‘Twee scholen onder één dak is niet meer van deze tijd’ u u 6 Meeste inwoners van Biervliet zijn niet tegen komst van kwetsbare jeugd Gaan de 28 jonge mensen die in woonzorgcentrum Ter Walle in Biervliet komen wonen voor problemen zorgen of niet? Da’s misschien een wat platte vraag, maar daar draaide het dinsdagavond tijdens de jaarvergadering van de dorpsraad Biervliet wel om. We leven niet meer in het stenen tijdperk In een grote stad worden zij constant getriggerd IJzendijke heeft nu twee basisscho len, het Molenbolwerk en de Schut tersboek. In principe krijgen ze bin nen een paar jaar allebei onderdak in het nog te bouwen multifuncti oneel centrum (mfc). De meeste politieke partijen vinden het echter niet van deze tijd dat een dorp met 2300 inwoners twee basisscholen heeft. Zij roepen op tot een fusie. Het perspectief van de basisscho len is dinsdagavond behandeld door de Sluise gemeenteraad tij dens een discussie over de toe moet voortaan beter, erkende ook Bergamin. Daarom zegde hij sa men met Van der Heyden toe bin nen twee weken een manier te vinden, waarop inwoners met al hun vragen direct bij de Stichting Talentontwikkeling terechtkun nen. Woonzorgcentrum Ter Walle in Biervliet staat nu nog halfleeg. Perrée en Partners gaat apparte- zich daarbij aan. CDA en FvD staan er anders in. „Vrijheid van onder wijs is een groot goed. Als de twee scholen willen blijven bestaan, moeten we dat respecteren”, aldus CDA’er Ronald de Croock. Ook het bestuur van de Schut tersboek weet dat meerdere ouders een fusie willen. Directeur Wim Dieleman wil echter niet op de za ken vooruit lopen. „Zodra concreet is wanneer het mfc wordt gebouwd, gaan we kijken hoe we er over den ken.” Sjoerd Sanderse, bestuurder van Elevantio waar het Molenbol werk onder valt, zegt dat de bestu ren binnenkort overleggen. De gemeente kan de scholen niet tot fusie dwingen. „Men moet het Argwaan Daarmee onderschatte Stichting Talentontwikkeling misschien de krachten die na zo’n eerste mede deling in een klein dorp als Bier vliet gaan spelen. Het plan zoemde al snel rond en leidde tot specula ties en argwaan. De communicatie de bewoners van Ter Walle. Als er een paar bewoners tegen waren geweest, was dit hele plan hele maal niet doorgegaan. Wij zoch ten een plek voor deze vorm van hulp en kwamen zo in contact met de eigenaar van Ter Walle, Perrée en Partners uit Eindhoven. De be woners waren gelukkig positief, de gemeente ook. Daarna zouden we met de omwonenden gaan pra ten. Wij waren gewoonweg nog niet zover.” zelf willen”, aldus wethouder Cees Liefting. „In een mfc kunnen ze wellicht de lerarenkamer al delen.” Mocht een fusie een uitgesproken wens van de inwoners zijn, zal Sluis die boodschap wel duidelijk over brengen aan de schoolbesturen. De plannen voor een mfc zijn on derdeel van het Masterplan IJzen- menten verhuren aan Stichting Talentontwikkeling uit Den Haag. Die wil er 28 jonge mensen van 17 tot 28 jaar uit de Randstad (maar misschien ook wel uit Zeeuwse plaatsen) een duwtje in de rug ge ven. De toekomstige bewoners zijn ‘kwetsbaar’; ze komen bijvoor beeld uit gebroken gezinnen of hebben een lichte vorm van au tisme. Ze hebben, zoals Van der Heyden het zei, ‘moeite om aan sluiting te vinden in de maat schappij’. „In een grote stad wor den zij constant getriggerd door allerlei beweging en geluid. Hier, in Biervliet, is het veel rustiger. We bieden ze een traject van een jaar, waarbij ze aan het eind van de rit een baangarantie hebben.” In Ter Walle staan ze 24 uur per Vrijheid Coalitiegenoot Jan Elfrink (PvdA) hoopt ook dat de scholen op één lijn komen. „Straks heeft het mfc twee scholen, twee ingangen, twee hek ken. Dat kan niet.” WD’er Philip Thomaes en Nicole Riemens (Nieuw Gemeentebelang) sluiten dag onder toezicht van gediplo meerde coaches. De jongeren wor den bij Stichting Talentontwikke ling aangedragen door gemeenten of andere instanties, maar ze kie zen vrijwillig voor deelname aan het traject. Bergamin en Van der Heyden benadrukten dat het niet gaat om kinderen met een drugs- of crimineel verleden of psychi sche problemen. „We leren ze hun eigen ontbijt te maken, hun was te doen en helpen hen met hun mbo-opleiding en hun stages bij bedrijven in de omgeving.” De verwachting is dat de groep jongeren zich in mei in Biervliet zal vestigen. Er is nog wel één ‘maar’. Van der Heyden: „Dat ge beurt alleen als we voldoende per soneel hebben gevonden. Daar zijn we nu keihard mee bezig.” dijke. Net als in Oostburg, Bres- kens, Sluis en Aardenburg, wil de gemeente zorg, wonen en voorzie ningen clusteren. Ook woningcor poratie Woongoed en zorginstel ling ZorgSaam werken daar aan mee. „Veel voorzieningen zijn ver ouderd”, zegt wethouder Liefting, „daarom werken we aan één inte graal plan voor IJzendijke.” Half mei worden de eerste ideeën gepre senteerd aan bewoners. BeaLogtenberg van de dorpsraad roept op eindelijk eens vaart te ma ken met het mfc. Ze heeft de afgelo pen jaren al veel plannen zien sneu velen. „De eerste plannen zijn van 2007. IJzendijke wacht al te lang.” - Bob Maes komstvisie van IJzendijke. „Twee scholen onder één dak, dat is niet meer van deze tijd”, vindt Sjaak Quaak van Sluis Lokaal. „Dat hoor ik ook van ouders in IJzendijke. We leven niet meer in het stenen tijd perk.” Hij hoopt dat snel een en quête rondgaat in het dorp voor de ouders. De dorpsraad wil daar aan meewerken. IH IB et dorpshuis was vol- MIM gepakt om het verhaal van oprichter en di- H III recteur Clintvander IB Heyden en project manager Oscar Bergamin van Stichting Talentontwikkeling aan te horen. Dat gebeurde pas nadat er wat commotie in het dorp was ontstaan. Of beter gezegd; het nieuws was vooruitgesneld. En vooral dat zat een aantal inwoners niet lekker. Een verspreide flyer over de komst van ‘28 problemati sche jongeren’ gooide vorige week nog wat extra olie op het vuur. Toch was daar tijdens de verga dering van de dorpsraad nou ook weer niet zo heel veel van te mer ken. Het gros van de aanwezigen is ook helemaal niet faliekant tegen de komst van de jongeren. Toen een van de aanwezigen hardop wenste dat het project een kans van slagen krijgt, volgde zelfs een applaus. Maar er zijn nog wel zor gen, bijvoorbeeld over mogelijke overlast. En kritiek is er ook, vooral over de wijze waarop er over het plan was gecommuniceerd. Dat laatste kon niet echt anders, vertelde Van der Heyden. „We hebben ons idee eerst getoetst bij DONDERDAG 9 MAART 2023 VL Jongeren welkom in Ter Walle Clint van der Heyden (links, staand) en Oscar Bergamin geven in het dorpshuis uitleg over het project in Ter Walle. fotoraymonddefrel IJZENDIJKE - Sjaak Quaak, Sluis Lokaal Het is hoog tijd voor één basis school in IJzendijke. Dat vindt een meerderheid van de Sluise gemeenteraad. - Clint van der Heyden, directeur Stichting Talentontwikkeling Raymond de Frel Biervliet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 51