WERK Nieuwe technologie slokt in ene sector banen op Gooi negatieve feiten maar gewoon op tafel Er gebeurt meer achter gesloten dan jij je als buitenstaander ooit kunt 20 JE BREIN OP HET WERK UITGESPROKEN Journalist Nicole maakt taboes bespreekbi Een overstap naar ander werk brengt in ons land veel onzekerheid met zich mee Technologie staat nooit stik Machines kunnen al veel taken ovememen. Welke beroepen worden hierdoor met uitsterven bedreigd en welke banen blijven nog wel een tijdje bestaan? oen ik jaren geleden mijn eerste flatje kocht, had ik een bi zar eerlijke makelaar. We waren nog maar net de drempel over of ze had alle nadelen van het apparte ment al opgesomd. De houten vloer was afgetobd, het raam in de slaapkamer niet te isole ren en de keuken donker en kil. Een slechte binnenkomer, zou je denken, maar zo voelde het voor mij niet. Ze won me teen mijn vertrouwen en ik deed diezelfde dag nog een bod. Zelf de nadelen opsommen voor de ander dat kan doen, wordt stealing thunder ge noemd, waarmee bedoeld wordt datje precies doet of zegt wat iemand anders net wilde doen of zeggen. Heb je een sollicitatiegesprek, wil je iets verkopen of heb je een verzoek voor iemand? En zijn er negatieve aspecten die je liever zou verbloemen, maar waar de ander heus wel achter gaat komen? Gooi die nega tieve feiten dan op tafel voor dat de ander er vragen over kan stellen. Psychologisch onderzoek naar stealing thunder werd ge daan in nagespeelde rechtsza- TIPSVQÖR ALLEDAG ken. Wanneer de advocaat van de beschuldigde meteen toe gaf dat de beklaagde al eerder een rechtszaak aan zijn broek had gehad, werd dat veel min der erg gevonden dan wan neer de tegenpartij dat ont hulde. Waarom? Omdat het blijkbaar geen geheim was. Iets waarvan we denken dat de ander niet wil dat wij dat weten, vinden we juist extra belangrijk. Maar wordt het ons op een presenteerblaadje aan gereikt, dan kan het nooit zo spannend zijn. Bovendien kan de verdedigende advocaat er een positieve draai aan geven, al blijkt dat niet per se nodig. Doordat iemand er zelf mee komt, ervaren we de negatieve informatie als minder erg, zelfs als het om behoorlijke misstappen gaat. Heb je een gat in je cv of een paar gekke carrièresprongen gemaakt? Vertel er in je sollici tatiegesprek gewoon eerlijk over. Wil je een collega vragen om een taak van je over te ne men? Zeg daar dan onver bloemd bij dat het nogal wat tijd kost. Maar vertel de ander later nooit dat je hem hebt proberen te manipuleren met dit trucje. Dan verdwijnt het effect meteen, daar kun je de donder op zeggen. sen voor beschikbaar zijn. Zo staat de functie office assistant op de eerste plek van banen die mogelijk verdwijnen. Toch reageren per va cature nog 554 personen. Op de tweede plek staat data entry (in- voer)-medewerker, met zo’n 59 sollicitanten per vacature en op de derde plek staat archiefmedewer- ker met gemiddeld 43 geïnteres seerden per vacature. ken, zoals assemblagewerk aan de lopende band, als eerste. „Bij ver zekeringen en banken zien je bij voorbeeld al dat klanten veel via een app kunnen regelen. Kleine schadeposten moeten ze nu zelf invoeren. Ooit was er iemand die dat voor de klant regelde; die baan is nu verloren gegaan.” Daar staat tegenover dat er altijd weer nieuwe banen voor in de plaats komen, stelt Van Vliet. „Bij voorbeeld de banen die zijn ont staan door de opkomst van de iPhone, zoals reparateurs of app- ‘Banen verdwijnen al honderden jaren door nieuwe technologie’ Niet perse slecht Behalve voor de mensen die graag deze beroepen willen uitoefenen, is het verdwijnen van banen niet perse slecht, zegt Olaf van Vliet, hoogle- raar economie aan de Universiteit Leiden. „Al hon derden jaren ver dwijnen banen door nieuwe technologie. Denk bijvoorbeeld aan de op komst van de stoommachine, de lopende band, computers, het in ternet en de meest recente ont wikkeling: de smartphone.” Bij automatisering en digitalise ring verdwijnen de repetitieve ta- Ij achines die onze banen inpikken: I /I moeten we daarvoor I vrezen? Erik Stam, V I hoogleraar Strategie, Organisatie en Ondernemerschap aan de Universiteit van Utrecht, ziet eerder voordelen. „In de hui dige arbeidsmarkt zou het een uit komst zijn als er meer robots ba nen konden overnemen. Er staan momenteel meer vacatures open dan dat er werkzoekenden zijn. Door robots kunnen we met minder mensen het zelfde werk doen.” Toch staan er wel degelijk banen op de tocht door di- gitalisering. Nati onale Vacature- y bank zocht van y honderd verschil lende beroepen uit welke last hebben van de automatisering en di gitalisering. Dit op basis van cijfers van het UWV, het CBS, Oxford University en Nationale Vacaturebank zelf. Daaruit blijkt dat er wel degelijk banen dreigen te verdwijnen door digitalisering, terwijl er nog men- Neem een kijkje achter de schermen ju DONDERDAG 9 MAART 2023 PC Robots nemen dit 1 werk wel met over MIRTE VAN ROOIJEN - Hoogleraar arbeidsmarkt Ton Wilthagen legt uit waarom veel oudere werknemers minder happig zijn om zich om te scholen naar een krapteberoep.®ron:Intermee>jair,nl) Negatieve informatie ervaren we als minder erg als iemand er zelf mee komt. Je kunt er het Vertrouwen van de ander mee winnen, ziet neuro- psycholoog Chantal van der Leest. Onder andere in het onderwijs en de zorg kunnen computers nog geen mensen vervangen. FOTO’S ANP T k

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 20