Beau ‘Ik ben geen presentator, datissiechts een rol die ik speel.’ MEZZA 7 VI In deze oefening draait het om de rollen die je in het leven speelt. Omdat het moeilijk is die rollen los te zien van wie je in diepste zin bent. Dat is goed om te beseffen, bijvoorbeeld om jouw trauma los te zien van jouw identi teit. We moeten tien van die rollen op een briefje schrijven. Voor mij is dat bijvoorbeeld ‘echtgenoot’, ‘beest’, ‘vriend’, ‘zoon’ en ‘vader’. De briefjes worden ingeleverd en we moeten een rij vormen. Stilletjes stappen we door het smakkende gras. Degene die aan de beurt is, moet tegen over de rij plaatsnemen. Beurtelings leest iemand in de rij een woord van jouw briefje voor. Dat woord moet je dan in de volgende zin gebruiken: ‘Ik ben geen... Dat is slechts een rol die ik speel.’ Dat lijkt een eenvoudige opdracht, maar als je het echt doorvoelt, is het bijna onmogelijk om jezelf te scheiden van de rollen die je speelt. Vraag een veteraan maar eens om te zeggen dat hij geen veteraan is, maar dat dat een rol is die hij speelt... Daar sta ik dan zelf. ‘Beest’ gaat me makkelijk af, ‘echt genoot’ al wat moeilijker. Dan komt het laatste woord: ‘Vader.’ Het is alsof iemand me heel hard in mijn buik slaat. Ik buig letterlijk doormidden. Dan kom ik lang zaam overeind en ik haal een paar keer diep adem. Het lukt niet. Krijg het gewoon niet uit mijn strot. Dan kijk ik hem in de ogen, zoals me dat is opgedragen, en zeg het: ‘Ik ben geen vader. Dat is slechts een rol die ik speel.’ Zelfs nu vind ik het moeilijk om op te schrijven. Maar toch helpt het denken aan die oefening me nog steeds om de rollen die ik speel te relativeren. Ik ben alles... en ik ben niks. Het is koud en guur en de lucht hangt grijs en laag boven ons. Ik sta met mijn bergschoenen diep in zompig, lang gras op een heuvelachtig veldje in de buurt van het Noorse Stavanger. Tegenover mij, op drie meter afstand, vijf Nederlandse oorlogsveteranen op een rij. Ze kijken mij strak aan. Dat is de bedoeling van deze oefening. ‘Kijk elkaar in de ogen en spreek luid en duidelijk.’ Een vreemde zou zich door de blikken van deze oorlogs helden geïntimideerd voelen en zich waarschijnlijk achterwaarts uit de voeten maken. Maar ik ben geen vreemde. Al kennen we elkaar maar kort, we zijn goed bevriend geraakt. Ze hebben hun inzet voor het Neder landse leger in voormalig Joegoslavië, Libanon, Irak of Afghanistan moeten bekopen met een posttraumatische stressstoornis en ik volg ze voor een tv-programma in hun gevecht om dat trauma te overwinnen. Nu zijn we voor een wandeltocht in Noorwegen. Een team gespe cialiseerde begeleiders probeert tussen het wandelen en kamperen door met verschillende therapeutische oefeningen de trauma’s bloot te leggen en bespreekbaar te maken. Ik mag soms meedoen met de sessies, al voel ik me daar opgelaten over, in het bijzijn van deze bikkels. 2 Presentator Beau van Erven Dorens (52) is getrouwd metSelly (51). Ze hebben vier zoons: Bram (21), Tijn (21), Bobbie (19) en Jan (17). z co LU z z O o Vijf oorlogs veteranen kij ken me strak aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 87