u 1 rlU 1 I’ F Landgoed krijgt tien luxe woningen 6 Paviljoenhouders zien toekomst in rook opgaan als plannen doorgaan 1 I' 1 Het nieuws dat West-Zeeuws- Vlaamsestrandpaviljoen- houders in 2039 mogelijk hun zaak moeten sluiten, slaat in als een bom. „Mijn toekomst staat op losse schroeven.” We zijn er echt op vooruitgegaan, de mensen vinden alles hier mooi Voor het zo ver is, staat er heel wat te gebeuren. De complete be bouwing moet eerst worden gesa neerd. Het agrarische bedrijf ver huist naar een andere locatie. In de plaats komen tien woningen. Vier huizen van maximaal 1000 kubieke meter, vier van 1900 kuub en twee van uiterlijk 2500 kubieke meter. niet verkopen. „Dan houd ik niks over.” zaak investeren als het contract over zeven jaar afloopt?” De Feijter is bang dat de rijkste ondernemers dersom. Het landgoed, aan de rand van Cadzand-Bad, wordt groten deels openbaar toegankelijk. Die voorwaarde is eerder door de pro vincie ook gesteld aan Landgoed Nooren. Wandelaars kunnen het gebied betreden via een pad, dat tussen landgoed Nooren en de Tienhonderdse Middenweg wordt aangelegd. De huizen zijn voor permanente bewoning, maar ze mogen ook als tweede huis worden gebruikt. Tegen het plan is één bezwaar in gediend, maar dat is voor Sluis geen reden het project rigoureus aan te laten passen. Groene omgeving Daarnaast creëert de initiatiefne mer poelen, kreken, taluds, verho gingen en beplanting, zodat de wo ningen baden in een ‘zeer natuur lijke en groene omgeving’. Ook worden struiken geplant zodat de bewoners niet bij de naastgelegen camping naar binnen kijken, en an- Puur In strandpaviljoen Puur ruikt het naar boenwas. De vloer is in de was gezet en de afzuigkappen in de keu ken zijn grondig schoongemaakt. Het Sluise college van burgemees ter en wethouders is voorstander van het plan en vraagt de gemeen teraad om goedkeuring. Vandaag praat de raad er voor het eerst over. Catsand Island komt op de plek van een agrarisch bedrijf in de Tien- honderdpolder, waar met Land goed Nooren en Cadesand nog twee grote landgoederen liggen. winnen. „En die paviljoens zullen er lang niet zo mooi uitzien als nu, want ze worden maar voor twintig jaar gebouwd. Het zou een verloe dering van de kust betekenen.” Iets verderop ligt Caricole, de oudste strandtent van de streek. De Groese strandtent is klaar om zeven dagen per week gasten te ontvangen. Frank de Reu schenkt koffie in. Hij is mede-eigenaar van Puur en bestuurder van Groede aan Zee in Groede en Van Houten in Breskens. Net als zijn collega’s ziet hij de voorgestelde regels absoluut niet zitten. De Reu hoopt dat Sluis een voor beeld neemt aan Zandvoort en Bloemendaal. „Ook daar is nieuw beleid vastgesteld, maar dan zonder de Europese richtlijn. Daar heb je recht op een contract van twintig jaar, dat verlengd kan worden als de ondernemer kwalitatief goed werk heeft gedaan.” Hij vreest niet alleen voor zijn eigen paviljoen. „De laatste vijftien jaar zijn de paviljoens prachtig ver bouwd. De kust is er op vooruitge- Een gure wind waait door het Cad- zandse duingebied, maar de eerste gasten hebben alweer een plaatsje gevonden op het terras van Strand Ruig. Eigenaar Freek de Feijter (37) maakt zich op voor weer een druk seizoen. Maar hoe lang nog? De nieuwe regels die de gemeente Sluis overweegt, hangen als een donderwolk boven de zeventien paviljoens. „Als deze plannen door gaan, verloedert onze kust.” Sinds 1956 zwaait familie Van Liere er de scepter. Vijfjaar geleden is de zaak verbouwd. „Daar zijn miljoe nen ingestoken. En dan willen ze opeens nieuwe paviljoens? Het is ongelooflijk”, zegt Armin Reuter, al 22 jaar de baas in de keuken. „We zijn er echt op vooruitgegaan, de mensen vinden alles hier mooi. Dan is het erg schrikken om te le zen dat het misschien anders moet.” Europese regels Hoe zit het ook alweer? Nu de ge meente werkt aan een nieuw strandbeleid, wil het mogelijk een Europese richtlijn voor aanbeste ding volgen. Die houdt in dat iedere ondernemer de kans moet krijgen zich op de markt te vestigen. Maar aan de kust mogen maximaal ze ventien strandtenten staan en al die locaties zijn vergeven. Wie een pa viljoen wil openen, heeft dus pech. Als Sluis de Europese regels over neemt, krijgen ondernemers een contract voor vijftien of twintig jaar, daarna moet hun locatie op- kinderen zekerheid te geven. „Maar als dit doorgaat, staat mijn toe komst op losse schroeven.” Als er inderdaad een aanbesteding komt, nieuw worden aanbesteed. Het kan dus zijn dat de eigenaren van de huidige paviljoens in 2039 de boel moeten sluiten en afbreken. Of ze kan De Feijter zijn zaak bovendien daarna de aanbesteding winnen en opnieuw een zaak mogen begin nen, is maar de vraag. Het is onze ker of het zo ver komt, de gemeen- Verbouwd teraad is erg kritisch, maar onder nemers vrezen het ergste. Freek de Feijter is een van hen. Nadat hij vijf jaar huurder van Strand Ruig was, heeft hij de tent in gaan. Maar waarom zou je nog in je december overgenomen. „Daar heb ik een grote som geld in geïnves teerd.” Door eigenaar te worden, dacht hij zijn jonge gezin met twee uiteindelijk de aanbesteding zullen LM SSÖêRÏïl:- te DINSDAG 7 MAART 2023 VL ‘Verloedering van kust dreigt’ - Armin Reuter, Caricole CADZAND-BAD - Bob Maes Catsand Island. Dat is de naam van een nieuw landgoed van 16 hectare dat aan de Tienhon- derdse Middenweg in de Cad- zandse polder zal verrijzen. Het landgoed bestaat uit tien luxe woningen en mag door ieder die dat wil bezocht worden. A Cadzand-Bad krijgt er mogelijk een landgoed bij: Catsand Island geheten, archieffoto boaz Timmermans Bob Maes Groede Freek de Feijter van Strand Ruig in Cadzand-Bad: „De kust is er op vooruitgegaan. Maar waarom zou je nog in je zaak investeren als het contract over zeven jaar afloopt?” foto kelly thans 1 i si?'-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 47