Stijgend aantal 65-plussers wil niet stoppen met werken ‘Het liefst ga ik nog zeker vijf jaar door’ 9 Lekker op je lauweren rusten als 65-plusser? Nee, steeds meer mensen werken na hun pensioen door. Staan we aan de vooravond van een grijze revolutie? „Jammer dat er nog altijd vooroordelen over ouderen zijn.” V r - V Frits Noorman (69) Dat het hele cliché van ‘de pensio- nado achter de geraniums’ niet meer opgaat, hoefje iemand als Bart Veltman niet te vertellen. Hij is communicatieadviseur bij 6splus, een uitzendbureau dat steeds meer klanten en kandida ten telt én ook heel andere ver zoeken krijgt dan vroeger. Velt man: „Het imago van ouderen is anders dan pakweg twintig jaar geleden. Dat betekent dat ouderen ook voor ander werk gevraagd worden. Zo liep er bij ons onlangs nog een aanvraag binnen voor maaltijdbezorgers op de fiets. Zo iets is echt nieuw. Voor zulk fy siek werk werd vroeger niet aan 65-plussers gedacht.” De opmars van 65-plussers op allerlei werkplekken is in Neder land iets prils, zegt Kène Hen- kens, hoogleraar veroudering, pensioen en levensloop. „In de VS en in het Verenigd Koninkrijk be staat door de karige pensioenen al een hele traditie van doorwerken, maar in Nederland was dat lange tijd juist heel anders. Hier hadden we een bijna vanzelfsprekende exitcultuur van zo vroeg mogelijk stoppen. Die cultuur ging pas een beetje kantelen toen in 2001 pre pensioenregelingen als de VUT vervielen.” Dat die ‘vanzelfsprekende exit cultuur’ verleden tijd is, blijkt wel uit de cijfers. Vorig jaar had vol gens het Centraal Bureau voor de Statistiek 16,2 procent van de 65- tot 75-jarigen een betaalde baan, waar dat in 2003 nog maar 5,5 pro cent was. Die stijging is niet al leen het gevolg van de verhoging van de pensioenleeftijd in 2013. Saskia Grit, arbeidsmarktadviseur bij het UWV: „Ook daarvóór nam het aandeel werkende 65-plussers toe. Bovendien werken ook meer 70- tot 75-jarigen en die hebben niks met die verhoging te ma ken.” Ook heel opvallend: het aantal ondernemers van 65 jaar en ouder nam volgens de Kamer van Koophandel de afgelopen vijfjaar toe met ruim 40 procent. De belangrijkste verklaring voor deze trend is een inkopper- tje: we worden allemaal ouder, we worden ook gezónder ouder en blijven dus langer actief. ‘Bezig blijven’ is dan ook de voornaam ste reden voor betaald werk na het pensioen, blijkt uit onderzoek van uitzendbureau 6splus. Reden 2: sociale contacten. Reden 3: ken nisoverdracht. Pas op 4: de loon- strook. Veltman: „Het geld is voor de meesten leuk meegenomen, maar zeker niet de belangrijkste motivatie.” Andere verklaringen? Het on derwerp dat elke dag de krant haalt: het nijpende personeels tekort. Joop Schippers, hoogleraar arbeidseconomie: „Doorwerken werd lang ontmoedigd vanwege de ‘verdringing’: ouderen moes ten plaatsmaken voor jongeren. Maar die tijd is met de krapte in bijna alle sectoren voorbij.” Het is dus simpel: werkgevers kunnen ouderen niet meer de deur wijzen. Veltman: „Door de krappe arbeidsmarkt leggen be drijven vaker de nadruk op de voordelen van 65-plussers. Als de baan bevalt, zijn ze zeer loyaal. Ze hebben een goed arbeidsethos, melden zich niet ziek bij het eer ste het beste verkoudheidje.” Antoine Reijnders, secretaris atuurlijk merk ik weleens dat ik een dagje ouder word. Als ik terugkom van zo’n wintersportrit naar de Franse Alpen, waarin ik in drie dagen heen en weer rijd, val ik zondagmiddag thuis direct in slaap. Die nachtrit ten zijn best zwaar: je rijdt vier uur achter elkaar, gaat dan de slaap- cabine in en wisselt na vier uur je collega weer af. Maar ik heb het er allemaal voor over, want het is een heerlijke baan. Het ene moment sta je bij de opstapplaats in Eindhoven en het andere moment rijd je in een arrenslee naar een hotel. En onderweg lekker grappen maken met de passagiers. ‘Mevrouw, is deze koffer voor één of voor drie weken?’ Ja, het liefst doe ik het nog minstens vijfjaar. Mijn baas is blij met alle chauffeurs die doorwer ken. Deze baan is onder jongeren niet zo populair meer. Je bent vaak weekenden weg en met het trans port van goederen kun je meer geld verdienen.” K 1 EEFJEOOMEN LEES VERDER OP PAGINA 10 Touringcarchauffeur uit Beilen Voor de jaren 2024 tot en met 2027 is de AOW-leeftijd door de overheid vastgesteld op 67 jaar. Nu is dat 66 jaar en 10 maan den. De levensverwach ting van 65-jarigen nam tussen 1950 en 2019 toe van 14,3 jaar naar 20,1 jaar (cijfers CBS). Niet achter de geraniums, pensionado’s buffelen door GO ZATERDAG 4 MAART 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 57