9i 8 Ver Het zijn ‘slechts’ provinciale verkiezingen, maar de uitslag van 15 maart kan flinke gevolgen hebben voor het veelbesproken stikstof beleid. Gedoe tussen Den Haag en provincies ligt op de loer. „Als in een provincie een andere politieke wind waait, heeft dat geheid invloed.” Ihet lANDERS. JflOET PROVINCIALE STATEN En na 1 juli? NAAR DE STEMBUS Kan mijn stem op 15 maart nog iets veranderen aan het gebiedsplan dat mijn provincie op 1 juli inlevert? Maar provincies gaan toch niet over stikstofdoelen? et zijn woelige tijden in de twaalf provin ciehuizen in ons land. Niet alleen staan de verkie zingen van 15 maart voor de deur, ook zijn de provinciebesturen druk bezig met misschien wel het belangrijkste project dat ze in de re cente geschiedenis voor de kiezen kregen. Op 1 juli moet elke provincie verplicht een eigen stikstofplan inle veren bij het kabinet. In Den Haag willen ze dat de uit stoot van stikstof voor 2030 wordt ge halveerd, om er zo voor te zorgen dat beschermde natuur in Nederland eindelijk een beetje kan opknappen. Provincies zijn verantwoordelijk voor de praktische invulling van dit be leid. Gelderland moet bijvoorbeeld plannen bedenken die ervoor zorgen dat er minder stikstof neerdaalt op de Veluwe. Daarvoor kan het nodig zijn dat er boerderijen rond dat natuur gebied moeten verdwijnen. Het is gevoelige materie, helemaal nu er provinciale verkiezingen en daarna coalitieonderhandelingen tussendoor komen fietsen. Voor kie zers zijn stikstof, klimaat en natuur op 15 maart belangrijke thema’s, blijkt uit onderzoek van I&O Rese arch. Dat betekent niet dat alle kie zers voor méér maatregelen op die terreinen zijn, integendeel. De steun voor de boerenzaak in provincies als Drenthe, Overijssel en Gelderland is groot, wat met name tot uiting komt in goede peilingen voor nieuwkomer BoerBurgerBeweging (BBB). Het maakt de verkiezingen van 15 maart uiterst spannend. Wat gaan de komende maanden brengen? aan het plan, stelt zij. Gedeputeerden die stellen dat er na 15 maart weinig zal veranderen aan hun plan, zijn wat naïef, vindt Rogier Kegge, universitair docent bestuurs recht en omgevingsrecht aan de Uni- versiteit van Leiden. „Als in een pro vincie een andere politieke wind gaat waaien, heeft dat geheid invloed.” Dat klopt. Daarover beslist het kabi net, dat weer gebonden is aan Euro pese wetten en regels. Provincies kunnen niet zomaar doen wat ze wil len, waarschuwt Kegge. „Ze moeten maatregelen voorstellen - en uitvoe ren - die het aannemelijk maken dat de Europese doelen gehaald worden. De minister zal dat moeten bewaken, en kan ingrijpen als de plannen niet voldoende zijn.” Ook een partij als BBB krijgt straks in provinciebesturen te maken met die juridische kaders, waarschuwen experts. Die partij maakt zich boven dien hard voor de bouw van wonin gen. De stikstofruimte die daar voor nodig is, zal érgens vandaan moeten De geluiden daarover wisselen, blijkt uit vragen die deze krant aan de twaalf provinciebesturen stelde. In Limburg denken ze niet dat de ver kiezingen veel invloed hebben, om dat er al lang met betrokkenen over het stikstofplan is gesproken. Er is ‘voldoende draagvlak’, verwacht stik- stofgedeputeerde Geert Gabriels (GroenLinks). Dat denkt ook zijn Gelderse collega Peter Drenth (CDA), maar: „De coali tieonderhandelingen kunnen na 15 maart best even duren. Dus stel: je hebt in juni al een nieuw college. Wil je dan nog iets aanpassen aan een plan waar we al zo lang met alle be langhebbenden mee bezig zijn? Dat wordt een lastig verhaal.” In andere provincies lijkt meer de kans ‘groot’ dat de verkiezingen invloed hebben op het stikstofplan. „Het maakt absoluut uit welke par tijen straks aan tafel zitten.” Ook wil- Dan wordt het allemaal nog veel in teressanter. Veel provinciebesturen laten weten dat de versie van het stikstofplan dat zij op 1 juli inleveren slechts een ‘eerste stap’ is, omdat het kabinet nog lang niet alle informatie en maatregelen die provincies nodig hebben heeft aangeleverd. De Drentse gedeputeerde Henk Jumelet vergelijkt zichzelf met een bakker die last heeft van leveringsproblemen. „Je wilt een taart bakken met tien in grediënten, maar er missen er nog drie. Je weet dat het niet je beste taart zal worden.” Het schept de nodige ruimte voor de nieuwe colleges. Stel, BBB stapt in een provincie in een co alitie. „Zij zullen zeker een poging gaan wagen om het werk dat voor 1 juli al gedaan is, nog bij te sturen”, vermoedt Kegge. Peter Kanne, senior onderzoeks- adviseur bij I&O Research, acht de kans aanwezig dat BBB in bepaalde provincies de grootste partij wordt. „Als dat zo is, wordt het echt interes sant. Ze zullen willen scoren op on derwerpen die voor de achterban be langrijk zijn. Ze zullen in die provin cies zeker een poging wagen om af te wijken van het stikstofbeleid van het kabinet.” G Ui ruimte. De Noord-Hollandse gede puteerde Esther Rommel (D66) acht len nieuwe Statenleden ‘input’ geven jn9 ^0ef|S Imdaï OM mr fi -X' CDA’er Peter Drenth voert ook campagne op een veerpontje. fotoevelinevan elk General Chris van Marsbergen Den Haag Verkiezingen - in de provincie! stikstofplan op de schop? ZATERDAG 4 MAART 2023 GO w

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 8