‘Het is een vooroordeel dat investeren in deze groep niet loont’ z/ll™ 10 ‘Ik wil mijn hersenen blijven prikkelen’ ‘Voel me zelf vaak genoeg een meisje van 15’ Henk Roersma (72) arbeidsmarkt bij werkgeversorga nisatie VN 0-N CW„Werkgevers zien meer en meer hun sterke kanten: ervaring, kennis, betrok kenheid.” Wat helpt: de overheid maakte doorwerken de afgelopen jaren makkelijker. Zo kunnen ouderen door de Wet werken na de AO W- gerechtigde leeftijd’ (2015) simpe ler tijdelijke contracten afsluiten en hoeven werkgevers sinds 2016 pensionado’s bij ziekte minder lang door te betalen: slechts der den weken, en per 1 juli mogelijk nog maar zes. Ton Wilthagen, hoogleraar arbeidsmarkt: „Die loondoorbetaling was voor veel werkgevers een hindernis. Als je iemand na zijn pensioen laat door werken, moet je die bij ziekte die wettelijke twee jaar doorbetalen?” Ouderen zijn volgens Veltman (uitzendbureau ósplus) door de coronapandemie digitaal vaardi ger. „Ook bij uitzendwerk is de computer steeds belangrijken Een loodgieter moet reparaties digitaal invoeren, een receptionist moet videocalls maken, een examen- surveillant moet studenten digi taal aanmelden. Die dingen waren vroeger voor ouderen nog wel een struikelblok, maar dat is sinds co rona anders.” De sociale norm verandert, stelt arbeidseconoom Schippers. „Men sen die doorwerken, zijn geen zeldzaamheid meer. Zo ontstaat een zelfversterkend effect. Als ou deren anderen zien doorwerken, zullen zij het ook overwegen. En werkgevers die ouderen in dienst hebben, zullen geneigd zijn meer ouderen aan te nemen.” vriendinnen, voor mijn vijf kleinkinderen, voor hobby’s als Spaanse taal en de lees- club. Maar ik vond het ook jammer om niks meer met mijn erva ring te doen, dus heb me via een opleiding en cursussen omge schoold tot coach voor jongeren. Nu help ik pubers die met school worstelen. Ik luister naar hen, veer mee en we bespreken samen hoe het anders kan. Het idee is dat ze zelf met oplossingen ko men, dat geeft zelfver trouwen. Zo halen ze betere cijfers en - ook heel belangrijk - voe len ze zich beter over zichzelf. Nee, ik vind het niet lastig om me in pubers te verplaat sen. Ik voel me zelf vaak genoeg een meisje van 15.” Koffieautomaat Is dit dan een grijze revolutie? Nee, vindt Annet de Lange, hoogleraar duurzame inzetbaarheid. „Vóór we van een echte omslag kunnen spreken, moet er meer gebeuren. Er leven nog steeds veel vooroor delen over oudere werknemers. Dat ze langzamer zijn, vaker ziek zijn, minder opleveren. En ik zie dat het pensioen in het gesprek bij de koffieautomaat nog altijd als eindpunt wordt gezien. De vraag is: hoe lang moet je nog? In plaats van: ga je door?” Het zijn, stelt ze vast, ook vooral de hoogopgeleiden die doorwer ken, niet de laagopgeleiden. „En nee, dat is op het eerste gezicht niet vreemd, want laagopgeleiden hebben vaak belastender, eentoni ger, minder uitdagend werk. Toch is het belangrijk om ons af te vra gen of ook deze groep niet langer door zou werken als de baas mee denkt. We hebben deze groep na melijk wel nodig: er is ook perso neelstekort in fabrieken, in de bouw, in de transportsector.” Ook Grit (UWV) denkt dat de echte ommezwaai nog komt. „We hebben het vaak over de vergrij zing als een groot probleem en dat lijkt het op het eerste gezicht ook. Eén op de tien werknemers is 6o jaar of ouder en een groot deel van die groep verlaat binnen nu en ze ven jaar de arbeidsmarkt. Maar kan dit ‘probleem’ niet ook deels op lossing zijn? Moeten we niet veel meer doen om de mensen die dat kunnen en willen, door te laten werken?” Om doorwerken te stimuleren moeten werkgevers zich volgens Henkens (veroudering, pensioen en levensloop) flexibeler opstel len. „Weinig gepensioneerden willen op dezelfde manier door. Het overgrote deel wil minder uren, sommigen willen minder verplichtingen, een andere rol, of iets totaal anders. Daar kunnen werkgevers op inspringen.” En ba zen moeten voor bij- of omscho ling willen betalen. De Lange (duurzame inzetbaarheid): „Het vooroordeel is dat investeren in deze groep niet meer loont, terwijl de groep vaak stabieler is dan jon geren die sneller van baan wisse len.” De sfeer mag ook wel wat meer uitnodigend, vindt Henkens. „Uit 1 oen ik na mij n 66ste met pensioen ging, vroeg een I zakenrelatie of ik bij hem wilde komen werken. Hij was een bedrijf gestart voor het leveren van onderdelen en voor het onderhoud van containerkranen in Rotterdam en Antwerpen. Heel specifiek werk en werk waar ik veel van weet Ik heb ‘ja’ gezegd, omdat ik het leuk vind om met jongere collega’s te werken, omdat ik graag bezig wil blijven en omdat ik het belangrijk vind mijn hersenen te blijven prik kelen. Ik moet in dit werk echt mijn best doen om alle technische ontwikkelingen te blijven volgen. Ik werk wel minder dan vóór mijn pensioen: drie dagen. Want er moet, vind ik, ook wel wat tijd overblijven voor andere leuke din gen: tuinieren, power walking, bridgen.” k heb lesgegeven in het voortgezet on derwijs, op een ba sisschool, op het vmbo en met 65 jaar vond ik het welletjes. Ik wilde geen verplichting meer om stipt op acht uur op school te zijn. Ik wilde meer tijd voor mijn W, 1 i I VERVOLG VAN PAGINA 9 Scheepswerktuigkundige uit Den Haag 314.000 65- tot 75-jarigen doen betaald werk: 79.000 wer ken minder dan 12 uur per week, 46.000 12-20 uur per week, 62.000 20-28 uur per week, 38.000 28-35 uur per week en 89.000 fulltime (CBS). s - ZATERDAG 4 MAART 2023 GO j m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 58