F M Boek nu zorgeloos uw vakantie 4 Familieruzie leidt tot ondergang van Beva Huis '11. i-311 Het Beva Huis, de bekendste kledingzaak in Goes, sluit binnenkort de deuren. Niet omdat de winkel slecht draait, maar door een slepende ruzie tussen zoon en vader Bos over ruim een miljoen euro. Zoon Ewald: „Ik was zo razend dat ik twee ruiten heb ingegooid.” 1 0 Inclusief alle entreegelden El Inclusief kofferservice 0 AED en gratis wifi - - 0 Zeer luxe touringcars Jaag! Van Oeveren Reizen Zierikzee 0111- 414348 ofwww.vanoeveren.nl 0 Binnen onze regio wordt u thuis opgehaald winkel waar na de oorlog de eerste spijkerbroek van Goes over de wald Bos (50) is de derde generatie in het Beva Huis dat staat voor Betere Vakkleding. Zijn opa begint in 1938 de toonbank gaat. Zijn ouders nemen de zaak over. Zoon Ewald doet een particuliere opleiding voor auto verkoper, maar in de showroom merkt hij dat dat niet zijn ding is. Hij volgt ook een hbo-opleiding small business in Haarlem. Zijn moeder ziet een plek voor Ewald in de zaak. Daar voelt hij zelf ook wel voor. Zo komt Ewald, die als 15-jarige al in de winkel te vinden was, vol tijds in het familiebedrijf. In 2000 wordt hij medevennoot, waarbij hij de aandelen van zijn moeder overneemt. Samen met zijn vader runt hij het Beva Huis. Hij voelt zich als een vis in het water. „Ik ben namelijk een geboren onder nemer.” En dat blijkt want de ver- Buiten de bank om De transactie tussen vader en zoon verloopt in 2009 buiten de bank om. Ewald leent het geld van zijn vader. Hij betaalt aflossing en 5,5 procent rente uit de winst die het Beva Huis maakt. De koopprijs van 1,7 miljoen euro voor de win kel is gebaseerd op de jaren tot 2007. Per maand draagt hij 9500 euro af aan de BV van zijn ouders. Een smak geld. „In het begin was dat op te brengen, want de winkel draaide als een tierelier. Ik stak er ook veel energie in. Ik werkte 70 uur per week.” Maar in 2008 slaat de financiële crisis toe. Consumenten letten op Gebrouilleerde verhouding Het is de rode draad in de ge brouilleerde verhouding tussen ouders Bos en zoon Ewald. Op zijn verjaardag moet hij naar zijn ou ders toe. Zelf komen ze nooit. Welk meisje hij ook meebrengt, ze is niet goed genoeg. „Elke vriendin werd volslagen genegeerd.” Zijn partner, met wie Ewald sinds 2011 samenwoont en een zoon heeft, ervaart dat aan den lijve: „Er hangt een giftige atmosfeer in deze fami lie. Ik merkte al gauw dat het er niet om ging dat Ewald gelukkig zou worden, maar dat hij naar hun pijpen moet dansen. Ze gunnen hem niks en behandelen hem als een klein jongetje.” Tijdens een familieweekend in Cadzand in 2015 barst de bom. Ewald: „Ik kon de druk van hen te gen ons niet meer verdragen. We zijn toen weggegaan. Daarmee fit EL Frank Balkenende Goes kopen gaan buitengewoon goed. Na eindeloos aandringen kan Ewald het winkelpand waar hij als kind is opgegroeid in 2009 kopen van zijn ouders, met wie de relatie op zijn zachtst gezegd aan de koele kant is. Volgens Ewald is dat al zo sinds zijn jeugd. Hij krijgt alles wat zijn hartje begeert. Een gloed nieuwe Kappa-sporttas, een lid maatschap van de hockeyvereni- ging of een bezoek aan een autosa lon in Zwitserland, want de jonge Ewald is gek van auto’s. „Materieel ontbrak het aan me niets, wel aan begrip en liefde. Er werd altijd over mij en nooit met me gespro ken.” En hij kreeg vaak de schuld. Zijn zus leende zijn gloednieuwe sporttas en gaf die onder de mod der terug. Toen Ewald ontplofte, gaven zijn ouders hem de wind van voren. Zuslief kwam ermee weg. Zijn ouders kunnen moeilijk de controle over hun kind loslaten, analyseert Ewald. Om het winkel pand over te nemen, moet hij in 2007 met de kop door de muur. „Ik wilde namelijk duide- over mijn toe komst. I Iet was lastig om dat met mijn ou ders te bespre ken. Twee jaar lang heb ik moeten praten als Brugman. Uit eindelijk heb ik gedreigd een jaar lang te gaan backpacken. Daar raakte mijn vader van in paniek, want die is zelf niet in staat om een winkel te runnen. Mijn moe der was destijds de drijvende kracht. Hij zwichtte, maar trai neerde de verkoop. Als ik hem erop aansprak, stapte hij in zijn auto en reed hij weg. Twee jaar heeft het geduurd voordat hij zijn handtekening zette.” de kleintjes. En dan doemen ook nog eens nieuwe concurrenten op: online winkels die de stoelpoten onder kleine neringdoenden van daan zagen. Merken die het Beva Huis verkoopt, liggen plots overal op de plank. De inkomsten lopen dan ook terug. Ewald heeft het gevoel dat het koopcontract ‘niet klopt’, dat hij te veel heeft betaald voor het winkel pand. „Ik voelde me benadeeld. Wat ik per maand moest afdragen, was in feite twee keer te hoog. De helft van de winst ging naar mijn vader. Ik was de melkkoe van mijn ouders. Ik probeerde ze ervan te overtuigen dat de modewereld was veranderd. Stuurde zelfs foto’s van leegstaande winkelpanden in Goes. Ik bleef het aankaarten: als het zo doorgaat, heeft het Beva Huis binnenkort geen bestaans recht meer.” Zijn vader zegt bij de notaris in 2009: ‘Ewald, ik ben trots op je en als er iets is, zal ik je altijd helpen’. Dat gebeurt ook in 2017 als de fi nanciële pro blemen van het Beva Huis zich opstapelen. De lening wordt aangepast op basis vaneen koopprijs van zo’n 1,3 miljoen euro, de rente zakt van 5,5 naar 3 procent. Ewald gaat minder betalen, maar maandelijks toch nog 7000 euro. Van harte gaat het niet. Vader en zoon zien elkaar niet tijdens deze onderhandelingen. Alles loopt via hun accountants. lijkheid hebben ik hoef ze nooit meer te zien. Dat boek gaat dicht. Het voelt als een opluchting - Ewald Bos ‘Ik was de melkkoe van mijn ouders (KNUS E PRÖGHAOA' -"sïSd J ZATERDAG 4 MAART 2023 PM 8 B

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 32