u f ‘Niemand gaat dertig pagina’s lezen’ O I i t Ou 13 PROVINCIALE STATEN NAAR DE STEMBUS Die programma’s zijn er vooral voor de kieswijzer, niet voor de kiezer programma’s ook valkuilen. „In een coalitieland is er geen enkel programma dat helemaal wordt gerealiseerd”, zegt politicoloog Tom Louwerse. Elke verbroken be lofte kan als een boemerang terug keren. „Iedereen kan zich nog de 1000 euro herinneren die Mark Rutte aan elke Nederlander be loofde, vooral omdat die er niét kwam.” die het gevolg van een ‘iets te en thousiaste medewerker’. „Het is een foutje dat er doorheen is ge glipt in een enorm hectische peri ode. We hebben het gelijk rechtge zet.” Verschil Een ander opvallend punt gaat over de Lelylijn. De BBB-politici in Flevoland zijn er in hun program ma laaiend enthousiast over, die in Friesland plaatsen de nodige kant tekeningen. Volgens Vermeer staat Inschatten Uit zijn onderzoek blijkt dat pro gramma’s vooral belangrijk zijn voor de coalitieonderhandelingen na de verkiezingen. Partijen kun nen zo inschatten wat ze aan el kaar hebben. „We weten bijvoor beeld dat bij gemeenten partijen eerder met elkaar in een coalitie komen als hun programma’s over eenkomsten hebben.” De kiezer zelf wordt vooral indi rect bereikt via de partijprogram ma’s. „Je denkt misschien dat pro gramma’s er voor de kiezer zijn, maar ze zijn er vooral voor de kies wijzer”, relativeert Otjes hun be lang. Ook journalisten maken er graag gebruik van, waardoor de inhoud alsnog bij de stemmers landt. Of programma’s heel specifiek of juist heel algemeen zijn, is vol gens Otjes afhankelijkvan hoe centraal een partij wordt geleid. „Het verbaast me niets dat Forum voor Democratie en Partij voor de Dieren een algemeen programma hebben, want die worden heel centraal aangestuurd. Thierry Bau- det weet volgens zichzelf precies hoe de wereld in elkaar zit, dus die hoeft geen gebruik te maken van de expertise van zijn leden.” Daarnaast kennen specifieke dat bewust zo erin. „We zijn in de basis niet tegen die lijn, maar we zien ook nadelen. Zo willen we juist laten zien dat deze verkiezing gaat over de provinciale staten.” Dat verschil tussen provincies zie je bij de BBB ook terug bij kerncentrales, stipt Vermeer aan. „Daar zijn we landelijk ook voor, maar het programma in Utrecht plaatst vraagtekens. We snappen dat in een stedelijk gebied als de provincie Utrecht er moeilijk een locatie voor te vinden is.” Verwarrend Merkstrateeg Mare Oosterhout noemt nog een ander nadeel van te specifieke programma’s. Want hoe meer je in detail treedt, hoe groter de kans dat je als gemeente of provincie de landelijke lijn doorkruist. „Neem CDA en VVD, die in sommige provincies ingaan tegen het landelijke stikstofbeleid. Dat is voor kiezers heel verwarrend. Je wilt als stemmer de basisgedachte van ‘jouw’ partij herkennen, be vestigd worden in wat je vindt. Daar gaan deze partijen op de lange termijn nog wel last van krijgen, want zo worden ze steeds meer onherkenbaar.” De BBB doet dat volgens Oosterhout veel han diger. „Daar valt elk provinciepro- gramma samen met de landelijke positionering.” Rest de vraag: hoe kwamen de Betuweroute en Lelylijn in Zee land terecht? Volgens BBB-cam- pagneleider Henk Vermeer zijn ie vorige maand MA het partijpro- AAF gramma van de WH BoerBurgerBe- weging in Zee land las, stuitte op een opmerke lijke paragraaf. De Zeeuwse afde ling sprak zich daarin uit tegen een aftakking van de Betuweroute in de Achterhoek, en twijfelde nog over de Lelylijn van Lelystad naar Heerenveen. Navraag leerde dat de twee fragmenten uit de program ma’s voor Gelderland en Friesland per ongeluk naar Zeeland waren gekopieerd. Andere partijen kunnen deze fout niet maken. Uit dataonder- zoek van onderzoeksplatform Pointer, Nieuwscheckers en deze krant blijkt namelijk dat Forum voor Democratie, JA21, Partij voor de Dieren, Jezus Leeft, de Alge mene Waterschapspartij (AWP) en Denk programma’s gebruiken die in alle provincies grofweg het zelfde zijn. Andere politieke par tijen schreven per provincie juist een heel specifiek programma. Maakt het verschil voor de ver kiezingsuitslag of een partij een generiek landelijk programma heeft of juist een heel provinciaal programma? Voor de kiezer alvast niet, stelt politiek onderzoeker Simon Otjes van Universiteit Lei den. „Kiezers krijgen al heel wei nig mee van debatten en flyers, laat staan dat ze programma’s le zen.” M:. Partijprogramma's voor de provinciale verkiezingen gaan soms amper over de provincie zelf. Veel teksten blijken van elkaar gekopieerd of bevatten fouten. Dat blijkt uit onderzoek van deze krant, Nieuwscheckers en Pointer. - R DiereA 88 I I - Simon Otjes, politiek onderzoeker Blijf op de hoogte van het laatste nieuws over de provinciale en waterschapsverkiezin- gen op onze site. WJJ Kijk bij /factcheck, iSi waar we samen met onderzoeks- platform Pointer en Nieuwscheckers van de Universiteit Leiden checken of de feiten kloppen. ■JJI Kijk bij /kieswijzer tSÊ om uw eigen standpunten te verge lijken met die van de partijen en stemadvies te krijgen. Voor de Partij voor de Dieren is ‘koers vast zijn’ onderdeel van het profiel, stelt voorlichter Willem van den Oetelaar. „De oplossingen die nodig zijn voor een provincie met meer boeren, meer natuur en waar gezondheid op 1 staat, zijn in alle provincies gelijk. Daarom zul je in onze provinciale partijprogramma’s kunnen zelfstandig een programma per provincie maken.” logischerwijs geen grote verschillen aantreffen.” „We houden ons programma zo sim pel mogelijk, want niemand gaat dertig pagina’s lezen”, zegt Jezus Leeft-oprich- ter Joop van Ooijen. De partij werkt met een landelijk pro gramma dat per pro vincie wordt aange vuld. Het maakt toch niet uit, vindt hij. „De overheid houdt ons bewust onder de ra dar.” Inge Janse Rotterdam Hoe komt de Betuwelijn in een Zeeuwsverkiezingsprogramma? Yildirim Usta legt na mens Denk (dat in drie provincies mee doet) uit dat de par tij overal vanuit de zelfde, gezamenlijk opgestelde basis werkt. „Daardoor kan het lijken alsof het één en hetzelfde plan is. Maar de lan delijke partij geeft met de drie provinci ale lijsttrekkers een eigen invulling.” Dat is anders dan bij grotere, oudere par tijen die overal in het land lokale afdelin gen hebben. „Die GO DONDERDAG 9 MAART 2023 Niet elke partij heeft een duide lijk regioverhaal. FOTO ANTON KAPPERS E- v4/ BBBeX Voord®

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 13