AZ mag zich weer eens meten met de Europese elite 21 HEEFT EEN ZELDZAME AANDOENING, MAAR BLUFT OPTIMISTISCH Uiteindelijk is dat balletje binnenkant paal ook wel heel erg belangrijk voor mij Lazio is gebrand op het winnen van de Conference League, die rivaal AS Roma vorig seizoen pakte ruggenmergpunctie, dan steken ze gewoon een breinaald in je rug. Je kan nog beter een vlammenwer per op je gezicht hebben, die pijn is echt niet normaal.” De pijn is in het begin ondrage lijk. Via medicatie wordt dat na enkele dagen gestild. „Dat was ook echt nodig. In de eerste nachten liep ik om drie uur ’s nachts door het ziekenhuis, omdat ik te veel pijn had. Ik wilde juist slapen, dat is uiteindelijk het beste medicijn.” Poldervaart verblijft ruim twee weken in het ziekenhuis. Nu slaapt hij in de woonkamer op een zie kenhuisbed en loopt hij buiten kleine rondjes om het huis met een rollator. „Dat ziet er natuurlijk niet uit”, zegt Poldervaart met een glimlach. „Het is niet normaal om daar als 52-jarige mee te lopen. Maar naar omstandigheden gaat het nu goed, het gaat in elk geval niet meer achteruit. Ik heb het dieptepunt bereikt. Maar de progressie is nog gering. Ik hoop dat het snel weer beter gaat, maar dat heb ik niet in de hand. Alles waar ik invloed op heb, probeer ik te doen: goed eten, goed slapen. Het is niet te zeggen wanneer ik weer de oude ben.” Druk maakt hij zich er niet om. „Ik ben ervan overtuigd dat ik ga herstellen, daar twijfel ik niet over. Ik ben een gezonde vent, heb nooit iets gehad. In principe heb ik alle voorwaarden om goed te herstel len. En weet je: ik had ook verlamd kunnen zijn en nog op de ic kun nen liggen, dus er zijn mensen die het veel erger hebben dan ik.” Zijn strijdbaarheid is bewonde- renswaardig. Is er diep vanbinnen echt niet sprake van een klein bé- tje paniek? „Nee, man. Ik ben een realistisch persoon. Natuurlijk ben ik er niet blij mee. Ik wil het liefst weer alles kunnen doen wat ik deed. Maar dit over komt me nu eenmaal. Dan moet je er mee dealen. Veel erger vind ik het voor mijn directe omgeving.” Zijn vrouw, dochters, moeder en vrienden leven intens mee. „Zij hadden het er wat moeilijker mee. Maar ze hoeven zich geen zorgen te maken om mij.” Poldervaart is heilig overtuigd van zijn herstel, ook al zijn de cijfers van de zeldzame aandoe ning confronterend. 2 procent van de mensen overlijdt, 10 procent houdt ernstige klachten en 40 procent blijft licht verlamd. De andere helft herstelt na een inten sieve revalidatie. „Ik ga bij dat an dere deel zitten, zeker weten.” Morgen heeft hij een intakege sprek bij een revalidatiecentrum. Daar hoopt hij weer de oude te worden. Al is het maar om snel weer de lijnen uit te zetten op De Vijverberg, de thuisbasis van zijn worstelende werkgever De Graaf schap. Bezeten is Poldervaart, die eerder bij de amateurs grote suc cessen boekte en werkzaam was bij Excelsior en FC Groningen, van het spelletje. De trainer staat op met gedachten over kantelende backs en gaat pas naar bed als hij een nieuwe variant voor de spel hervattingen heeft bedacht. Dat telt plots allemaal niet meer. „Mijn leven, dat al jaren in het te ken staat van voetbal, heeft sinds vorige maand een andere dimen sie gekregen door mijn aandoe ning. Je gaat door zoiets wel besef fen dat gezondheid heel belangrijk is. Maar uiteindelijk is dat balletje binnenkant paal ook wel heel erg belangrijk voor mij. Ik ga er alles aan doen om terug te komen. Als ik straks weer op het veld sta, dan betekent het dat ik weer gezond ben. Dat is mijn doel.” lectie nog te maken heeft met veel geblesseerden in met name de achterste linie. Voor de verdedigers die zijn overgebleven is het ergens ook wel jammer dat ze zich niet kun nen meten met topspits Ciro Im mobile. De sterspeler van Lazio is geblesseerd en speelt hoogstwaar schijnlijk niet. „Ze zullen genoeg goede spelers overhouden om hem goed te vervangen”, sprak trainer Pascal Jansen, die op scou- tingstrip naar Genua ging om daar Sampdoria- Lazio te zien. Hij zag Lazio winnen, zoals de nummer 3 van Italië veel wint de laatste tijd. Met als hoogtepunt de winst op koploper Napoli van af gelopen vrijdag. Dat maakte in druk tot in Alkmaar. „Een mooie overwinning op een van de beste teams van Europa momenteel”, zei Jordy Clasie gisteren tijdens het persmoment. En hij kon het weten, want de aanvoerder zat ge schorst thuis tijdens Vitesse-AZ waardoor hij kon zappen tussen de verschillende duels. Bij het ver nemen van de uitslag zei Jansen vrijdagavond nog met een lach: ‘Wat een loting, hè.” Lazio is gebrand op het winnen van de Conference League, omdat rivaal en stadgenoot AS Roma de prijs afgelopen seizoen won. De ploeg wordt dit seizoen lang zaamaan minder grillig en lijkt steeds beter te begrijpen waar de excentrieke trainer Maurizio Sarri naartoe wil. Begin dit seizoen wa ren de Italianen veel te sterk voor Feyenoord (4-2). Moeilijker dan in Rome kreeg de huidige eredivisie- koploper het niet deze jaargang. „Dat zegt wel wat”, weet Jansen, die zijn bewondering voor Sarri niet voor zich hield. „Hij heeft een fantastisch cv en kan zijn ploegen geweldig laten spelen.” AZ-directeur Robert Eenhoorn, toch ook gewend aan immense Amerikaanse honkbalstadions, keek gisteravond even bewonde rend om zich in heen in het im mense Stadio Olimpico waar zo juist de laatste training van AZ was begonnen voor het Confe rence League-duel met Lazio. En vorige week was een trotse dele gatie van AZ nog in Barcelona, waar de Alkmaarders een Youth League-wedstrijd speelden en wonnen. Dichterbij de Europese elite zijn AZ en ook Eenhoorn in tijden niet meer geweest. In het stadion waar de WK-eindstrijd van 1990 werd ge speeld en meerdere Champions League-finales, moet AZ van avond een succesvol vervolg ge ven aan de Europese campagne die de club langs alle randen van het continent voerde. En ze geven het niet snel toe in Alkmaar, maar na wedstrijden tegen FC Vaduz uit Liechtenstein, Tuzla City uit Bosnië en Apollon Limassol uit Cyprus waren ze ook wel weer toe aan een wedstrijd tegen een grote club uit een echt voetballand. AZ maakt zich op voor een clash die de geschiedenisboeken van de club in kan gaan. Het versloeg al eens gekende Europese namen als Internazionale, Napoli, Udinese, Anderlecht en Villarreal. Lazio zou er mooi tussen passen. Maar dan moet bijvoorbeeld de 18-ja- rige Wouter Goes zijn zenuwen vanavond wel in bedwang hou den, zoals hij dat ruim twee we ken geleden ook in de Kuip deed. Wat dat betreft wordt het een klassieke Nederland-Italië, waar de ervaren Serie A-spelers van La zio het opnemen tegen de jonge honden van AZ. Zeker nu de se- X A - Adrie Poldervaart (52) AZ-trainer Pascal Jansen kijkt uit naar het duel van vanavond met de Italiaanse topclub Lazio, fotoproshots Nik Kok Rome Vermoedelijke opstelling AZ: Ryan; Sugawara, Hatzidiakos, Goes, Kerkez; Reijnders, Mijnans, Clasie; Odgaard, Pavlidis, Karlsson. Na een reeks tegenstanders uit Bosnië, Roemenië, Schotland, Oekraïne, Liechtenstein, Noor wegen en Cyprus, speelt AZ vanavond eindelijk weer eens tegen een grote club uit een groot voetballand. De ontmoe ting met Lazio in de Confe rence League prikkelt de zin nen bij spelers én trainer. „Wat een loting, hè?” wel achter me’ GO DINSDAG 7 MAART 2023 F

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 21