Iedereen kan pigmentvlekken krijgen, ongeacht ‘Doe ik mezelf te kort door geen nieuwe liefde te zoeken?’ 20 Steeds meer men sen, ook op jongere leeftijd, hebben pigmentvlekken. De verkleuringen ontstaan door huidveroudering, zonschade en een wisselende hor moonhuishouding. LIEVE DEBBY Check de vlek Zon en hormonen Jong en oud Samen avonturen beleven, is wat mij betreft het allerleukste ‘Van de mensen boven de 50 heeft zo’n 90 procent een vorm van pigmentschade’ Of jij jezelf iets te kort doet? Dat zou zomaar eens kunnen. Je bent relatief jong. Wie weet wat jou nog allemaal te wachten staat? Een mooie fietstocht door de bergen, warme ap peltaart op een zonnig ter ras of struinen over bro- cante marktjes. Mij zul je nooit horen zeggen dat je een partner nodig hebt om leuke din gen te ondernemen. Maar samen met iemand avon turen beleven is wat mij betreft nog steeds het al lerleukste. Want hoe fijn is het om een duwtje in je rug te krijgen als je die steile heuvel op fietst. Hand in hand over de markt te lopen. Of na een lange dag in eikaars armen in slaap te vallen. Ineke deed dat door Peter uit te nodigen voor een kop koffie. Want als ze op hem had gewacht, was het er nóóit van gekomen, zei ze lachend. Kort na hun eerste ontmoeting sloeg de vonk over. Ineke had nooit verwacht dat ze voor de tweede keer in haar leven een Grote Liefde zou te genkomen, maar dat ge beurde tóch. Ze waren knallend verliefd en heb ben tot zijn dood, een paar jaar na hun ontmoeting, de beste tijd van hun leven gehad. Mooi verhaal, toch? Waarom zou jij jezelf dat niet gunnen? Zet je voel sprieten gerust eens uit en kijk wie op je pad komt. Jij hebt geen partner nodig die voor je moet zorgen of jou komt redden uit de eenzaamheid, maar je kunt op z’n minst een leuke vent gebruiken met wie je leuke dingen kunt doen. Een betere uitgangspositie kun je niet verzinnen. igmentvlekken, ook wel zonvlekken, ouderdoms vlekken of levervlekken ge noemd, zijn oppervlakkige lichtbruine verkleuringen die op het gezicht, handen of in hals- streek verschijnen. Dus op de plek ken waar je huid voortdurend onbe schermd UV-straling en zonlicht op vangt. Ze variëren, van een enkel bruin vlekje op de wang tot een ‘snorretje’ boven de lip of een com pleet werelddeel op het voorhoofd. De bijnaam ‘levervlek’ danken ze overigens alleen aan de lichtbruine kleur en grillige vorm, want ze heb ben niets met de lever te maken. Zijn ze eenmaal daar, dan verdwijnen ze niet vanzelf en kleuren ze elk jaar iets donkerder. Het is doorgaans een goe daardige vorm van pigmentschade, maar wel ontsierend: met een vlekke rige huid lijk je al snel vijfjaar ouder. na onderhuidse ontstekingen en een wondje. Of juist het tegenoverge stelde, vitiligo: een tekort aan pig ment in de huid, met witte vlekken.” „We spreken van hyperpigmentatie - lentigo - als er te veel pigmentcellen in de huid samen klonteren”, zegt dermatoloog Elian Brenninkmeijer, gespecialiseerd in cosmetische der matologie en onder meer werkzaam bij Centrum Oosterwal in Alkmaar. „Er ontstaat dan een ongelijke ver deling van melanine in de huidlaag die aan het huidoppervlak de blij vende verkleuring geeft. Behalve ou derdom en langdurige blootstelling aan UV-straling kunnen pigment- vlekken ook opduiken door een ver andering in de hormoonhuishou ding, bijvoorbeeld tijdens of direct na een zwangerschap, eveneens in com binatie met de zon. In zo’n geval spreken we over melasma, ook wel bekend als het zwangerschapsmas- ker.” Dan is de vlek vaak groter, en vrij onregelmatig van vorm. Je hoeft echter niet zwanger te zijn om melasma te krijgen, zegt Bren ninkmeijer. „Dit type verschijnt bij vrouwen van alle leeftijden. Jaren lang gebruik van de anticonceptiepil maar ook de overgang kan voor een overgevoelige pigmenthuishouding zorgen, waardoor er ’s zomers plots een ‘snor’ boven je lip ontstaat.” In mijn podcast vertelt actrice Ineke Zwanevelt dat ze na het overlijden van haar man, met wie ze 44 jaar gelukkig getrouwd was, als door de bliksem werd getroffen toen ze haar nieuwe liefde Peter ontmoette. Dat klinkt als een geluk, maar ik geloof niet zo in toevalstreffers. Om de liefde te vinden moet je jezelf durven openstellen, hetgeen voor mensen op leeftijd (lees: met ba gage) soms nog best las- tig kan zijn. j Heb je een maal die potentiële liefde in het vizier? Dan is het een kwestie van doorpakken. Pigmentafwijkingen kunnen dus bij iedereen ontstaan, ongeacht geslacht, leeftijd of huidskleur. „Tegenwoor dig blijkt zo’n 90 procent van de mensen boven de 50 jaar in Neder land een vorm van pigmentschade te hebben”, weet Luca Geleedst, huid- therapeut bij Velthuis kliniek Enschede. „Je zou de pigmentvlek de rimpel van de 21ste eeuw kunnen noemen. Inmiddels komen ook al va ker jongere vrouwen vanaf 20 jaar voor een behandeling van verkleuringen.” Ook verkeerd ge- bruik van cosme tica, zoals overma tig exfoliëren en bepaalde medica tie (antibiotica), in combinatie met zonschade, kan vlekvorming in de hand werken, zegt Geleedst. Een donkere huid loopt eveneens kans op pigmentschade, vult Brenninkmeijer aan. „Bij post- inflammatoire hyperpigmentatie bij voorbeeld ontstaat er te veel pigment Hoe weet je nu of de vlek een uit de hand gelopen sproet, moedervlek of pigmentvlek is? Brenninkmeijer: „Een pigmentverkleuring en een naevus - moedervlek - is meestal een gepigmenteerde, goedaardige vlek. Die is in principe niet gevaarlijk. Maar erfelijke aanleg en herhaalde lijke zonverbranding, ook al vanaf jonge leeftijd, kunnen wel een kwaadaardige ontwikkeling van vlekken stimuleren.” „Kijk altijd goed naar de vlek”, waarschuwt Geleedst. „Is er een ver andering van de huid, en hoe ziet die eruit? Als een ver- kleuring in korte tijd ontstaat, onrustig is of verdikt en blijft schilferen: ga direct naar de huisarts of dermatoloog. Bij twijfel, altijd eerst een expert ernaar la- ten kijken.” Om pigmentvlek ken te voorkomen of te zorgen dat een al be staande vlek met de jaren uit dijt of donkerder kleurt, moet je in elk geval altijd de huid tegen UV-straling beschermen. Geleedst: „Bescherm je gezicht buiten voort- A - ANNELOESTAS Hoi Ans, Ook een prangende liefdes-, lust- of levensvraag? Mail debby@dpgmedia.nl Luister elke week naar de podcast Over de liefde op Spotify en iTunes. Debby Gerritsen weet alles over de liefde, de lust en het leven. Dit keer vraagt weduwe Ans zich af of ze op zoek moet naar een nieuwe liefde. Pigmentvlekken kunnen onder andere met een peeling of serum behandeld worden, fotosgettyimages K ijn man is 12 l\ /I jaar geleden I I overleden. I Sindsdien V I ben ik alleen, maar niet eenzaam. Ik heb een actief leven met mijn vriendinnen, kinde ren en kleinkinderen. Ik fiets, wandel en werk als vrijwilliger bij het buurt huis in het dorp. Natuur lijk denk ik nog vaak aan mijn man, maar ik mis hem niet meer da gelijks. Ik kan me goed red den. Maar mijn doch ter vertelde dit week end over jouw pod cast, over een dame die op haar 75ste nog smoorverliefd werd. Dat heeft mij aan het denken gezet: doe ik me zelf iets te kort? Groet, Ans (67) Even’ een vlekje ZATERDAG 4 MAART 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 68