Plan aanpak droogte afgezwakt na landbouwlobby M M I I. 3 KONINGSPAAR SPREEKT MET OVERLEVENDE VAN DODELIJKE SCHIETPARTIJ BIJ GAYCAFÉ STAATSBEZOEK De telefoon van Ingrid Troksiarova ging, woensdagavond 12 oktober 2022, iets na zevenen. Het was haar dochter Radoslava, die op dat mo ment werd beschoten op de stoep voor gaycafé Teplaren in de Slo waakse hoofdstad Bratislava. „Ze zei dat ze werd beschoten en daarna werd de verbinding verbroken”, ver telt moeder Troksiarova een halfjaar later. Setting: de plaats delict, het café dat nu de deuren opent voor hoge gasten: koning Wïllem-Alexander en koningin Maxima, op staatsbezoek in Slowakije. Haar dochter zit naast haar, goddank. Zij overleefde de schietpartij wel, haar vrienden uit het café Juraj Vankulic en Matüs Hor vath niet. De schutter was een 19-ja- rige homofobe student, die de vol gende ochtend dood werd aangetrof fen. Het doel van minister Mark Har bers van Infrastructuur en Water staat was Nederland zuiniger om te laten gaan met water en bodem. Eind vorig jaar stuurde hij zijn plannen naar de Tweede Kamer. Uit vertrouwelijke concepten van Har bers’ Kamerbrief blijkt dat het be leid aanvankelijk nadeliger zou zijn voor de landbouw, maar uiteinde lijk werd afgezwakt. De stukken zijn in handen van Platform voor onderzoeksjourna listiek Investico, dat in samenwer king met De Gelderlander, Trouw en De Groene Amsterdammer onder zoek deed naar het Nederlandse waterbeleid. De plannen van WD-minister Harbers zijn een breuk met het ver leden. Waar Nederland eeuwen lang het grondwaterpeil en water systeem aanpaste aan de landbouw, woningbouw en industrie, moet dit nu andersom, schrijft de minis ter: We lopen tegen de grenzen van het water- en bodemsysteem aan.’ Experts zijn positief over de am- Hij was de beste persoon die ik ooit heb leren kennen aan het woord, net als de moeder en broer van de vermoorde Juraj Vanku lic en andere bezoekers van Teplaren. Ze praten allemaal tussen hun tranen door en het koningspaar luistert met kippenvel op de armen en natte ogen. Ze luisteren en troosten niet alleen als koning en koningin, maar ook als ouders - ook nog eens van een ern stig bedreigde dochter. Maxima wil van de moeders Troksiarova en Van kulic weten hoe ze zich voelen, wat de tragedie allemaal met ze doet. Het is moeilijk, zeggen ze. De koningin fluistert dat ze het zich kan voorstel len, als moeder. Ademloos luisteren zij en Wil- lem-Alexander ook naar Radoslava, de overlevende. Zij geeft aan, met de blik strak naar voren, dat ze eigenlijk niet over de avond van de aanslag wil praten, maar liever terugdenkt aan de mooie en speciale momenten met haar overleden vrienden. „Juraj had die dag van de aanslag een taart ge bakken. Hij en Matüs waren gewel dige luisteraars. Ik voelde me die dag nogal down, zij hebben vooral goed naar me geluisterd zodat ik mijn ver haal kwijt kon.” Zo herinneren de moeder en broer van Juraj hem ook. „Hij hielp ieder een, hij was de beste persoon die ik ooit heb leren kennen”, zegt broer Samuel. Een voorbeeld dus, conclu deert Maxima met bedempte stem. Samuel knikt. Zijn moeder heeft dan al gezegd dat Juraj zo ‘hield van het leven, van lachen’. Maxima kijkt haar met natte ogen aan en zegt dat ze met haar meeleeft. Troosten, meeleven tonen, opbeu ren: dat is wat het koningspaar hier kan doen. Weet dat je niet alleen bent, geeft Maxima een geëmotio neerde bezoeker mee. De koning zegt dat er steun is uit allerlei landen, niet alleen uit Nederland. En dat iedereen zichzelf moet kunnen zijn. Hij vindt het moedig dat hij de betrokkenen nu al kan spreken, op deze beladen plek, zo kort na de aanslag. Mannen maken er een zooitje van, zegt koning Koning Willem-Alexander heeft vrouwen op Internationale Vrou wendag opgeroepen vooral hun eigen talenten te gebruiken en mannen niet als voorbeeld te nemen. Op staatsbezoek in Slo wakije merkte hij op dat mannen er de afgelopen eeuwen een zooitje van hebben gemaakt. Het koningspaar woonde in Bra tislava een debat bij tussen Slo waakse jongeren over gender gelijkheid. In Slowakije is de ge lijkheid tussen mannen en vrou wen op een lager niveau dan in Nederland. Ijzingwekkend Ingrid Troksiarova vervolgt haar ij zingwekkende relaas. Over hoe haar dochter het café in kroop en de aan slag zo overleefde. Hoe zij haar doch ters telefoon maar belde en belde, totdat eindelijk een agent opnam die vertelde wat de situatie was. En hoe dankbaar ze die agent tot op de dag van vandaag is, omdat hij haar wist te kalmeren. De Troksiarova’s komen uitgebreid Discobollen Boven hem hangen twee discobollen, achter het koningspaar is een hart van lichtjes gemaakt. Voor hen komt een transgendervrouw niet meer uit haar woorden. De tolk probeert te helpen: „Zeg het maar in het Slo- waaks, dan vertaal ik.” Willem-Alexander merkt op dat de taal het probleem niet is. De trans gendervrouw lacht door haar tranen heen. Die koning uit Nederland be grijpt haar. concepten van de brief blijkt dat eerdere versies een stuk scherper waren over de gevolgen van het nieuwe beleid. Nu de brief nauwelijks concrete maatregelen bevat, laat de minister veel over aan zogenoemde gebieds- processen. Lagere overheden als Straks halen we de EU-verplichtingen niet en raken we in een volgende crisis bitieuze toon van het nieuwe be leid, maar noemen het ‘zonde’ dat de maatregelen de Kamerbrief niet hebben gehaald. „Een verbod op grondwateront trekkingen door de landbouw rond natuurgebieden zou helpen om verdroging daar tegen te gaan”, zegt Ruud Bartholomeus van onder zoeksinstituut KWR over de ge schrapte maatregel. Dat LTO, in samenwerking met het ministerie van Landbouw, Na tuur en Voedselkwaliteit (LNV), verantwoordelijk was voor het schrappen van deze maatregelen, blijkt uit interne documenten die samen met de Kamerbrief werden gepubliceerd. Uit vertrouwelijke provincies, waterschappen en ge meentes moeten per gebied de uit eindelijke maatregelen nemen, en kunnen daarbij afwijken van de keuzes die het ministerie maakt. „De doelen die Harbers stelt, worden nauwelijks juridisch vast gelegd. Straks halen we Europese verplichtingen niet, en belanden we in een volgende crisis.” Dat zegt Marleen van Rijswick, hoogleraar Europees en nationaal waterrecht aan de Universiteit Utrecht. LTO laat weten dat er geen ‘for meel, bestuurlijk overleg’ is ge weest met het ministerie, maar dat ze wel suggesties heeft gedaan. „Dat is lobby, en dus ons werk.” - Emiel Woutersen, Niek Opten NERVOSA Ze zei dat ze werd beschoten waarna verbinding wegviel’ DOETINCHEM Er was volop emotie, gistermiddag, toen koning Willem-Alexander en koningin Maxima een gaycafé in de Slowaakse hoofdstad Bratislava bezochten. Daar vielen vorig jaar tweedoden bij een schietpartij. Familieleden van de slachtoffers kwamen aan het woord. „Ze hielden van het leven.” Een verbod op het oppompen van grondwater rond natuurge bieden is onder druk van de landbouwlobby geschrapt uit de nieuwe water- en droogteplan- nen van VVD-minister Mark Har bers. Ook een vergunningsplicht voor het oppompen van grond water is gesneuveld. - Samuel Vankulic broer van slachtoffer - Marleen van Rijkswick, hoogleraar Jeroen Schmale Bratislava Het koningspaar luistert naar het verhaal van de aanslag, foto'sbrunopress GO DONDERDAG 9 MAART 2023 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 3