u 5 gen accountant. De winkelier kan zich daarom niet beroepen op zijn ei gen goedgelovigheid. Ewald verliest het kort geding. De uitspraak van de rechter: ‘Het gevoel van Ewald dat hij zich door zijn ou ders in de steek gelaten voelt, leidt, hoe invoelbaar ook, niet tot een ander oordeel’. Zijn vader mag het pand dus veilen. Dat zou gebeuren op 1 decem ber 2022. Ewald krijgt echter enig uit stel omdat hij de wintercollectie al heeft ingekocht. Zonde om die niet te verkopen. Restschuld Het is zover op 16 januari. Beva Huis, bestaand uit drie aan elkaar gesmede panden op bijna 500 vierkante meter, gaat onder de hamer. De koper: zijn vader! Hij telt er 940.000 euro voor neer, bijna twee ton meer dan waar voor Beva Huis is getaxeerd. Opmer kelijk, want de vastgoedmarkt in de Goese binnenstad is moeilijk. Er staan veel winkelpanden leeg. Ewald zit nu zonder winkel en met Wat ik per maand moest afdragen, was in feite twee keer te hoog ‘Vooropgezet plan’ Waarom zijn ouders hem niet cou- lanter hebben behandeld, is voor Ewald een vraagteken. „Het lijkt een vooropgezet plan. Misschien is het wraak, maar waarvoor? Geld is zeker geen motief. Ze hebben geld genoeg. Tijdens de rechtszaak werd gezegd dat ze van hun AOW moeten rond komen. Dat is belachelijk. De over drachtsbelasting - 94.000 euro - heb ben ze contant betaald. Ze wonen op een landgoed. Ze hebben in de afge lopen tien jaar een miljoen euro uit Beva Huis ontvangen. Ze hadden dure oldtimers en lijfrentepolissen. En ze hebben hun vakantiewoning verkocht.” Ewalds ouders willen desgevraagd geen enkele vraag over de kwestie beantwoorden: „Wij hebben daar geen belangstelling voor”, luidt de korte reactie van moeder Bos. Als de brieven van de deurwaarder blijven komen, spant hij uit nood een kort geding aan. Vader (79) en Ewald (toen 49) staan in oktober 2022 te genover elkaar in de rechtbank. Inzet: het Beva Huis dat zijn vader in 1986 deels van zijn vader overneemt voor omgerekend 170.000 euro. Ewald moet snel betalen anders zal zijn va der het pand veilen. De advocaat van Ewald redeneert dat er ‘er is sprake is van een wurg contract’. „Want inmiddels heeft Ewald meer dan een miljoen euro be taald aan zijn vader, welk bedrag voornamelijk bestaat uit rentebeta lingen. Vader heeft dus (indirect) al een miljoen euro verdiend aan zijn zoon voor in feite een pand dat hij zelf voor een veel lager bedrag heeft gekocht. Deze situatie is op zichzelf schrijnend.” Van een te hoge koopsom of te hoge rentes is niets gebleken, werpt de advocaat van zijn vader tegen. Misschien liet Ewald zich in 2009 lei den door zijn vader, in 2017 werd de Deurwaarder De advocaat van zijn vader stuurt sinds 2021 sommatiebrieven. Ewald moet blijven betalen, of hij kan of niet. Als de deurwaarder aanbelt, stapt Ewald in zijn auto en rijdt naar zijn ouders die op een landgoed in Koudekerke wonen. Ewald briest: „Ik heb net drie lockdowns gehad. Wil len jullie het Beva Huis kapot ma ken?” Er knapt iets in zijn hoofd als zijn vader zegt dat het allemaal Ewalds schuld is en dat hij maar zijn pri- véwoning moet verkopen als hij niet kan betalen. „Hij betichtte mij van mismanagement, terwijl ik hun ka pitaal dat ze in zaak hebben gestoken minstens verdubbeld heb. Dat zegt iemand die zelf niet eens een winkel kan runnen. Ik was zo razend dat ik twee ruiten heb ingegooid. Nee, daar ben ik niet trots op.” In de twee magere coronajaren lost De zakelijke banden blijven niette min bestaan. Die beginnen verder te rafelen. Eind 2019 staakt Ewald gro tendeels de betalingen aan zijn vader. „Mijn accountant zei: ‘Ewald, je hebt in tien jaar tijd een miljoen euro aan je vader betaald. Dat is dit winkel pand bij lange na niet waard. Al het geld dat je verdient, vloeit naar je ou ders. Er moet iets gebeuren’.” Dan breekt de coronapandemie uit. Winkeliers kampen met lockdowns waarin ze nauwelijks mogelijkheden hebben om omzet te draaien. Ewald laadt zijn oude Volvo-station vol en gaat noodgedwongen naar klanten toe. Dat levert slechts een habbekrats op. Het Beva Huis maakt slagzij. Zijn ouders willen er desondanks niet over praten. euro. De collectie wordt met korting verkocht. Wat hij gaat doen? „Eerst maar eens een paar maanden uitrus ten, want al de stress van deze kwes tie gaat niet je in je koude kleren zit ten. Daarna ga ik op zoek naar een baan. Maak je geen zorgen, financieel redden we ons wel.” Wat hem goed doet, zijn de vele hartverwarmende reacties van klan ten. „Ik heb ze altijd naar eer en ge weten geholpen. Ik verkocht nooit een broek als die niet goed zat. Dan zocht ik een alternatief. Dat weten mijn klanten ook.” Hoe het verder gaat met Beva Huis? Ewald: „Geen idee. Daar hoef ik me niet meer druk over te maken. Dat is aan mijn ouders. Ik hoef ze nooit meer te zien. Dat boek gaat dicht. Het voelt als een opluchting.” I Beva Huis zit al de cennia in de Lange- vorststraat in Goes. cennia het gezicht van het Beva Huis in Goes. FOTO'S MARCELLE DAVIDSE - Ewald Bos, ondernemer PM ZATERDAG 4 MAART 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 33