i Ma vr Woondeal: streven om tot 2030 drie types betaalbare huizen te bouwen Belangrijkste woningbouwprojecten tot 2030 Burgh-Haamstede 25 45 Bruinisse 555 Zierikzee 28 80 Kats 1300 Goes 35 ‘s-H. Abtskerke Vlissingen 1525 100 ‘s-Gravenpolder 65 Breskens 100 Oostburg 1282 Terneuzen 36 Sluis 350 Hulst 50 Koewacht Sas van Gent 14 4 Gapinge Grijpskerke Dertien wethouders, één gedeputeerde en één minister beloven vandaag plechtig er alles aan te doen om in rap tempo meer woningen te bouwen. Hoe, waar en voor wie staat in de Woondeal Zeeland waar zij hun handtekening onder zetten. In de provincie worden al gemiddeld 1300woningen per jaar gebouwd Voor nog ongeveer 8000 extra woningen wordt onder meer naar geschikte bouwlocaties gezocht. 900.000 woningen bouwen tussen 2022 en 2030. Dat doel heeft de re gering gesteld om iedereen een (betaalbaar) dak boven het hoofd te geven. Daarvan moeten 600.000 in de categorie sociale huurwonin gen, betaalbare huur of betaalbare koop vallen. Voor dit ambitieuze plan van minister Hugo de Jonge, voorman van de volkshuisvesting, werd per provincie berekend hoe veel woningen er moeten komen. Voor Zeeland had de minister het getal 7100 opgeschreven. Ja, dat moet lukken. Sterker nog, er worden al gemiddeld 1300 wonin gen per jaar in de provincie ge bouwd. Dus die ruim zevendui zend woningen zouden ook zon der Woondeal van de grond ko men. Doe ons er maar 16.500 zei den de provincie en de gemeenten tegen de minister. Dat streefgetal staat nu dus ook in de Woondeal Zeeland. Vanuit de bouwsector is de provincie verzekerd dat de bouw van een kleine tweeduizend woningen per jaar te doen is. De afdeling Zeeland van Bouwend Nederland steunt de Woondeal. Niet helemaal. Voordat de bouw vakkers aan de slag kunnen moet veel papierwerk worden verzet. Dat bureaucratische voorwerk moet sneller. Niet door regels opzij te schuiven, maar bijvoorbeeld door efficiënter te werken of pro cedures tegelijk in plaats van na el kaar te doorlopen. Ook belangrijk: eenduidigheid van de regels. Hoe minder verschillen, hoe sneller procedures afgevinkt kunnen wor den. Gemeenten hoeven dan niet steeds zelf het wiel uit te vinden. Op het gebied van belasting innen en computertechnologie hebben gemeenten al de krachten gebun deld. Dat kunnen ze op het gebied van planning en vergunningverle ning voor de bouw ook doen. De minister moedigt die samenwer king aan door er geld voor be schikbaar te stellen. Op gemeentelijk niveau zijn er in de ogen van de bouwsector te veel verschillende regels. Het wegwer ken van die verschillen en vereen voudiging van de voorschriften maakt ‘industrieel’ bouwen op grote schaal mogelijk. Elementen kunnen dan in standaardmaten in een fabriek gemaakt worden. Die elementen worden op de bouw plaats tot een huis samengevoegd. Navraag bij Bouwend Nederland leert dat door de toepassing van prefab-elementen woningen 10 tot 20 procent sneller gebouwd kun nen worden; soms is de tijdwinst nog groter. Bovendien zijn er min- der handjes nodig. Met hetzelfde aantal bouwvakkers kun je dan meer woningen bouwen. Bij dit percentage plaatst de pro vincie een vraagteken. Volgens de provincie is er aan zoveel sociale huurwoningen in Zeeland geen behoefte. Veel mensen uit inko mensgroepen die in de Randstad zijn aangewezen op een huurwo ning hebben in Zeeland in het (verre) verleden een eigen woning gekocht. Zeeland heeft een ‘om vangrijke goedkope koopwoning- voorraad’. De provincie wil daarom naar behoefte sociale wo ningen bouwen. Geen enkele Zeeuwse gemeente komt nu aan die 30 procent sociale huurwonin gen: dat loopt uiteen van 29 pro cent in Vlissingen tot 10 procent in de gemeente Veere. Is de Woondeal ook belangrijk voor wie al een huis heeft? Jazeker, vooral voor ouderen die hun (bewerkelijke) oude woning willen verruilen voor een comfor tabeler huis. In de plannen is ruimte gemaakt voor duizenden ‘nultreden-woningen’. Huizen zonder trap met, zoals dat in ma kelaarsjargon heet, het complete woonprogramma op één verdie ping. Een deel van die nultre den-woningen zullen in groepen bij elkaar worden gebouwd. Dat worden clusterwoningen ge noemd. Dit helpt ook de zorgver leners in de provincie. Thuiszorg kan efficiënter worden verleend als de mensen die zorg nodig heb ben bij elkaar in de buurt wonen, zodat de zorgmedewerkers niet veel tijd kwijt zijn aan het rijden of fietsen van het ene naar het an dere adres. Zeeland wil volgens de afspraken in de Woondeal 6840 sociale huurwoningen bouwen, 1070 middenhuurwoningen (tot 1000 euro) en 3460 koopwoningen tot 355.000 euro. De overige 4000 wo ningen zijn duurdere huur- en koopwoningen. Daar bovenop zijn afspraken gemaakt over (tijdelijke) huisvesting voor arbeidsmigran ten en de bouw van ‘flexwonin- gen’. De gemeenten hebben aangege ven wat hun ambities en moge lijkheden zijn. Dat leidt tot het volgende lijstje: Borsele 510, Goes 2735, Hulst 825, Kapelle 700, Mid delburg 2280, Noord-Beveland 520, Reimerswaal 1035, Schou- wen-Duiveland 1120, Sluis 270, Terneuzen 1820, Tholen 1645, Veere 455 en Vlissingen 2610. Daarnaast hebben ze aangege ven welke projecten voorrang heb ben. Over een aantal grote(re) pro jecten waren, buiten de aantallen in de Woondeal, al eerdere afspra ken gemaakt voor versnelde uit voering: dat zijn projecten in Zie rikzee (510 woningen), Terneuzen (569), Hulst (200), Goes (840). huurwoningen hieronder vallen spreekt voor zich. Dat zijn wonin gen van de woningcorporaties met een kale huur van maximaal 808 euro. Om in aanmerking te komen voor een sociale huurwoning geldt een inkomensgrens. De tweede ca tegorie ‘betaalbaar’ is ‘mid- den-huur’; woningen waarvoor maximaal duizend euro per maand wordt gevraagd. De derde groep vormen koopwoningen. In de wo- ningdeal gelden woningen tot 355.000 euro als ‘betaalbaar’. Overi gens is dit bedrag voor heel veel mensen te hoog gegrepen, waar schuwt de Vereniging Eigen Huis. De stijgende hypotheekrente maakt de financiële drempel nog hoger. 95 Krabbendijke Domburg 8 Aagtekerke 19 Meliskerke 6 Kortgene 96 Serooskerke 98 1098 Middelburg 194 Heinkenszand Sint Philipsland 99 111 Sint-Annaland Stavenisse I Poortvliet 437 145 Yerseke 16.500 nieuwe en voor wie? BRON PROVINCIE ZEELAND Theo Giele De minister wil dat 30 procent van woningen hoe, waar De Woondeal Zeeland, wat is dat eigenlijk? Kan Zeeland wel zoveel huizen bouwen? Appeltje eitje dus? Hoe denken de bouwers die voor elkaar te krijgen? Belangrijkste woningbouwpro jecten tot 2030. ILLUSTRATIE PZC De Woondeal gaat vooral over het bouwen van betaalbare woningen. Wat is betaalbaar, volgens de op stellers van de overeenkomst? In de Woondeal staan drie types betaalbare woningen. Dat sociale de woningvoorraad uit sociale huurwoningen bestaat. Hoe zit dat in Zeeland? Tenslotte, wat zijn de ambities per gemeente? GO MAANDAG 6 MAART 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 27