Oekraïense sabotage Nord Stream ‘niet geloofwaardig’ M e 4 Rechtbank wijst collectieve claim af r WINTERS WEER Zorgmedewerkers die na corona in 2020 long covid kregen, hebben geen recht op een collectieve overheidscompensatie. Zij moeten individuele claims indienen, aldus de rechtbank. Het enige wat we zeker weten, is dat er explosieven zijn gebruikt In een kort geding tegen de staat, dat vorige maand diende, wilden vakbonden FNV en CNV afdwin gen dat zorgverleners die in 2020 langdurig ziek werden van corona een kleine 23.000 euro per persoon zouden ontvangen van de staat. Maar de rechter vindt dat de scha devergoeding niet kan worden toe gewezen in een collectieve proce dure, blijkt uit het vonnis. Of zieke zorgmedewerkers recht hebben op schadevergoeding moet van geval tot geval worden beoor deeld. Daarvoor is een beoordeling nodig aan de hand van elke concrete situatie, stelt de rechter. Gekeken moet worden waar en onder welke omstandigheden de medewerkers besmet zijn geraakt. De staat hoeft niet verplicht in overleg te treden over een financi ële regeling voor gedupeerde zorg medewerkers, aldus de rechtbank. Desondanks staat het volgens de rechter ‘niet ter discussie’ dat gedu peerden ‘op korte termijn duide lijkheid’ moeten krijgen over com pensatie. Maar ‘hoezeer begrijpelijk is dat de vakbonden dit kort geding hebben aangegrepen als breekijzer, kan deze juridische weg op de hier voor genoemde gronden geen soe laas bieden’. De bonden overwegen een bo demprocedure om alsnog hun ge lijk te behalen. „Deze mensen moesten tijdens de coronapande- Sabotage. Die conclusie werd al snel getrokken nadat meerdere explo sies op 26 september de twee gaslei dingen die Russisch gas via de Bal- tische Zee naar Europa vervoerden, onklaar maakten. Maar door wie? Russen? Amerikanen? Of toch Oe kraïne? De meeste vingers van ma ritieme experts wezen vlot naar Rusland. Moskou zou met het sabo- mie echt onder specifieke, risico volle omstandigheden werken”, zegt Joost Veldt, zorgbestuurder bij CNV. „Het ministerie van Volksge zondheid mag daarop worden aan gesproken.” Minister Conny Fielder (Langdu rige Zorg, WD) werkt aan een re geling voor patiënten met long co vid, maar de bonden vonden dat dit te lang op zich laat wachten. Den Haag wil er 150 miljoen euro voor vrijmaken. De regeling is alleen bedoeld voor mensen die in de eerste maanden van de pandemie besmet raakten, maar de bonden vinden dat alle zorgverleners die in 2020 ziek wer den, recht hebben op compensatie. „Het is teleurstellend dat de rechter vindt dat we een tegemoetko- mingsregeling voor slachtoffers uit de tweede coronagolf niet via een kort geding kunnen afdwingen”, zegt Kitty Jong, vicevoorzitter van de FNV. „Tegelijk zegt de rechter dat longcovidslachtoffers belang teren van de leidingen onrust over de energievoorziening (tekort aan gas) willen veroorzaken in Europa. Dat scenario lijkt minder voor de hand te liggen nu The New York Times en verschillende Duitse me dia gelekte informatie van westerse inlichtingendiensten naar buiten brachten. The New York Times verwees al leen naar anonieme bronnen bij de Amerikaanse inlichtingendiensten. Maar in de Duitse pers verschenen meer details overeen spoor dat naar een vermeende pro-Oekraïense groepering leidt. Een commando van zes personen (een kapitein, een dokter, twee duikers en twee assis tenten) zou met vervalste paspoor- kendgemaakt. Er zou geen bewijs zijn dat ook de Oekraïense autori teiten op de hoogte waren. Oekra- ine vat de berichten dat een pro-Oe- kraïense groep de Nord Stream- pijpleidingen zou hebben opgebla zen op als een compliment, zegt Defensieminister Reznikov. Maar hij spreekt betrokkenheid van zijn land stellig tegen. Reznikov is niet bang dat de verdenkingen de wes terse steun voor Oekraïne zullen ondergraven. „Het enige wat we zeker weten, is dat er explosieven zijn gebruikt. Verder blijft het vooral speculeren en hebben we nog onvoldoende be wijs gezien over dit commando team”, zegt Paul van Hooft, strate- Het is kouder dan normaal in de eerste week van maart, con stateert Weerplaza. „Normaal is het in de eerste week van gisch analist bij het Haags Centrum voor Strategische Studies (HCSS). Van Flooft vindt het niet bij ster ge loofwaardig dat alleen Oekraïners de operatie hebben uitgevoerd. „De relatie met het Westen zou hier door onder druk komen te staan en daar zit de regering van Zelenski niet op te wachten. Hetland is te af hankelijk van westers wapentuig.” Zowel Russische, Duitse, Deense als Zweedse autoriteiten zijn nog bezig met strafrechtelijke onder zoeken „Die zijn nog niet afgerond. Het blijft wachten tot het bewijs materiaal wordt gepresenteerd en er verdachten in staat van beschul diging worden gesteld.” maart 9 graden. Deze dagen ligt de temperatuur rond de 3,4 graden,”, zegt meteoroloog Johnny Willemsen. De tuin in met je korte broek, in de zon op het terras - we snakken naar de lente, merken ze bij Weerplaza aan de reacties op sociale media. Dat we zo’n behoefte hebben aan warmte, ligt niet aan afge lopen winter, denkt Willem sen. Ondanks een goede win terweek in december, waarin Fouten gemaakt In deze krant vertelden enkele zorgverleners deze week hoe ze de discussie over compensatie bele ven. Ambulancemedewerker Roger Schleipen: „Aan het begin van de pandemie zijn fouten gemaakt, waardoor wij onbeschermd ons werk deden. Mijn leven staat daar door op zijn kop. Is het zo lastig om dat toe te geven, sorry te zeggen en mensen te helpen? Als we met de minister of Kamerleden praten, zeggen ze dat ze zoveel respectvoor ons hebben, maar als puntje bij paaltje komt vertragen ze de boel en komen ze niet over de brug. Zo gaat het al heel lang.” De manier waarop Nederland omlgaat met long covid, is niet ge vrijwaard van kritiek. Patiënten zijn ontevreden over de versnip perde manier waarop zorg wordt geboden. In hun ogen is er te weinig geld voor onderzoek. Speciale poli’s voor longcovidpatiënten in Rotter dam en Amsterdam sluiten om die laatste reden de deuren voor nieuwe patiënten. Floeveel mensen in Nederland long covid hebben, is niet bekend. Naar schatting gaat het om min stens enkele tienduizenden, maar mogelijk een veelvoud daarvan. CODE GEEL VOOR SNEEUW ten een boot hebben gehuurd in het Duitse Rostock om de bommen te plaatsen. Duitse rechercheurs kon den die boot identificeren en von den tijdens het onderzoek sporen van explosieven. De nationaliteit van het zeskop- pige commandoteam is niet be- hebben bij duidelijkheid. Wij roe pen minister Fielder op die duide lijkheid te bieden. Zij draalt al veel te lang.” Vanuit andere beroepsgroepen die in de beginfase van de pande mie als ‘essentieel’worden bestem peld, klinkt ook de roep om com pensatie. Zo zijn er politieagenten en onderwijsmedewerkers met de nieuwe aandoening, opgelopen in een periode dat de bescherming te gen het virus op hun werkplek nog niet op peil was. - -F- ,lü»; DEN HAAG - Paul van Hooft, HCSS Wie saboteerde gaspijpleidin gen Nord Stream 1 en 2, afgelo pen najaar? Uit nieuwe inlichtin gen zou blijken dat een ‘pro- Oekraïense groep’ de leidingen met springstof zou hebben op geblazen. Maar hoeveel bewijs ligt er daadwerkelijk? Zeg je maart, dan zeg je lente. Maar buiten is er volop nattigheid en geen zon. De Limburgse heuvels waren bedekt met een sneeuwlaag van zo’n 5 centimeter. - Sanne Schelfaut ?s:"‘ u De vakbonden eisten in een kort geding een kleine 23.000 euro voor zorgmedewerkers die lijden aan long covid. Harmke de Vries Houten Sander van Mersbergen Den Haag I Geen vergoeding bij long covid zorgpersoneel DONDERDAG 9 MAART 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 4