Knol zonder staart steeds zeldzamer ‘Gelukkig maar M Kunst én dj in de Oostkerk: ‘Van mij hoeft het niet zo stijfjes’ 4 Straö in Ellemeet Het mag niet meer, trekpaarden mee”, zegt Jan van de gelukkig, maar bij de fokkerij is het nog rella voorrijder is van de rit in Elle- lang toegepast meet. Ook deze zaterdag zijn er maar enkele warmbloedpaarden te zien in de stoet. Dat betekent dat er tevens knollen zijn met korte, gecoupeerde staarten, maar ook die zijn in de minderheid. RMI Algemene tandheelkunde. Rustige en ontspannen sfeer. Wij nemen de tijd voor u als persoon. Zorg op maat, wij kijken naar uw situatie. Duidelijke uitleg over de behandelingen/ kosten. Ruime openingstijden zoals in het weekend en in de avond. Een leuk preventie plan voor kinderen. - Jaco Groenendijk Wij nemen nieuwe patiënten aan. Voor meer informatie kunt u bellen naar: CD 0187-700234 of bezoek onze website www.ouddorpdentalcare.nl Onder de achtenveertig paarden bij straö Ellemeet zijn er ongeveer vijf zonder staart. Het is hét traditionele beeld van een boerenknol, maar de staartloze trekpaarden verdwijnen. Ze kennen elkaar van verjaardagen en dat klikte. Nu vieren Peter Christ en Frank van der Meijden samen een feestje met hun kunst. Een nieuwe praktijk met de modernste hoogwaardige tech nologie. Straö Ellemeet, de vierde van de zes traditionele paardenritten die elk jaar op Schouwen-Duiveland worden gereden, is volgens ken ners de meest authentieke. „Er doen altijd bijna alleen Belgische Velde (58) uit Noordwelle, die al jaren samen met zijn dochter Mi- De straö in Ellemeet start als vanouds vanaf het Dorpsplein met voorop Jan van de Velde. mijn armen geboren”, zegt Groe nendijk. En Katharina Groenen- diek van de Stelle, zoals ze voluit heet, heeft haar staart nog. „Bij mij houden alle paarden hun staart. Ze hebben ze ook nodig om de vlie gen weg te slaan.” De dieren die nu geen staart meer hebben, hebben er volgens Groenendijk geen last van. „Bij mij staan de paarden bij elkaar in de kudde, ze gaan ge woon dichtbij een andere die wel een staart heeft staan.” mee, omdat het couperen van staarten verboden is en dieren waarbij dat na 2016 gebeurd is, niet meer aan evenementen mogen meedoen. „Nu zijn bij de huidige gebruikers de langstaarten geliefd. Zonder staart is een paard minder waard. Over tien jaar zie je geen korte staarten meer en dat is maar goed ook. Bij een paard hoort een staart”, zegt Groenendijk. Een danceparty in de Oostkerk in Middelburg kan niet doorgaan, maar Middelburger Derk Thij s staat zondag toch maar mooi met zijn dj-set in het gebouw. Onder de naam DJ Dierlijk maakt hij de expositie van Peter Christ en Frank van der Meijden compleet. Christ: „Van mij hoeft het allemaal niet zo stijfjes.” Christ stalde aan de ene zijde zijn schilderijen uit; aan de andere kant staan installaties van Van der Meijden. Het is of je een kant kunt kiezen, maar van wedijver is geen sprake tussen de twee. „Nee, zo zitten wij niet in elkaar. Het is gewoon kunst van twee oude mannen”, zegt Christ. Van het thema van de maandelijkse kunst- en cultuurroute Middel burg namen ze geen notitie. Dat luidt ‘De lente kan niet geannu leerd worden.’ Bij Christ stuiten de gasten juist gelijk op zijn don kerste schilderijen. Hij begon met schilderen nadat zijn vrouw over leed. „Ik schilder uit emotie”, zegt hij. Een van de werken heet The night my cat died, een donker blauw gekleurd doek. „Mijn kat is twee weken geleden overleden.” Van der Meijden nam sprookjes achtig driedimensionaal werk mee waarin veel poppen zijn verwerkt. Met de muziek van DJ Dierlijk en het goede humeur van de twee kunstenaarsvrienden krijg je als bezoeker toch dat lentegevoel. Wie wil, kan een dansje doen. „Graag zelfs”, zegt Thij s. „Ik hoop altij d dat mensen gaan dansen.” Kleding Ook traditie: de kleding van de straódeelnemers. Die bestaat van oudsher uit een witte broek en een zwart jasje. „En witte klompen”, zegt Jan van de Velde, terwijl hij zijn schoeisel vooruitsteekt ter de monstratie. „Maar die gaan straks uit. En mijn bolhoed gaat ook af. Ik draag tijdens de strandrit schoe nen met stalen neuzen en een cap, voor de veiligheid.” De bolhoed en de stropdas die hij aanheeft, waren vroeger ter aanduiding van de stand. Het is de kleding van heren boeren. „Knechten droegen een platte pet en geen stropdas.” Van de Velde rijdt weliswaar al sinds 1989 mee, mede-ruiter Harry Linders (61) uit Scharendijke troeft hem af. „Ik kom oorspronkelijk van Ellemeet en rijd al sinds mijn twaalfde mee. Ik moest het zelf be talen als ik een paard wilde huren, zei mijn vader, en daarom ging ik tien auto’s wassen voor twee gul den vijftig. Toen had ik genoeg geld om mee te doen.” Linders en Van de Velde genieten vooral van het galopperen over het strand, maar straörijden staat ook bekend om zijn feestelijk karakter. En Elle meet mag wel een van de kleinste zijn, de rit heeft ook de naam de gezelligste te zijn. „Liet zijn vooral mensen uit de buurten die hou den wel van een feestje”, zegt Van de Velde veelzeggend grinnikend. Valeska Nastaly Ellemeet Valeska Nastaly Middelburg Zo heeft de bruine trekpaard- OUDDORP DENTAL CARE Groenendijk vertelt dat de staar ten vroeger gecoupeerd werden vanwege het werk op het land. „Het was functioneel, om te voor- merrie Alma, waarop berijdster komen dat de staart over de leid- Sophie Kardux (21) uit Middelhar- seis sloeg.” Volgens hem stopt de nis meedoet, geen staart. Het dier oude garde fokkers er grotendeels heeft rood-zwart-groene wol in haar manen, de stalkleuren van boerderij De Stelle uit Ouwerkerk, van Jaco Groenendijk. Die heeft in totaal twaalf paarden meelopen in de rit van Ellemeet, waarvan een paar zonder staart, zoals Alma. „Degene zonder staart zijn oudere paarden die ik heb opgekocht van een fokker. Het mag tegenwoordig niet meer, gelukkig, maar bij de fokkerij is het nog heel lang toege past. Ik neem ze, want de paarden kunnen er niets aan doen.” Groenendijk fokt zelf nog wel eens een trekpaardveulen, zoals Kaat, die nu vijf jaar oud is en waarop hij zelf meerijdt. „Ze is in Merrie Alma is een van de weinige staartloze paarden. 3D MAANDAG 6 MAART 2023 T A FOTO’S KATJA VAN NOORT NDARTSPRAKTIJK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 49