Kioskm Probeer AutoWeek nu extra voordelig 4 17 pensioenleeftijd volgens vakbonden naar nieuwe fase Kiosk.nl/autoweek weken j®=-" alle vakbonden samen oproepen om het land plat te leggen.” CGT-voorman Philippe Martinez: „De bedoeling is dat vele miljoenen Fransen het werk neerleggen.” De ac ties moeten elke 24 uur worden ver lengd. „Het zou mooi zijn als werkne mers in bedrijven straks twee uur per dag gaan staken.” De Fransen zelflijken er niet zo mee in hun maag te zitten. Uit een recente peiling blijkt dat 6 op de 10 Fransen de nieuwe actiedag steunen. „De Fransen vinden de pensioenhervormingen on rechtvaardig. De lasten worden vol gens hen niet eerlijk verdeeld”, zegt Erwan Lestrohan van onderzoeksbu reau Odoxa. „Ze zijn bang dat vooral kwetsbare groepen worden getroffen: arbeiders, vrouwen, mensen die al heel jong zijn gaan werken.” Dat signaal heeft de regering opge pikt. Tijdens de behandeling van het wetsvoorstel in de Tweede Kamer zijn concessies gedaan. Zo mogen Fransen die als tiener begonnen met werken, straks vroeger met pensioen dan op hun 64ste. Tijdens de behandeling in de Senaat wordt gesproken over de po sitie van vrouwen: zij hebben vaak minder pensioenopbouw door bij voorbeeld een zwangerschap. Toch blijven met name linkse par tijen zich verzetten. „De regering zegt dat er enorme tekorten gaan ontstaan in de pensioenkas. Maar volgens de ei gen adviesraad van de regering, de COR, valt dat reuze mee. Er zijn zelfs scenario’s waarbij de uitgaven en in komsten in evenwicht kunnen blij ven”, vertelt Kamerlid Marie-Char- lotte Garin van De Groenen. „Ons pensioensysteem loopt helemaal geen gevaar.” Bovendien speelt er volgens haar een fundamentelere kwestie. „Wij Fransen zijn gehecht aan onze sociale verworvenheden, zoals de pensioe nen. Daar hebben we decennialang voor gestreden. Dus dat geef je niet zo maar op. Niet alles in het leven hoort om werk te draaien. Er is ook een leven naast, of na het werk. Daarom zijn we tégen werken tot je 64ste.” De parlementaire behandeling van de pensioenplannen gaat nu een cru ciale fase in. In de Franse Tweede Ka- mer, de Assemblée waar niet één par tij de meerderheid heeft, waren de de batten zó chaotisch dat niet eens ge stemd kon worden over alle wetsarti kelen. Deze week is de Senaat aan zet. De verwachting is dat de rechtse meer derheid daar instemt met de plannen van president Macron, mits de rege ring enkele nieuwe concessies doet. Daarna moeten de Eerste en Tweede Kamer een compromis vinden. „In de politiek is het nu spannend en daarom willen de vakbonden vandaag hun spierballen laten zien”, zegt Er wan Lestrohan. Uit peilingen van Odoxa blijkt dat 54 procent van de Fransen zelfs acties en stakingen steunt als die na vandaag doorgaan en het openbare leven voor langere tijd stil leggen. „Vergeet niet dat de stakin gen en demonstraties van de afgelo pen weken al bij de grootste van de laatste decennia horen.” stopt vanzelf Tien dagen staken Bij de Spoorwegen liggen de plannen al klaar. „We willen tien dagen lang het werk neerleggen en zeker twee weekenden lang Parij s blokkeren”, liet één grote spoorvakbond (Unsa) we ten. Hoe hoog de opkomst en deelname echt zullen worden is nog onduidelijk. De regering van president Macron is wel bezorgd. „Gooi het land niet plat. Laat mensen hun kinderen gewoon naar school brengen, laat ze hun bood schappen doen”, was de oproep. voor maar ■7 Pr IA Frankrijk: ‘Historische dag TEST mwcAHOMOf' I WAMQMzafswnreo MKISMOfSTWKlOi In Frankrijk is het al weken onrustig vanwege de rege- ringsplannen om de pensioenge rechtigde leeftijd te verhogen. FOTO’S ANP, AFR REUTERS Altijd de beste leesdeals voor kranten en tijdschriften 13 Bib GO DINSDAG 7 MAART 2023 4 iPOOCE VOET AAN DE GROND KRIJGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 17