bij 'De Nachtwacht’ i Jongeren voeren actie voor klimaat o v Tfi 9 Een gewelddadige relatie heeft werkelijk niets met liefde te maken Dat is het van Albert Heijn /Ch 6 LINDA AKKERM ANS HEKS 4» cn Kas Er zijn voorbeelden genoeg van vrouwen die dit met de dood moesten bekopen Toch was er veel onbegrip. Want waarom ging zij, die sterke vrouw die niet op haar mondje gevallen was, niet gewoon weg bij de man die overduidelijk niet goed voor haar was? „Zo gaat het heel vaak. Het is een bekend patroon. Dat hoefje niet te snappen, maar probeer niet te oor delen”, zei ik wel honderd keer te gen die vriendin. „Laat haar on danks alles voelen datje er altijd voor haar zult zijn op de keren dat je wél contact hebt.” Inmiddels is er weer contact. Góed contact. Want na jaren van ellende ging de vrouw die ik al zo lang ken, tóch weg bij de nareist die haar mishandelde, kleineerde, loosde zichzelf. Kwam nergens meer zonder hem. En leek dan al tijd op haar hoede. Sterker, ze zag er doodsbang uit. manipuleerde en bedreigde. Heel erg wat er allemaal gebeurd is, maar godzijdank bleef het daar bij. Het had namelijk zomaar fout kunnen aflopen, vertelde ze me aan de wijn. Ik keek haar aan zon der iets te zeggen. Was het echt zó erg geweest? Ja dus. En eigenlijk had ik dat kunnen weten. Er zijn voorbeel den genoeg immers van vrouwen die weggingen bij zo’n man en die dit met de dood moesten bekopen. Dan denk ik bijvoorbeeld aan Linda van der Giessen uit Zeven bergen. Saga Backman en Clarinda van den Bersselaar uit Den Bosch. En in januari was er nog een ge ruchtmakende schietpartij op een parkeerplaats in Zwijndrecht, waarbij een man zijn ex en haar moeder neerschoot. De eerste raakte zwaargewond, de tweede stierf. Zo worden in ons land elk jaar meer dan veertig vrouwen vermoord door een ex(-partner). Woensdag is het Internationale Vrouwendag, een goede dag om aan deze slachtoffers te denken. En aan al die vrouwen die nog altijd in een gewelddadige relatie zitten; een relatie die werkelijk niets met liefde te maken heeft. In een persbericht lichtte de actie groep de actie toe: ‘Er is géén kunst op een ondergelopen pla neet.’ Met hun protest vroegen de jongeren aandacht voor de gevol gen van de klimaatcrisis en eisten ze dat het Rijksmuseum zich niet langer laat sponsoren door ‘fos siele bedrijven’ als KLM en ING. Tijdens de actie sprak een actie voerder de bezoekers van het mu seum toe: „We ontkomen er niet meer aan: de aarde warmt op, de zeespiegel stijgt en het weer wordt extremer en extremer. Dat dit te danken is aan de fossiele in dustrie, is overduidelijk; een in dustrie waardoor het Rijksmu seum zich nog steeds laat sponso ren.” Ouders en grootouders van de actievoerende jongeren waren bij de actie aanwezig. De actie was een initiatief van XR Jongeren, de jongerengemeenschap van Ex tinction Rebellion. De jongeren is gevraagd de actie te beëindigen en later ook om te stoppen met het roepen van leu zen, liet een woordvoerster van het Rijksmuseum weten. Aan beide verzoeken gaven de actie voerders gehoor. De bewaking van het museum heeft de jonge ren naar buiten begeleid. Bij de ac tie is geen schade aangericht, al dus de zegsvrouw. Musea Extinction Rebellion voert al enige tijd actie in musea. Leden voerden acties uit in het Drents Museum in Assen, waarvan de NAM hoofdsponsor is. Ook kwa men ze in actie bij het skelet van de wolharige mammoet in Natu- ralis in Leiden, en was het Meisje met de Parel in het Mauritshuis in Den I-Iaag doelwit. Ze gooiden soep naar een schilderij van Vin cent van Gogh en poogden zich vast te lij men aan De Schreeuw van Edvard Munch. Ook probeerden activisten een klassiek concert te verstoren. Toen de kritiek op dit soort acties groeide, gelastten de activisten een pauze in. e had lekkere hapjes ge- haald. We dronken wijn, ik aaide haar kat en we klets ten honderduit. Jarenlang hadden we elkaar niet gezien of gehoord, maar al die tijd was deze oud-col- lega regelmatig even in mijn ge dachten. Dan stuurde ik een lief appje en hoopte ik altijd dat het ooit, op een dag, allemaal weer goed zou zijn. Met haar. Van een gezamenlijke vriendin hoorde ik namelijk akelige verha len. Over blauwe plekken. Amper contact. Zelfs familie zag ze nog maar mondjesmaat. Ze verwaar- Vanavond lekker lasagne? Met Prijsfavorieten zet je altijd een lekker voordelige maaltijd op tafel. Dit zijn onze ruim 1800 eigen-merkproducten van topkwaliteit en ze zijn altijd voordelig. Zo kook je deze vegetarische lasagne voor onder de €2 per persoon. Eet smakelijk! Irj i n Ir 1 L k.-- t Vegetarische lasagne. I Prijswijzigingen en zetfouten voorbehouden. 1 Tien jongeren van 15 tot 22 jaar van de actiegroep Extinction Rebellion hebben gistermiddag actie voor het klimaat gevoerd bij het schilderij De Nachtwacht in het Rijksmuseum in Amster dam. AH Rulstukjes vegan Pak 500 gram Vegan Binnenland redactie Amsterdam Verrassend voordelig vega SgJJWÏTr Scan de QR .cafftjoZ; code voor alle ingrediënten MAANDAG 6 MAART 2023 GO 1^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 6