Ga eropuit en geniet 4 w Paardenbloemen middenin je strakke groene gazon. Of de stengels van de heermoes tussen je terras tegels. Onkruid kan tuineigenaren een doorn in het oog zijn. Tegelijkertijd is het vaak hartstikke nuttig. Wat moeten we ermee? Behouden of bestrijden? 18 pzc.nl/maritiem CAROLINE VAN SCHUBERT Ga op ontdekking Avonturenboerdi pzc.nl/molenwaard Bekijk het volledige aanbod op pzc.nl/eropult Kijkje ogen uit in het Maritiem Museum VAN DE SPECIAAL VOOR JOU sen. Die zijn vaak zó overheersend dat ze schade kunnen aanrichten aan an dere planten in je tuin. Laatstgenoemde kan bij mensen zelfs brandwonden ver oorzaken. En omdat dit onkruid ergens anders zijn oorsprong kent, heeft het hier geen natuurlijke vijanden en ver storen ze het ecosysteem. Weg ermee dus. maar ook tal van handige apps waarmee je planten herkent door er een foto van te maken. Dus als straks de boel weer gaat bloeien, kijk dan met een open blik naar het gratis groen voordat je aan het wieden slaat. Die zachte ooievaarsbek heeft z’n naam niet voor niets. Beets: „Die is echt heel zacht en fijn om aan te raken.” Of de paarse dovenetel, die staat er nu al mooi bij. „Of witte winterposte- lein: die wordt ook als groente verkocht, maar die kun je gewoon gratis plukken als hij in je tuin groeit. Maar doe dat wel vóórdat hij in bloei staat.” Ideale tuin En die tuin is een piekwaar je vooral van moet kunnen genieten. Of dat nou in een groene oase is of een tuintegelpara- dij s, dat mag iedereen zelf weten. „Voor de biodiversiteit is het het beste om alles zoveel mogelijk te laten verwilderen, maar dat is niet realistisch. Ik vind ook: een tuin is een stukje privé, dus mensen moeten er vooral mee doen wat ze leuk vinden.” Maar, in een tuin met veel tegels is de biodiversiteit vaak wel ver te zoeken. Pas op voor de exoot Inheems onkruid, het groen dat hier van nature voorkomt, kan geen kwaad. Inte gendeel, stelt Peters: „Allerlei dieren zijn er zelfs van afhankelijk. Niet alleen vlin ders en bijen, maar juist ook allerlei tor retjes die van de blaadjes, wortels of stengels eten. Insecten kiezen echt een specifieke plant uit.” Neem de brand netel: die trekt niet alleen veel vlinders aan, je kunt er ook nog eens een lekker gezond theetje van zetten. En dan zijn er de exoten. Dat klinkt misschien gezellig, maar bij invasieve soorten zoals de Japanse duizendknoop en de reuzenberenklauw moetje oppas- Gratis groente Weet wat er groeit, is dus de boodschap. Leer je tuin en al z’n groene bezoekers kennen en laat je niet om de tuin leiden. Dat kan via boeken, (online) cursussen, MARITIEM AA/W1USEUM ROTTERDAM Alles en niets is onkruid De hamvraag is dan ook: bestaat onkruid wel? Zeker, maar het is ook maar net hoe je het bekijkt. Onkruid bete kent zoiets als onge wenste planten die tussen gewenste planten groeien. En dus kan elke plant onkruid zijn; het hangt vooral af van de situatie en de plek. „Een brandnetel in de tuin vinden we onkruid, maar op een brandnetel- kwekerij juist weer niet, op die akkers zijn juist alle andere gewassen weer on kruid.” In feite beslissen wij mensen of iets onkruid is of niet, legt bioloog Nienke Beets uit. Eén ding staat voor haar bui ten kijf: alle planten hebben nut. Ze doet, met hulp van het publiek, vanuit de Hortus Botanicus van de Universiteit Leiden onderzoek naar stoepplantjes: onkruid dat tussen de stoeptegels groeit in steden en goed kan zijn voor zaken als biodiversiteit, waterafvoer en verkoe ling. „Juist door mensen te betrekken in het onderzoek vergroot je de bewust wording. Je hoeft echt niet ver te zoeken om in de natuur te zijn. Als je goed om je heen kijkt, is het overal. Letterlijk op de stoep voor je huis, maar dus ook in je tuin.” Daarnaast is een betegelde tuin ’s zo mers vaak wel heel warm en ook het wa ter kan minder goed weg. „Kijk dus of je een hoekje kunt vrijmaken voor een plant en zie wat daar allemaal nog meer opkomt en groeit.” Een betegelde tuin biedt trouwens geen garantie voor een onkruidvrije tuin. Wil je onkruid zoveel mogelijk voorkomen, dan kun je het beste je bo dem bedekken met tuinplanten, zegt Peters. Maar dat is geen must, want een ideale tuin heeft naast ‘uitgedacht’ groen óók wilde planten. „Het onkruid waar we het meeste last van heb- ben zijn wortelonkruiden, zoals haagwinde, heer moes en distels. Die kun je het beste weghalen, omdat ze de boel over- nemen.” Maar laat andere bloeiende wilde plan- ten eens staan, dan kan de biodiversiteit in je tuin zomaar toenemen en zie je vogels en insec- ten die je eerder niet zag. Een soort gratis groen, dus. Let daarbij wel op welk onkruid er groeit, want niet al het groen is even gezellig. oe fanatiek je ook tuiniert: in iedere tuin groeit onkruid. De I-1 boel een beetje bij sturen is I dan ook echt niet erg, zegt I Suze Peters, tuinontwerper en auteur van de bestseller Onkmidboek. Nodig zelfs, want als je de natuur z’n gang laat gaan, overwoekert de boel en dat willen we niet. Maar in plaats van onkruid direct uit de grond trekken, loont het wel de moeite om eerst goed te kijken wat het precies is. Veel onkruid is namelijk nuttig, mooi of zelfs lekker. „Als je weet wat in je tuin groeit, kun je beter inschatten wat je wel en niet kunt laten staan en wat je er allemaal mee kunt”, zegt Peters. ‘Witte winterpostelein wordt als groente verkocht, maar kan ook in je tuin groeien’ ZATERDAG 4 MAART 2023 PC Z) LAAT ONKRUID JE NIET OM DE TUIN LEIDEN KORTING SCAN SHOP «uw™™, 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 66