Laatbloeier Amels reikt plotseling tot grote hoogte Femke Bol en Lieke Klaver heersen op400 meter en estafette 8 Voor Femke Bol en Lieke Klaver was het een droomweekend op de EK indoor in Istanboel. Samen met goud en zilver op het podium van de 400 meter en een dag later afgetekend naar goud met de 4x 400 meter estafette, „Dit is vet speciaal voor mij.” We zijn gewoon twee meiden die hard rennen, leven samen naar de race toe Geen ereronde tijdens dit vier daagse toernooi is zo euforisch als deze. De vier gouden Nederlandse estafet te vrouwen en de vier Ne derlandse estafette mannen, die na hun bronzen race op de vrouwe lijke trainingsgenoten hebben ge wacht, wandelen zwaaiend en grappend over de grijze baan in de Ataköy Arena. En wie komen ze daar aan het eind van de bocht te gen? Douwe Amels, de hoogsprin ger die op dat moment nog aan zijn finale bezig is. Ze vliegen hem in de armen. „Hij zei wel van: ik ben nog be zig, hè”, zegt Lieke Klaver daarna lachend. Het zijn de laatste meters op deze indoorbaan die passen bij het droomweekend voor Femke Bol en Lieke Klaver. Op zaterdag lopen ze naar goud en zilver op de 400 meter en nu vieren ze met Eveline Saalberg en Cathelijn Pee- ters de winst op de estafette. Het Nederlandse team loopt vanaf de start op kop, finishend in een nati onaal record van 3.25,66, „Normaal moet ik ervoor strijden, maar dit was ook mooi, en zegt veel over de kracht van dit team”, zegt Bol na de ruime winst. „En het was gaaf Amels slaakt een diepe zucht. Want waar moet hij beginnen met zijn verhaal? Deze gouden medaille is er een van de lange adem. Van vol hou den en ondanks tegenslagen blijven geloven dat het wellicht ooit toch zijn kant op zou kunnen vallen. Maar ja, na die winst tien jaar gele den als rechtenstudent bij het EK onder 23 jaar in Estland, haalde hij vanaf de start tot aan de finish vooraan te kunnen lopen. We vie ren dit feestje echt samen.” Met tweemaal goud in Istanboel brengt de pas 23-jarige Bol haar to taal op toernooien (Olympische Spelen en WK’s en EK’s indoor en outdoor) op twaalf medailles. Zo ver is de een jaar oudere Klaver nog lang niet. Estafettesucces had ze al wel en nu staat ze staat ze door het zilver op de 400 meter voor het eerst ook op een individuele afstand op het podium. finales bij de senioren nog maar zelden. Natuurlijk, Amels stond in eigen land op eenzame hoogte. Werd achttien keer Nederlands kampioen hoogspringen, het land waar het aan brede kennis over en faciliteiten voor het onderdeel ont breekt. Internationaal kwam hij niet verder dan de achtste plaats op de EK in Berlijn. Terwijl hij er wel veel voor deed. Hij verhuisde voor zijn sport naar Duitsland, waar hij 4,5 jaar trainde. Persoonlijke spon soren hielpen hem. Een A-status heeft hij nooit gehad. Hij probeerde zelfs nog even topsport met de ad vocatuur te combineren, maar dat bleek niet duurzaam. „Werken kan altijd nog”, legt hij lachend uit na het mooiste moment uit zijn loop- „Dit is vet speciaal voor mij”, zegt Klaver. „Igot it en ik ben er heel erg blij mee. Zeker na al die rotraces die ik gelopen heb, vooral op indoortoernooien.” Het is de gedroomde uitkomst en een mooi verhaal. Winst en de tweede plaats voor het duo dat al jaren samen traint en tegelijkertijd de atletiektop heeft bestormd. „Ik hoopte zo dat Lieke tweede zou worden, ik wist hoe goed ze was”, vertelt Bol. Telkens blikken ze ge zamenlijk vrolijk terug bij de pers. Over de twee toptalenten in Ne derlandse atletiek is al veel gezegd en geschreven. Soms worden ze zelfs een beetje moe van alle vra gen over hoe hun band is. „We zijn gewoon twee meiden die hard rennen”, zegt Klaver. Overdag, in alle spannende uren in aanloop naar de 400 meter-fi nale, is het contact tussen de twee ook al zo volstrekt normaal, vertelt ze. „We zijn dan geen concurren ten, of atleten, we praten gewoon over koetjes en kalfjes.” Bol vult haar aan: „We willen het allebei goed doen. We weten hoe hard we ervoor trainen. Na tuurlijk nemen we niet het race- plan met elkaar door, en vertel je niet hoe hard je de eerste 200 me ter door wil komen. Maar verder is het gewoon heel erg fijn om sa men toe te leven naar de race en vlak ervoor elkaar een highfive te geven.” Spelen. Maar ik sneed mezelf daar mee in de vingers. Want ik voelde die last bij elke wedstrijd. En ik kwam er achter dat ik het er ook niet mee eens was, de Spelen.” En kijk nu. Op de slotdag van de EK indoor in Istanboel is hij ieder een de baas. Met 2,31 meter evenaart hij het Nederlandse record van Wilbert Pennings en verslaat hij de Oekraïense topfavoriet Andrii Prot- senko. Voor het eerst haalt een Ne derlander goud op dit onderdeel. En om het compleet te maken: in de ochtend springt Britt Weerman bij de vrouwen al naar zilver. Na Lien Gisolf (zilver op de Spelen van van 1975) en Ruud Wielart (brons EK indoor van 1977) telt Nederland na decennia eindelijk weer mee. Waar Amels lang moest wachten op zijn wondersprongen op het juiste moment, blijkt Weerman een snelle leerling. 19 jaar pas, maar na haar vierde plaats vorige zomer op de EK outdoor in München nu al goed voor 1,96 meter en zilver ach ter de Oekraïense Jaroslava Ma- joetsjich. Weerman is zelf 1,74 me ter. Niet heel lang. „Ik had meer ze nuwen dan normaal, maar dat werkte positief. Ik stond aan en was scherp”, zegt Weerman. Nadine Visser greep op de 60 me ter horden naast haar derde gouden EK-plak op rij. Ze werd tweede ach ter de Finse Reetta Hurske. Topsport En daarna is het toch echt even ie der voor zich, zoals het hoort in de topsport. Dertien dagen na haar bijzondere wereldrecord van 49,26 in Apeldoorn is Bol uiteraard de topfavoriet voor de 400 meter. Met 49,86 krijgt Istanboel geen wereld record te zien. Maar daar gaat het ook niet om op een toernooi. Bo vendien is het nog altijd een regel rechte toptijd. De 400 meter ind- oor onder de 50 seconden lopen, dat lukte in de geschiedenis naast Bol alleen J ar mil a Kratochvilova, Natalya Nazarova en Tatana Ko- cembova. Met 50,57 loopt Lieke Klaver ook naar een zeer snelle tijd. Ruim genoeg om de Poolse Anna Kielbasinska (51,25) af te houden. Nu zijn ze een weekje vrij, om in de laatste week van deze maand al weer op trainingsstage te gaan naar het Zuid-Afrikaanse Potchef- stroom. Bol is er wel aan toe. Vanaf woensdag heeft ze in Turkije ge merkt dat haar wereldrecord veel teweeg heeft gebracht. „Dat bijvoorbeeld niet drie, maar alle fotografen iets van mij wilden schieten. En dat echt ieder een iets aan mij wil vragen. Dat past eigenlijk niet zo bij mijn per soonlijkheid, maar ik heb volgens mij wel mijn manier gevonden om er mee om te gaan. Ik blijf gewoon mezelf.” baan. Hij vertelt over de twee ope raties aan zijn enkel. En over de twijfels, na de mislukte kwalificatie voor de Olympische Spelen in To kio. „Ik had daarvoor het gevoel dat 1928), Nelly van Balen-Blanken (zil- mijn sportieve carrière niet ge- ver bij de EK outdoor in 1938), An- slaagd zou zijn zonder medaille of nemiek Bouma (brons EK indoor o*** i Droomweekend droomduo - Femke Bol en Lieke Klaver Douwe Amels sprong in Istan boel over 2,31 meter en naar een ongekend verhaal. Nooit kwam hij verder dan achtste op een EK. Nu, op zijn 31ste en na jaren stug doorzetten, won hij goud. Op dezelfde dag dat de 19-jarige Britt Weerman al voor zilver had gezorgd. Na de 400 meter poseren Femke Bol en Lieke Klaver met de vlag. Het duo is inmiddels gewend dat alle fotografen beelden van ze willen schieten. FOTO ANP Pim Bijl Istanboel fleilerianci Amels. FOTO ANP Weerman. FOTO ANP ATLETIEK MAANDAG 6 MAART 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 40