GEZOND Wat maakt dat mannen minder vrienden behouden Elke maatschappij krijgt de jeugd die zij verdient 18 STEVEN PONT Hoe drukker ons leven, hoe kleiner onze vriendencirkel. Dat lijkt vooral mannen te overkomen. Hoe dat komt? ‘Wij feesten graag, maar verder hebben we weinig raakvlakken.’ ‘De jeugd is niet onze vijand, dat zijn we zelf’ Relaties met ruimte voor emotio nele diepgang overleven In min of meerdere mate wordt de jeugd al een paar decennia lang als een soort gemeenschappelijke vijand gezien die nodig moet wor den onderworpen. Nu is dat niet helemaal nieuw, want de oude Grieken klaagden al over hun jeugd. 'Jonge men sen denken altijd dat ze alles weten’, schreef de filosoof Aristoteles zo’n 25 eeuwen geleden. Onderschatten we onze ei gen rol niet een beetje? Als we nu eens voorzichtig zou den vaststellen dat elke maatschappij de jeugd krijgt die zij verdient? Het feit dat onze jeugd vooral veel geld wil verdienen en beroemd wil zijn, is dat niet gewoon een afspiegeling van de maatschappij van ons vol wassenen? Wie zijn de hui dige Ghandi, Mandela en TIPS VOOR ALLEDAG Moeder Teresa als lichtend voorbeeld? Dat zijn toch Elon Musk, Jeff Bezos en Andrew Tate geworden? Maar liefst 81 procent van de ouders zegt dat ze in aanwe zigheid van hun kinderen te veel op hun telefoon kijken. Veel jonge kinderen zijn dat hartgrondig met ze eens, zo als al eens in het Jeugdjour naal te zien was. Het zijn de zelfde ouders die een paar jaar later klagen dat hun kin deren zo veel op hun tele foon zitten. Er wordt wel gezegd dat de jeugd ons een spiegel voor houdt. Soms is dat een treu rige lachspiegel. Zij zijn niet de vijand, dat zijn we zelf. om te feesten, zijn veel vriend schappen wel verwaterd. Alleen de relaties waarin ruimte is voor emotionele diepgang overleven. Een onderzoek naar eenzaam heid uit 2016 toont op dat vlak een opvallende trend. Mannen zijn op elke leeftijd eenzamer dan vrou wen, maar de kloof wordt groter naarmate zij langer werken. De piek ligt binnen de leeftijdsgroep 55 tot 65 jaar. Te veel op werk gericht De behoefte aan verbinding merkt seksuoloog Wim Slabbinck ook weleens op. Hij verwijst naar het verhaal van een vijftiger die jaren carrière maakte en plots zijn ont slag kreeg. „Veel van de vriend schappen op het werk bleken hele maal niet zo sterk en oude relaties had hij laten verwateren. In de context van zijn depressie speelde dat duidelijk een rol.” Schrijver Franssen vindt het te kenend. „Jongens leren nog steeds dat ze zich niet kwetsbaar mogen tonen.” Dat kan resulteren in een cultuur waarin mannen zichzelf niet blootgeven aan andere man nen. Dat woord alleen al: 'bloot’. Als je na het sporten zelfs onder de douche een onderbroek draagt, hoe zou je dan in vredesnaam dur ven laten zien wat je onder je huid verborgen houdt? Mannen zijn eenzamer Dat hoeft ook niet, benadrukt hij. Sterker nog, soms is het prettige van een bromance dat niet elke ontmoeting in een dieptegesprek belandt. Maar sinds Piet een kind heeft, en dus geen tijd meer heeft wee mannen sluiten de deur van een brasserie achter zich. Mijn vrien din, die ik net de insteek van dit artikel heb ver teld, zegt: „Kijk, mannen praten toch ook gezellig bij met z’n tweetjes?” Ik voorspel haar dat hun vriendinnen nog achter hen aankomen. Tien seconden later kan ik breed grijnzen. Het zou een uitspraak kunnen zijn van de keizer van de toxische mannelijk heid, influencer Andrew Tate: ‘Bros don’t brunch’. Met je vrienden drink je bier, maak je een avon tuurlijke roadtrip of sport je de tering uit j e lijf. Diepgang zoek je wel bij je vriendin. Het is bekend dat mannen hun vriendschappen meer 'schouder aan schouder’ beleven, vertelt de Amerikaan Richard Reeves, auteur van Of Boys and Men. „Er is redelijk wat bewijs dat mannen liever wat ondernemen dan bij een koffietje praten.” In zijn boek gaat de schrijver dieper in op de worstelingen van de moderne man die op veel le vensdomeinen achter de moderne vrouw aanholt. Mannen doen het minder goed op school, leven on gezonder, denken vaker aan zelf doding en doen dat helaas ook va ker. Minder bekend is dat mannen doorgaans minder tevreden zijn over hun vriendschappen. Ook op het gebied van com plimenten geven hebben we bokken geschoten. Er werd jarenlang gedacht dat we door veel te complimenteren het zelfvertrouwen van onze kinderen zouden verhogen. Dat geloof kwam ooit uit Amerika overgevlo gen en kan best eens wat schade hebben aange- j richt. Het is na melijk maar ten dele waar. Een kind dat een compliment krijgt over iets waarvan het zelf vindt dat het niet goed heeft ge presteerd, leert dat de lat voor hem of haar kennelijk nogal laag ligt. En dan doet de paradox zich voor dat dat soort complimenten de mo tivatie van een kind in feite verlaagt in plaats van ver hoogt. /ooraldewatou- dere generaties vinden dat de kin- deren van nu door V hun ouders be hoorlijk over het paard wor den getild. Drie krasjes op een tekening gaan al door voor een kunstwerkje, kinde ren mogen meepraten of er dat jaar naar Ibiza of Tenerife op vakantie wordt gegaan en er is ook al geen respect meer voor ouderen. Om diezelfde reden versche nen erboeken overde'patat- generatie’ (een uitspraak uit 1989 van Ajax- trainer Leo Been hakker, die daar mee de vermeende ge makzucht van zijn jongere spelers typeerde), en over pu bers: dat ons huis toch echt geen hotel is. Eén vriend Een Amerikaans onderzoek uit 2021 toont aan hoe volwassen mannen in een 'vriend schaps- krimp’ belanden. Iets minder dan de helft van de deelnemers bleek tevreden over de omvang van zij n vriendengroep. Ongeveer een op de zes mannen zou over geen enkele hechte vriend be schikken. Corneel, 37 en single, noemt vriendschap 'een van mijn grootste struggles’. „Ik heb best veel kennissen, maar slechts één vriend met wie ik een oprechte band voel. Iemand die ik kan bel len als ik een slechte dag had of iets te vieren heb. Maar ik zie hem niet eens elke maand.” Je kunt eenzaam zijn in een zee van mensen, dat merk ik soms zelf ook. Dan zit ik op een pokeravond met oude studievrienden en pel ik mezelf af tot ik \- weer die versie uit 2012 ben. Ik heb een leuke avond, daar niet van. Maar behalve de kaarten wordt er niets open en bloot op tafel gelegd. De vrienden waarbij ik echt me zelf kan zijn, kan ik op één hand tellen. Het zijn er drie - voor de gelegenheid noem ik ze Jan, Piet en Joris. Door de jaren heen zijn we elkaar weleens kwijtgeraakt, maar onze vriendschap houdt stand. Zoals Jan simpelweg zegt: 'Onze vriendschap is een gege ven’. Dat vind ik mooi, maar tege lijk ook fragiel. Een Ameri kaanse profes sor dokterde ooit uit datje tweehonderd uren met elkaar moet spende ren om het tot hechte vrien den te schop pen. „Tijdens je schooltijd tellen die uren op ter wijl je erbij staat”, zegt journalist Selma Franssen, die het boek Vriendschap in tijden van eenzaam heid schreef. „Later zijn er plots al lerlei levensdomeinen die om aandacht vragen: werk, een relatie, kinderen, een verbouwing.” Hoe goed een vriendschap de tand des tijds overleeft, wordt niet alleen door de frequentie van het contact bepaald. Ook de factor 'in timiteit’ speelt een rol, blijkt uit onderzoek. En laat die nou net minder vaak centraal staan in mannelijke vriend- schappen. Zo heeft Piet het over zijn 'goedweervrienden’. „Behalve het feit dat we graag feesten, hebben we eigenlijk weinig raakvlakken”, zegt hij. Zijn vriendin verbaast zich er weleens over. „Dan vraagt ze waarover we gepraat hebben na een avondje uit en moet ik concluderen: over niets eigenlijk.” Eigenlijk heb ik MICHIEL MARTIN Onze jeugd is over het paard getild en wil vooral rijk en beroemd wor den, schetst Steven Pont. Irritant? Het is onze eigen schuld. Wij geven maar zelden het goede voorbeeld. Reageren? steven.pont@dpgmedia.nl Dan het telefoongebruik. F DINSDAG 7 MAART 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 18