Het waterschapsbestuur is in hoog tempo politieker geworden o 4 150 miljoen euro per jaar VLL -"ILxLF Waterschaps- bestuurders weten dat ze tegenwoordig ondereen vergrootglas liggen schap, kiest de informateur voor een coalitie met onder meer Water Natuurlijk en PvdA. Kleins eigen SGP en de ondernemers vallen buiten de boot. Het zou een groene revolutie binnen het waterschap betekenen. Maar die wordt in de kiem ge smoord, want het plan verdwijnt al snel in de prullenbak. Een nieuwe informateur, oud-CDA- wethouder Ad Schenk, smeedt een dagelijks bestuur met de voor de hand liggende partners: CDA, SGP, Partij voor Zeeland, de boe ren en de ondernemers. Eppie Klein verdwijnt via de achterdeur en wordt later waarnemend bur gemeester van Scherpenzeel. Daar wordt hij uiteindelijk door de Gel derse commissaris van de koning John Berends de laan uit gestuurd, vanwege zijn openlijke verzet te gen een fusie met Barneveld. nieuwe peilboot, vorige maand eindelijk gedoopt, wordt veel duurder dan verwacht. Flink fout gaat het met de aanleg van zonneparken. Het waterschap plaatst duizenden zonnepanelen, verspreid over acht locaties, om energieneutraal te worden. Door tijdsdruk en onderschatte risico’s gaat er veel mis en wordt het pro ject een financiële strop. Het bu reau TwynstraGudde onderzoekt hoe het zo kon misgaan en velt in de herfst van 2021 harde conclu sies. Het dagelijks bestuur belooft beterschap. stokt en de prijzen schieten de lucht in. Dat raakt het waterschap hard. Omdat het voor driekwart afhankelijk is van belastinginkom sten, is een ongekend sterke ver hoging van bijna 10 procent in 2023 onvermijdelijk. Het water schapsbestuur zegt ‘met de rug te gen de muur’ te staan en gaat ak koord. Ook de komende jaren dreigen flinke belastingverhogingen. Daardoor staat het waterschap steeds meer voor maatschappelijke keuzes. Wie betaalt welke reke ning? Kan het niet goedkoper? Moet ons water superschoon zijn of is schoon genoeg? Nog meer snelheidsremmers in de polder of verkeersgedrag aanpassen? Beper ken tot de wettelijke taken of ook ruim baan voor bijvoorbeeld na tuur en recreatie? Een grote zorg zijn de dijkver- Loonsverhoging Het leden van het nieuwe dage lijks bestuur van waterschap Scheldestromen zijn nog niet aan getreden, of ze zijn het middel punt van een heuse rel. Hun werk, een deeltijdbaan, neemt volgens hen steeds meer tijd in beslag. Daarom willen zij niet 55 procent, zoals tot nu gebeurde, maar 60 procent gaan werken. Op zich goed verdedigbaar, maar het bete kent wel dat ze zo’n 9 procent meer gaan verdienen. Dat ontketent een storm van protest. De stevigste kritiek komt van Rian de Feijter van Water- schapspartij Zeeuws-Vlaanderen, niet toevallig degene die net na vier jaar uit het dagelijks bestuur is gewipt. „Uw eerste daad is het ver hogen van uw eigen salaris, terwijl u nog niets hebt gepresteerd”, roept zij. De loonstijging gaat, na een debat vol emoties en verwij ten, toch door. De Feijter, die daarna het waterschap verlaat om wethouder in Sluis te worden, spreekt zulke ‘grievende’ woor den, dat een groot deel van de ver gadering zich openlijk van haar af keert. Echt rustig wordt het ook daarna niet bij Scheldestromen. Intern rommelt het flink. Een in gezette reorganisatie verloopt moeizaam en stuit op weerstand. Die kost secretaris-directeur Wies Vonck de kop. Hij is de kritiek en ‘persoonlijke aanvallen’ beu en stapt in het voorjaar van 2021 op. Onder leiding van interim-mana ger Eric Jongmans en later Jordan Daane, de nieuwe secretaris-direc teur, gaat het roer nogmaals om en keert de rust geleidelijk terug. Projecten De interne strubbelingen, het ge brek aan personeel en het relatief hoge ziekteverzuim blijven niet zonder gevolgen. De medewerkers doen wat ze kunnen, maar veel klussen en projecten lopen vertra ging op, gaan niet zoals het hoort en pakken duurder uit. Vooral bij renovaties van rioolwaterzuiverin gen duiken meerdere keren mil- Kopzorgen Hoewel het intern inmiddels beter gaat, zorgen de coronapandemie en later de oorlog in Oekraïne voor nog meer kopzorgen. De aanvoer van grondstoffen en materialen T I-. -i-, VERVOLG VAN PAGINA 3 het aanspreken van de spaarpot. Er wordt 46 miljoen euro geïn vesteerd, verdeeld over ruim vijf tig projecten. Scheldestromen is goed voor ruim vijfhonderd volledige ar beidsplaatsen. In het Zeeuwse waterschap gaat dit jaar ruim 150 miljoen euro om. Daarvan komt 114 miljoen uit belastingen. De rest wordt betaald met onder meer inkomsten uit erfpacht, di vidend, bijdragen van derden en ZATERDAG 4 MAART 2023 GO -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 52