u Kastjes met gratis boodschappen poppen op in Reimerswaalse dorpen Labradoodle wordt het nieuwe boegbeeld van Staatsbosbeheer - Een blik soep. Shampoo. Of jam. Voor de een dingen die zonder na te denken in de winkelwagen worden gemikt, maar voor iemand die min der te besteden heeft kan dat anders zijn. Vooral voor deze groep men sen zijn de buurtkastjes gemaakt. Mensen die iets nodig hebben worden zo geholpen, is de sociale gedachte achter het idee. De houten kastjes staan bij de locaties van Ter Loslopende honden kunnen de dieren in het bos erg verstoren. Alleen hun geur kan al genoeg zijn. Rust is nu extra belangrijk Losloopgebied Zoë loop écht nóóit los, verzekeren Mila en haar moeder Christel. „Heel af en toe in het losloopgebied bij Burgh-Haamstede. En we hebben gelukkig een grote tuin, waarin we lekker samen met haar zusje Ted kunnen ravotten. Maar onderweg Christel. „Als er iemand met een rolstoel is, of er zijn kinderen, dan gaat ze er rustig naast zitten.” Maar soms is ze net weer té enthousiast, legt Mila uit waarom Zoë niet in de voetsporen van haar ouders is ge treden. „Ze kan best goed luisteren, maar ook opeens heel goed puppy zijn.” Als winnaar krijgen Zoë en Mila zaterdag een complete fotoshoot. Het statieportret van de nieuwe ambassadeur van Staatsbosbeheer zal vervolgens veelvuldig te zien zijn, op flyers die aan wandelaars worden uitgereikt en op posters bij de natuurgebieden op Schou- wen-Duiveland. Het nieuwe boegbeeld van Staats bosbeheer woont op de grens van Noordgouwe met Schuddebeurs. Aan, hoe kan het ook anders, de rand van een bosrijk gebied. Toen Mila Bruijniks (20) las over de voor- jaarscampagne om hondeneigena ren op het hart te drukken hun huisdier niet los te laten lopen in de natuur, gaf ze haar achtjarige labra doodle gelijk op voor de verkiezing. En Zoë wist met afstand haar con currenten achter zich te laten. „Ik heb al mijn social media kanalen in gezet”, verklapt Mila haar strategie. Hulphonden Aandacht! Al dat gepraat heeft al weer lang genoeg geduurd en Zoë duwt haar kop onder de arm van het bezoek. Even lekker kriebelen boven de oren en onder de kin graag. Wanneer je denkt dat het ge noeg is, begint ze opnieuw. Mila: „Dat doet ze bij iedereen. Mannen vooral. Pas waren hier bouwvak kers bezig en ging ze stuk voor stuk honden, waarop het publiek een stem kon uitbrengen. In totaal is er 11.531 keer gestemd, waarvan 6530 keer op Zoë. Amy werd met 4564 stemmen tweede en Toby (128) ein digde op de derde plek. Maar alle tien zijn ze een voorbeeld van hoe het moet, getuige de riem die op geen enkele ingestuurde foto ont breekt. kan je nooit weten hoe andere hon den op haar reageren en ik wil ge woon niet dat ze achter de beestjes aan gaat. Niet dat Zoë dat zou doen natuurlijk”, lacht Mila, „want het is gewoon dé perfecte hond. Maar je weet het gewoon nooit zeker.” is of dat het een verzorgingsproduct is. Drank of sigaretten zijn niet be stemd voor de buurtkastjes. Hoe wel het geen formele taak is, zullen deelnemers aan de dagbesteding wel in de smiezen houden of het kastje netjes blijft. In het verleden werden de dagbe- stedingslocaties zo ook betrokken bij een actie voor de kledingbank. „Ze zamelden kleding in die herge bruikt werd, daar beleefden de deelnemers voldoening aan", zegt Vreeke. „Ook hebben ze sokken ge breid voor Oekraïne om toch iets voor een ander te kunnen doen.” - Vogels op de grond Dat is precies het effect waar Staats bosbeheer op uit is: brede aandacht voor het belang van aangelijnd wandelen met honden in natuurge bieden. „Loslopende honden kun nen de dieren in het bos erg versto ren”, laat boswachter Marijke Lie- man weten. „In de duinen broeden vogels op de grond. In de struiken broeden merels, roodborstjes en winterkoninkjes. In het bos liggen de reekalfjes vlak langs het pad. Loslopende honden kunnen de ou ders verstoren of ver jagen. Alleen al de geur die de honden achterlaten, kan genoeg zijn. Eigenlijk is voor alle dieren in deze voortplantings- periode de rust extra belangrijk. Vandaar: honden aan de lijn.” Staatsbosbeheer zocht een boeg beeld voor de voorjaarscampagne en riep hondeneigenaren op hun dier aan te melden. Uit de bijna honderd inzendingen kozen de boswachters van Schouwen-Dui- veland de tien meest aansprekende Weel in Kruiningen, Rilland, Yer- seke en Krabbendijke. Het is niet zonder reden dat ze nou net daar staan. „Het plaatsen van deze kast jes is een dóórontwikkeling van de dagbesteding waar geen indicatie voor nodig is", legt Mirjam Vreeke van Ter Weel uit. „Deelnemers aan de dagbesteding vinden het fijn nog volop deel te nemen aan de sa menleving. Met deze kastjes ge beurt dat. Want als ze wat spullen hebben die ze aan willen bieden, kunnen zij die in dit kastje zetten.” Dat neemt niet weg dat iederéén spullen in de kastjes mag zetten. Op voorwaarde dat het lang houdbaar voor hen zitten voor een kroel.” De vader en moeder van Zoë waren al lebei hulphonden. „Dat zit er bij Zoë ook een beetje in”, denkt 1 - SD WOENSDAG 1 MAART 2023 Meeste stemmen voor Zoë KRUININGEN Als Zoë je met die grote bruine ogen aankijkt, móet je haar wel even knuffelen. En bij twijfel duwt ze gewoon haar kop onder je arm. Je wordt ook niet iedere dag gekozen tot de leukste hond van Schouwen- Duiveland. Wie eens een boodschap over heeft of daar juist een tekort aan heeft, kan in Reimerswaal voort aan gebruikmaken van vier buurtkastjes. Burgemeester José van Egmond neemt de eerste producten in ontvangst voor het buurtkastje in Kruiningen. fotomarcelledavidse - Marijke Lieman, Staatsbosbeheer zie ook pzc.nl/play Marcel Modde Noordgouwe - Michiel Bouwman Mila Bruijniks met haar labradoodle Zoë die hét gezicht wordt in de campagne om honden aan de lijn te houden, fotosandraschimmelpennink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 46