u Echtscheiding is er eindelijk door in ‘Conway versus Conway Potentiële presidentskandidaten blijven weg bij conservatieve hoogmis In een lange toespraak op een grote bijeenkomst voor conservatieve Amerikanen heeft oud- president Donald Trump vooral fors uitgehaald naar leden van zijn eigen Republikeinse partij. keinse partij geleid door freaks, neoconservatieven, De partij werd geleid door freaks, globalisten en opengrenzenfanatici In Nederland zijn ze minder be kend, maar het stormachtige hu welijk van deze Republikeinse uit hangborden fascineerde menigeen in de Verenigde Staten. Dit is Con way vs. Conway, zoals er ooit een film Kramer vs. Kramer was. Ter wijl Kellyanne alle zeilen bijzette als woordvoerder van Donald Trump, was haar man George be zig te zagen aan de stoelpoten van de president. Kellyanne (56) en George (59) hielden het niettemin 22 jaar samen vol. Ze gaan als vrienden uit elkaar, tweetten ze. Kellyanne Conway was een be kende opiniepeiler, die in 2016 de presidentiële campagne van Do nald Trump ging leiden. Daarna werd ze Trumps woordvoerder in het Witte Huis. Ze maakte in die functie naam met curieuze pers briefings. Een duidelijk valse bewe ring over het aantal mensen dat aanwezig was bij Trumps inaugura tie, verdedigde ze met de sindsdien beroemde uitdrukking dat er ook zoiets was als ‘alternatieve feiten’. Waar Kellyanne Trump door dik en dun verdedigde, zette haar toespraken van toegewijde Trum- pisten. Veel andere potentiële Re publikeinse kandidaten voor 2024, met voorop Trumps grootste rivaal Ron DeSantis, sloegen de conserva tieve hoogmis deze keer liever over. Een Amerikaanse nieuwszender noemde de CPAC ‘een Trumpfes- tijn’ met talrijke verkooppunten van onder meer Trump-petjes en shirts met ‘Make America Great Again" erop. Volgens een opiniepei ling zaterdag onder Republikeinse aanwezigen steunde 62 procent Trump als presidentskandidaat en 20 procent diens voornaamste par ti jrivaal Ron DeSantis. Op de derde plaats kwam een zakenman uit Mi chigan, Perry Johnson. In andere peilingen is het verschil tussen Trump en DeSantis veel kleiner, ongeveer 10 procentpunten. De Republikeinse ex-gouverneur van South Carolina Nikki Haley en de zakenman en activist Vivek Ra- maswamy hebben zich ook kandi daat gesteld om namens de partij aan de presidentsverkiezingen mee te doen, maar ze speelden een on dergeschikte rol op de CPAC. status hadden op sociale media, een punt achter hun politieke acti viteiten en gingen ze zich meer met de kinderen bezighouden. We zijn het over veel oneens’, schreef Kellyanne destijds in een verklaring, ‘maar we zijn het eens over wat het belangrijkst is: de kinderen.’ Maar in de uitingen die ze daarna deed, ventileerde ze haar woede en frustratie over hoe haar man zijn minachting voor Trump naar buiten bracht. Trump reageerde op zijn eigen platform op de spraakmakende echtscheiding: ‘Gefeliciteerd Kel lyanne Conway, met de scheiding van haar gekke echtgenoot’. ‘Absoluut’ Eerder op de avond, in een gesprek met verslaggevers, zei Trump dat hij ‘absoluut’ in de kandidatenrace van 2024 blijft, zelfs als hij zou wor den aangeklaagd in een van de jus titiële onderzoeken naar hem van wege zijn omgang met geheime do cumenten en de nasleep van de ver kiezingen van 2020. - landse oorlogen’. „Als er niet snel iets gebeurt, krijgen we een Derde Wereldoorlog”, waarschuwde hij, nadat hij de Amerikaanse hulp aan Oekraïne openlijk had afgekeurd. Trump kreeg het luidste applaus toen hij tekeer ging tegen wo- ke-denken. dent van de Verenigde Staten’. Amerikaanse kiezers, zo wist Trump, zijn moe van ‘politieke dy nastieën, verrotte speciale belan- Donald Trump heeft zijn partijge noten ‘gewaarschuwd’ dat hij de enige presidentskandidaat van 2024 is die in staat is de Verenigde Staten te redden. De voormalige president van de VS deed dat zaterdagavond op de laatste dag van CPAC, een vierdaagse conventie van conserva tieve Amerikanen. Die kwamen bijeen in de staat Maryland. Volgend jaar gaan de Amerika nen naar de stembus, maar het is belangrijk voor potentiële kandida ten om al deze maanden te begin nen voldoende fondsen te verza melen voor de verkiezingsstrijd. Trump, die al in november zijn neoconservatieven, globalisten, kandidatuur aankondigde, zette de opengrenzenfanatici en klootzak- toon voor die verkiezingsstrijd in een spraak waarin hij niemand spaarde, ook zijn eigen kamp niet. Hij is vooralsnog een van de drie Repu blikeinen die zich hebben opge worpen als presidentskandidaat voor de verkiezingen van volgend echtgenoot George zich steeds meer af tegen de president. Die was volgens hem totaal onge schikt voor het ambt. Conway maakte naam als de New Yorkse advocaat die Paula Jones vertegen- woordigde in j haar rechtszaak I tegen president Bill Clinton we- M gens seksuele in- tt timidatie. Hoe mooi zijn vrouw de uitglijders van I Trump ook wist te verpak ken, George Conway werd steeds allergischer voor Trump. Zijn kri- werd een van de op- k richters van het Bk Lincoln Project. JA Dat was een poli- H tiek actiecomité van gematigde Republikeinen die een tweede A ambtstermijn van F Trump wilden voorkomen, precies waaraan Kellyanne juist wel werkte. In de zomer van 2020 zetten de Conways, die inmiddels een soap- Niet iedereen in Republikeinse kring gaat nog voor Trump. De zen der Fox News hield Trump de afge lopen maanden op afstand van wege diens aanhoudende en on juiste beweringen dat er bij de laat ste presidentsverkiezingen is ge sjoemeld met telapparatuur. Dat is Fox News op een miljardenclaim komen te staan van de maker van het gebruikte Dominion Voting System. Fox News zond uiteinde lijk een deel van Trumps CPAC-toe- spraak live op televisie uit. Dat ge beurde pas na klachten van de CPAC-organisatie daags tevoren over een gebrek aan aandacht voor Trump. Opgeslokt CPAC was tot voor kort de belang rijkste bijeenkomst van alle conser vatieve activisten en leiders in de Verenigde Staten, maar de extreem rechtse Make America Great A^am-beweging van Donald Trump heeft de conventie volledig opgeslokt. De editie van 2023 werd dan ook gekenmerkt door talloze tische en sarcastische Twitter-ac- count over de president kreeg meer dan een miljoen volgers. Conway ging verder en WArd AAn van Ha nn- S f T - De scheiding is nieuws voor CNN en The New York Times, en ook Donald Trump heeft er wat over te zeggen: Kellyanne en George Conway gaan uit elkaar. ken”, zei hij. Daarbij noemde hij zeven kwartier durende toe- meerdere partijbaronnen bij naam. „We zullen nooit teruggaan naar de tijden van Paul Ryan, Karl Rove en Jeb Bush. Mensen zijn die globalis ten beu, ze willen America First zien.” Toen Trump zaterdagavond het jaar. Hij hoopt begin 2025 aan zijn hoofdpodium betrad, werd hij aan- tweede ambtstermijn te kunnen gekondigd als ‘de volgende presi- beginnen. Trump trok van leer tegen ‘oor logszuchtige’ Democraten en vooral tegen de ‘dwepers en imbe cielen’ van de eigen Republikeinse gen, China-liefhebbende politici en Partij. „We hadden een Republi- aanhangers van eindeloze buiten- Trump hield voor de CPAC een toespraak die een uur en drie kwartier duurde, fotoreuters NEW YORK - Donald Trump - Bob van Huët Bob van Huët Rotterdam/National Harbor Trump schoffeert eigen partijgenoten in speech GO MAANDAG 6 MAART 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 7