M Zorgen om toename toeristische drukte in Veere 14 Bewoners flat nog niet overtuigd van excuses Woongoed Mijn vertrouwen in Woongoed is op dit moment echt weg Meijs wees naar een recent rapport van het Kenniscentrum Kusttoe risme over het draagvlak voor het toerisme in Zeeland. Daaruit blijkt dat in de kustgemeenten nog maar 56 procent van de bevolking daar positief tegenover staat. Meijs vindt dat een belangrijke toeristische kustgemeente als Veere moet kij ken wat er gedaan kan worden om ervoor te zorgen dat er ruim vol zegt Sandra van der Linden. „Mijn vertrouwen is op dit moment echt weg. Er was bijvoorbeeld beloofd dat er in de weekeinden niet ge werkt zou worden. Dus wij dach ten op zaterdag tot rust te kunnen komen. Maar soms waren er toch werklui bezig en werden we weer vroeg wakker. En mensen die gebied mag echter geen stilstand ontstaan want Veere moet, aldus de wethouder, zich blijven ontwikke len door ervoor te zorgen dat toeris ten blijven komen. Het is volgens hem wel heel belangrijk dat het landschap en natuur behouden blijven, de lokale ondernemers kunnen floreren en inwoners en Balans Steketee gaf verder aan dat het be waken van de balans tussen toe risme en leefbaarheid heel belang rijk is. Op toeristisch-economisch bezoekers prettig samenleven. Hij gaf verder aan dat de gemeente een plan aan het ontwikkelen is om heel gericht een toeristische cam pagne te voeren voor het promoten van Veere. „Een die bijdraagt aan onze prettige woon-, werk- en leef omgeving.” Ook wil hij duidelij kere laten zien wat Veere allemaal te danken heeft aan het toerisme. Op die manier hoopt hij dat het draagvlak onder de inwoners groter wordt. Tot slot vertelde Steketee dat het de bedoeling is de komende jaren continu te peilen hoe het gesteld is met het draagvlak voor toerisme en de leefbaarheid. kijk over de stenen en containers heen, dat scheelt. Mijn woning is ook goed geïsoleerd en ik heb geen problemen. Overlast? Ja, soms wel. Maar dat hoort bij zo’n verbou wing, vind ik. Ik krijg er een mooi appartement voor terug.” Wel her kent hij de klachten over de com municatie. „Die had soms inder daad beter gekund. Dat hoor ik van meer bewoners.” De spandoeken op de steigers en balkons zijn overigens dinsdag weer verwijderd door Woongoed en het bouwbedrijf. „Mede omdat de gevel gereinigd moest worden”, vertelt Janny van de Voorde. „Maar dat geeft niet. We hebben ons standpunt duidelijk kunnen ma ken. Het is goed zo.” Negen maanden hel Dat verklaart ook één van de span doeken die vorige week vrijdag op de steigers werd gehangen: 9 maanden hel, hoe lang nog? „We slapen slecht, we hebben stress en gezondheidsklachten”, omschrij ven Sandra van der Linden en Mark van Gelderen hun ‘hel’. „En als we klaagden bij Woongoed, werden we niet gehoord. De klachten kwamen niet door, we werden niet teruggebeld.” En juist dat steekt zo, vinden ze. „De spanning groeide, maar wij konden ons verhaal niet kwijt. Vo rige week hebben we een gesprek gehad met Woongoed. Daarin is toegegeven dat dingen niet goed kan werken met dat centrum. Hij zet namelijk vraagtekens bij de ob jectiviteit van het centrum. De wethouder ziet nog geen en kele reden de banden te verbreken. „Vanuit heel Nederland wordt ja loers naar het Kenniscentrum Kusttoerisme gekeken. Het voert objectief onderzoek uit”, aldus Ste ketee. Hij gaf ook aan dat Veere juist heel veel waarde hecht aan de ken nis die het centrum heeft en deelt met de overheden. zijn gegaan en dat de communica tie beter had gemoeten. Die erken ning deed heel veel voor ons.” Maandag is weer een gesprek ge weest tussen Woongoed en de klankbordgroep van bewoners. „Er zijn excuses aangeboden, Woon goed gaat kijken naar de gestegen stroomkosten door de warmte pomp en naar een aanvullende re- novatievergoeding”, vat Janny van de Voorde van de klankbordgroep de belangrijkste punten samen. Wim Vlierhuis, manager projec ten bij Woongoed, bevestigt dat. „We hebben ook afgesproken goed met elkaar in gesprek te blijven.” Wat de toezeggingen van Woongoed waard zijn voor de be woners? „Eerst zien, dan geloven”, moesten verhuizen, konden dan alleen in de weekeinde doen. Had den we tot zondagavond laat te maken met herrie. Dus die toezeg gingen: ja, eerst zien, dan geloven.” Zo zit Janny van de Voorde er ook in. „Ik ben longpatiënt. Door die warmtepomp en de nieuwe ventilatie is de lucht in huis veel droger. Ik heb last van mijn ogen, huid en keel. En sommige bewo ners kunnen de hogere stroomre- kening niet betalen. De proble men zijn echt groot.” Niet alle bewoners ervaren dat zo trouwens. Xavi Holslag kan zich de overlast en de klachten van de medebewoners wel voorstellen. „Maar bij mij valt het allemaal erg mee. Ik woon op de eerste etage en doende draagvlak blijft. Hij is zich goed bewust dat toerisme grote voordelen heeft voor de streek. Maar hij waarschuwt ook dat de groei niet onbeperkt kan doorgaan. Want er komt een moment dat het evenwicht is verdwenen. Hij vindt het ook zorgelijk dat ge deputeerde Dick van der Velde (WD, toerisme en recreatie) tij dens de presentatie van dat onder zoek die uitkomst ‘nogal bagatelli seerde’. En hij vindt het bedenkelijk dat het Kenniscentrum Kusttoe risme, ondanks het onderzoek, nog ruimte ziet voor groei van het toe risme. Hij vroeg dan ook aan wet houder Marcel Steketee (HW, toe risme) of de gemeente nog samen S| et stel woont op de begane grond van de flat aan de Maasstraat Mj |H in de Middelburgse HD Stromenwijk. Die wordt opgeknapt en verduur zaamd. Hun uitzicht wordt al ne gen maanden geblokkeerd door bouwmaterialen en stapels stenen waarmee de nieuwe gevel nog ge bouwd moet worden. Tel daarbij op de herrie, de vertraging, de klachten waarop niet goed wordt gereageerd, de duurdere stroomre- kening en de gebrekkige commu nicatie. „Alle problemen afzonder lijk zouden we wel aan kunnen. Maar het is de optelsom. De grens is bereikt.” In kustgemeenten blijkt nog maar 56 procent van de bevolking positief tegenover toerisme te staan I SèT, Janny van de Voorde van de klankbordgroep: „De problemen zijn echt groot.” foto dirkjan gjeltema DOMBURG Wanneer is het genoeg met de groei van het toerisme? Die vraag stelde het Veerse raadslid Peter Meijs (PvdA/GL) aan wet houder Marcel Steketee (HVV, toerisme) tijdens een commis sievergadering. - Sandra van der Linden, bewoonster flat Maasstraat - Emile Calon Maurits Sep Middelburg ‘Eerst zien, dan geloven Na maanden overlast en niet gehoorde klachten is het vertrouwen weg bij Sandra, van der Linden en Mark van Gelderen. Dat Woongoed Middelburg beterschap belooft? WA DONDERDAG 9 MAART 2023 - z .'"5 - -A -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 39