Enquête: Zeeuwen voelen zich nog veilig achter de dijk M Vervallen Scooterpaleis is Ovezande een doorn in het oog Het voormalige Scooterpaleis in Ovezande is een bouwval. De jarenlange leegstand zorgt zelfs voor gevaarlijke situaties, dus is het de hoogste tijd om aan te pakken, vindt raadslid Fabian Schenk. Hij vraagt om actie bij de wethouder. maal over eens dat het pand niet voor een fraaie entree van Ove- derhoud onveilige situaties ont staan. Hij wil ook weten of het col lege een visie heeft over de toe- vooral bedoeld om pandeigenaren te dwingen in gesprek te gaan om een oplossing te zoeken en langdu- Twee derde vindt dat de ernst daar van zeker niet wordt overdreven. Ruim een kwart vreest dat door de toenemende risico’s huizen in Zee land minder waard worden. Kwart dijken afgekeurd Recent zijn alle Zeeuwse dijken op nieuw gekeurd. Daaruit bleek dat ongeveer een kwart niet voldoet aan de nieuwe veiligheidsnormen. Dat betekent dat deze dijken uiter lijk in 2050 moeten zijn aangepakt. Dat is een enorme operatie, waar van de kosten voorzichtig worden geschat op 2 miljard euro. De dijk versterking in Hansweert is het eerste grote project. In het onderzoek is de deelne- Beperkte capaciteit Volgens de wethouder helpt het ook niet dat dit soort problemen erg arbeidsintensief zijn: „Ten gevolge van de beperkte capaciteit is de aan pak van aandachtslocaties achter gebleven. Want het opstarten van Onveilige situaties Schenk wil daarom wel eens duide lijkheid van wethouder Weststrate. Kan de gemeente iets doen tegen deze verpaupering? Hij vraagt zich af of er bijvoorbeeld gesprekken zijn tussen de gemeente en de eige- Dat blijkt uit een enquête die het Kenniscentrum Zeeuwse Samenle ving heeft uitgevoerd in opdracht van Waterschap Scheldestromen. Aanleiding was een eerder, lande lijk onderzoek, waaruit eind 2021 bleek dat mensen in Zeeland zich het minst druk maken over de zee spiegelstijging. Het waterschap wilde daar wel meer over weten. Het Kenniscen trum Zeeuwse Samenleving heeft daarom 2000 inwoners van de pro vincie benaderd voor een enquête. Die werd ingevuld door 895 men sen, wat een relatief hoge score is. De uitkomsten bevestigen gro tendeels dat Zeeuwen vertrouwen hebben in de zeedijken. Ze staan niet al te zeer stil bij de kans op een overstroming van hun directe om geving. Ze zijn zich wel bewust van de gevaren van de stijging van de zeespiegel, maar zien dat nog niet als een directe bedreiging. Veel mensen houden er rekening mee dat de zeespiegel de komende vijf tig jaar meer dan een meter stijgt. De gevolgen van klimaatveran dering zijn voor ruim de helft van de mensen wel een duidelijke zorg. len. In het algemeen zien mannen dat ook eerder zitten dan vrouwen. Als een dijk moet worden ver hoogd, wordt deze ook breder. Dat gaat ten koste van ruimte binnen- en/of buitendijks. Buitendijks ver sterken blijkt in principe minder populair te zijn dan binnendijks, maar de kosten spelen daarbij wel een belangrijke rol. De minst dure optie krijgt meestal de voorkeur. Als er binnendijks moet worden versterkt, dan liever niet ten koste van natuurgebieden, vinden de on dervraagden. Dan offeren ze liever recreatie- of landbouwterreinen op. dit soort trajecten kost wel heel veel ambtelijke uren en energie. En wat een mogelijke leegstandsverorde- ning betreft: gezien de aard en de schaal van de leegstandsproblema- tiek in Borsele in het algemeen zien we de meerwaarde ten opzichte van het resultaat niet als aanleiding om zo’n verordening nu op te stel len.” Die verordening komt er dus niet. Toch doet Weststrate nog wel een toezegging: „Uit uw vragen destil leer ik de oproep aan het college om aandacht te schenken aan deze lo catie en de kansen te benutten als die zich voordoen. Die handschoen neem ik graag op en ik zal u hiervan op de hoogte houden.” mers gevraagd wat zij financieel over hebben voor dijkversterking. Ruim de helft blijkt bereid te zijn minimaal 50 euro per jaar meer be lasting te betalen om de dijken goed te onderhouden en te versterken. Inwoners die zich grote zorgen ma ken over de effecten van klimaat verandering, zijn doorgaans ook bereid meer extra belasting te beta- ledereen in Ovezande kent het voormalig Scooterpaleis, alhoewel de term ‘paleis’ al jaren niet meer van toepassing is. Het winkelpand op de hoek van de Plataanweg en Hoofdstraat is in verval geraakt. Vol met groene aanslag, veel onkruid en in de bloembakken voor de deu ren hebben al jaren geen geraniums meer gestaan. Geen pand om trots op te zijn, constateert Fabian Schenk (CDA). Schenk citeert een kop van een krantenartikel uit 2008. „Ovezande heeft straks een nieuw hart met een verlopen Hoofdstraat.” Het nieuwe dorpshart is er gekomen. „Daar zijn we trots op.” Maar in de vijftien jaar nadat het artikel is verschenen is er niks met het pand gedaan en daar wordt over geklaagd in Ovezande. paalde tijd (bijvoorbeeld een jaar) melding te doen van „Dat zou de raad dan moeten doen.” Met een leegstandsverordening kan de gemeente winkelpandeige- zande zorgt”, geeft hij in zijn ant- naar omdat er door achterstallig on- naren dwingen om binnen een be- woord aan. „Daarom is dit pand ook half expliciet vermeld bij de totstandko- leeg- ming van het beleid voor dorpsver- stand. De gemeente kan dan nieuwing, met name bij het onder- komst van dit pand en of er al actie nieuwe huurders aanmelden. Het is is ondernomen. Schenk realiseert zich dat de ge meente niet alles kan. Het gaat ten slotte gewoon om een pand dat ei gendom is van iemand anders. Maar, zo legt hij uit, het kan natuur lijk ook maar zo zijn dat de ge meente te weinig handvatten heeft Begiïp om iets te doen en daarom wil hij Wethouder Kees Weststrate heeft weten of het zinvol is om een leeg- in ieder geval begrip voor de vragen standverordening op te stellen, van Schenk. „We zijn het er alle- deel aandachtslocaties.” De wet houder geeft uitleg over de moge lijkheden die het college in dit soort gevallen heeft: „De woningwet biedt wel wat handvatten om eige naren aan te schrijven op basis van veiligheid, gezondheid en van bruikbaarheid. Maar we hebben echter nog geen signalen dat op ba sis hiervan stappen kunnen wor den ondernomen.” Zeeuwen staan niet al te zeer stil bij de kans opeen overstroming van hun directe omgeving teente tZrmaliseScooterpaleis’ het Pand niet voor een fraaie entree van Ovezande zorgt Er is werk aan de winkel MIDDELBURG - Rolf Bosboom Zeeuwen voelen zich nu behoor lijk veilig achter de dijken en zijn niet bang voor overstromingen. Toch maken zij zich wel zorgen over de klimaatverandering in de komende jaren. Inwoners van Ovezande vinden dat er wat moet gebeuren met het verpauperde pand op de hoek van de Plataanstraat en de Hoofdstraat. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Melita Lanting Ovezande PM ZATERDAG 4 MAART 2023 rige leegstand en verpaupering, zo- We zijn het eens dat - Kees Weststrate, wethouder Borsele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 35