maar de milieudruk van de land bouw zie ik al dertig jaar vermin deren.” kijk bij /factcheck, waar we samen met on- derzoeksplatform Pointer en Nieuwscheckers van de Universiteit Leiden checken of feiten kloppen kijk bij /kieswijzer om uw eigen stand punten te vergelijken met die van de partijen en stemadvies te krijgen GO DONDERDAG 9 MAART 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 9