Verras jezelf met een blad op de mat M NU i|L Probeer Ga naar kiosk.nl/magazine I lu 13 k Kiosk.ni MINIMAAL 100 GEVANGEN IN ÉÉN CEL MET TACHTIG BEDDEN AANPAK CRIMINALITEIT VLA1R Beelden van de nieuwe massagevangenis in El Salvador gingen afgelopen week de wereld over. Net als de snoeiharde aanpak van de duizenden bendeleden die er vastzitten. gedetineerden), gevolgd door Zaan stad (1000) en Vught (800). In El Sal vador zitten straks minimaal hon derd mannen in één cel met slechts tachtig slaapplekken. Een rustgevend moment voor jezelf is iets waar we allemaal weleens behoefte aan hebben. Met de bladen van kiosk.nl ervaar je jouw rustmoment en kijkje steeds weer uit naar dat fijne cadeautje aan jezelf. Salvador is natuurlijk onvergelijkbaar met Nederland. We hebben hier geen losgeslagen bende-oorlog die weke lijks honderden mensen het leven kost.” Molleman doelt op het geweld waar El Salvador al jarenlang onder gebukt gaat. Nadat in maart vorig j aar op één dag 62 bendedoden vielen, riep president Nayib Bukele de nood toestand uit. Sindsdien zijn meer dan 64.000 bendeleden opgepakt. Een ar restatiebevel is daarvoor niet meer nodig en niet iedere verdachte krijgt een advocaat. Vervolgens worden ze ook in de gevangenis keihard aange pakt. Molleman wij st voor een verkla ring ook naar de ontstaansgeschiede nis. In Latijns-Amerika stond veelal het leger aan de wieg van de gevan genissen. En dat zie je terug. „Er is één doel en dat is om de gevaarlijke mensen van de straat te halen en in te sluiten”, aldus Molleman. „En ver volgens draait het binnen de gevan genismuren om discipline en zorgen dat ze niet ontsnappen.” Dat blijkt ook uit de woorden van de minister Wij elimineren de kanker uit de samenleving van veiligheid Gustavo Villatoro: „Wij elimineren de kanker uit de sa menleving.” Uit de gevangenis is het met haar scanners, elektrische omheiningen, patrouilles en wachttorens ‘onmoge lijk om te ontsnappen’. Maar hoe zit het met de veiligheid van de gedeti neerden zelf? Die lijkt nauwelijks te waarborgen met één militair of agent op grofweg 500 gevangenen, ziet ook Molleman. voor maar Ondenkbaar „Dat is in Nederland ondenkbaar”, reageert Toon Molleman, plaatsver vangend divisiedirecteur gevange niswezen bij de Dienst Justitiële In richtingen. Toch waakt Molleman, die ook gevangenisdirecteur was in Leeuwarden en Arnhem, ervoor om meteen te oordelen: „De situatie in El Polderbajes Ter vergelijking: in Nederland is er omgerekend één gevangenismede werker per twaalf gedetineerden, al werken ze altijd minimaal in duo's. „Doordat je op zo'n kleine groep werkt, weetje wat er speelt. Dat ie mand net een hoge gevangenisstraf heeft opgelegd gekregen, dat iemands moeder ziek is of welke gedetineer den onenigheid met elkaar hebben. Als je dat soort dingen weet, kun je vaak voorkomen dat de situatie esca leert”, reageert Molleman. De gevangenen in El Salvador zien er op de beelden identiek uit: kaalge schoren hoofd, korte witte broek en op blote voeten. Geen onderscheid, allemaal hetzelfde. Het staat haaks op het Nederlandse beleid. In de polder bajes bepaal je je eigen kapsel en trek je aan wat je zelf wil. „Nou ja, zolang het bijvoorbeeld geen Heli’s An- gels-vestjes of nazikleding is”, wil Molleman nog wel even benadruk ken. Het maakt allemaal deel uit van een aanpak die is gericht op het voor komen van groepsgedrag. Juist de in vloed van een groep leidt vaak tot cri minaliteit. Molleman: „Dus je pro beert te stimuleren dat mensen een eigen identiteit ontwikkelen. Dat zit in kleine dingen als kapsel en kle ding, maar vooral in kijken naar waar iemand goed in is en op de juiste werkplek neerzetten. En daarmee hoop je uiteindelijk te voorkomen dat iemand opnieuw in de fout gaat. De vraag is of ze dat in El Salvador met hun werkwijze ook bereiken.” s. w M n lange rijen zitten ze gehurkt I achter elkaar gevouwen, hun I voorhoofd leunend op de veelal getatoeëerde rug van degene M voor hen. Op blote voeten, in korte broeken en met handboeien om hun polsen en enkels zijn ze vlak daarvoor vanuit de bussen naar de bajes gejaagd. Tweeduizend bendele den figureren in een soort promotie- video over de nieuwste gevangenis van El Salvador. Die moet straks plek bieden aan 40.000 gedetineerden en wordt daarmee in één klap de groot ste gevangenis ter aarde. Je hoeft alleen al naar de cijfers te kijken voor het enorme contrast met Nederland. De nieuwe gevangenis in El Salvador telt straks vier keer zoveel gevangenen als er in héél ons land vastzitten (ongeveer 10.000). De grootste bajes van ons land staat in Alphen aan den Rijn (ongeveer 1500 Iw- Dm», 5 'I ®g* Met bussen komen de gedetineerden aan om vervolgens de nieuwe gevangenis te worden ingejaagd, fotosanp epa afp - Gustavo Villatoro minister El Salvador Met straks 40.000 gevangenen is de nieuwe gevangenis in El Salvador de groot ste ter aarde, fotö afp Stopt vanzelf O 0) 0) CD 4, co f o i (D N vtwoncfli^>„ fdu'.tgfc Chiel Timmermans Rotterdam/San Salvador -X Nederlandse bajes lijkt in niks op massagevangenis in El Salvador GO MAANDAG 6 MAART 2023 .o n o CN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 13