f WW randweer trekt lessen uit grote brand azc Middelburg l'ê ■O Oï Klein-Valkenisse ooit opgelost? 3 y we geprobeerd om zo veel mogelijk informatie te verzamelen.” De fout van de huisarts blijft de politie parten spelen. Dat er geld en sieraden weg zijn en de kluissleutel is meegenomen, staat vast. Maar behalve wat getuigen vertellen, zijn er nauwelijks aanknopingspunten. „Er waren geen braaksporen, want de deur was altijd open”, weet Noordzij. „Als er bijvoorbeeld een mes was gevonden, kun je dat pro beren te koppelen aan een persoon. Maar we hadden een lichaam en de plek waar het gebeurd was, verder Zoals na elke grote inzet maakt de Veiligheidsregio Zeeland een in tern evaluatierapport over alles wat goed ging en zaken die aandacht behoeven. „We willen leren van elk optreden. Deze evaluatie is niet al leen bedoeld voor de honderd col lega’s die die dag in touw waren, maar ook voor de andere 1200 men sen in onze organisatie”, zegt Remco Duerink van de Veiligheids- niks.” Op basis van informatie die via de Criminele Inlichtingen dienst (CID) binnenkomt, richt het onderzoek zich op lokale crimine len die weleens hebben ingebro ken. De politie houdt er meerdere aan, maar volgens Noordzij hebben tientallen ‘alibicontroles’ nooit wat concreets opgeleverd. regio Zeeland. Zo vertrok de eerste brandweerwagen die uitrukte naar het azc met minder mensen dan is voorgeschreven: drie in plaats van vier. „Heel begrijpelijk dat onze mensen er snel op af willen gaan, maar voor hun eigen veiligheid is vier echt het minimum”, aldus Du erink. Het is niet de bedoeling dat een brandweerman- of vrouw met eigen vervoer naar een incident gaat. Een ander leermoment wa s dat er geen personeelslid of bhv’er klaar stond om de brandweer de weg te wijzen. „Het klopt dat er geen per soneel was”, zegt Danny Deckers, locatie-directeur van het azc. „Onze mensen beginnen op weekdagen den een mes, dat nooit gelinkt kan worden aan Terwoerts dood. Nieuwe informatie zet de politie een jaar later op het spoor van twee mannen uit Den Bosch en Horst, die als inbrekers in Zeeland zijn geweest. Het duo wordt opgepakt, maar wegens ge brek aan bewijs vrijgelaten. Daarna komt nooit meer een tip meer bin nen. Jaap Noordzij is inmiddels met pensioen, maar hij is de moord op Terwoert nooit vergeten. Alleen al om 8.00 uur en in het weekeinde om 9.00 uur. De brand ontstond die zaterdag voor 8.00 uur, daarom was er geen personeel. Maar er waren wél drie bhv’ers. Eén zat aan de re ceptie, de andere twee waren bin nen bezig met de bewoners. Al snel waren ook de huismeester en het hoofd huisvesting aanwezig.” Volgens Duerink moet deze pas sage in het rapport niet gelezen worden als kritiek op het azc. „Die mensen waren druk bezig met het evacueren van de bewoners. Hart stikke goed.” Maar het leert volgens Duerink dat de brandweer er niet automatisch vanuit kan gaan dat er iemand aan de poort staat om hen wegwijste maken. Locatiedirecteur Deckers is ver baasd over een punt in de evaluatie: „Er zijn selfies gemaakt en geplaatst op sociale media. Ik dacht ook: hoe kan dat, daar zijn toch protocollen voor? En daarvoor is toestemming nodig van ons.” Duerink zegt dat dit aspect in de evaluatie is opgeno- men om brandweermensen te wij zen op de gedragscode bij de brand weer dat van mensen of op pri- véterrein geen foto’s worden ge maakt. Volgens Duerink hebben de ge constateerde 'leermomenten’ geen invloed gehad op de veiligheid van de brandweer of andere mensen tij dens de brand in het azc. Het COA houdt aanstaande maandag zelf ook een evaluatie van de brand en de gebeurtenissen daaromheen, zegt Deckers. „Dat hebben we eer der al met een klein gezelschap ge daan. Maandag kijken we met meer mensen naar wat beter kan.” Inbrekers aangehouden In 2005 volgt een opleving als de politie de zaak heropent en onder zoek doet in de tuin van de woning. Rechercheurs in witte pakken vin- Gevoeligezaak Bij de nabestaanden ligt de zaak dertig jaar na dato nog steeds ge voelig zegt Ton van Maris. „Het is om twee redenen moeilijk: ener- zijds vanwege het verlies van onze vader en opa en de manier waarop hij is overleden. Anderzijds door de dingen die verkeerd zijn gegaan. Om te beginnen de foute inschat ting van de huisarts, waardoor het onderzoek erg bemoeilijkt is. Het viel ons tegen dat hij daar nooit zijn excuses voor heeft aangeboden.” Volgens Van Maris zijn delen van het dossier zoekgeraakt. „De politie vertelde ons dat stukken door een reorganisatie zijn vernietigd.” Coldcase-rechercheur Willemijn kan dat niet bevestigen, maar ook niet ontkennen. Zij laat weten dat het dossier is gedigitaliseerd en be staat uit 15.000 pagina’s. De kans dat de moord op Marinus Terwoert ooit nog wordt opgelost, lijkt klein. „Misschien biecht ie mand het alsnog op zijn sterfbed op”, zegt Van Maris die hoop houdt. Voor het misdrijf uit 1993 geldt geen verjaringstermijn meer, om dat de wet in 2006 is aangepast. De beloning van 15.000 euro voor de gouden tip staat nog steeds. „Een getuige moet zijn mond opendoen of de dader moet inderdaad gewe tenswroeging krijgen”, vult recher cheur Willemijn aan. „Het is nooit te laat om te praten. Iemand die wat weet, hoe klein ook, vragen we al tijd naar de politie te komen. Elk puzzelstukje kan helpen bij het op lossen van deze zaak.” B Na elke grote inzet maakt de Veiligheids regio Zeeland een intern evaluatierap port over wat goed ging en zaken die aandachtbehoeven vanwege de onherstelbare achter stand die de politie had. „Als het over leven en dood ging, liet je het vroeger als agent over aan een arts. Gelukkig is dat na de zaak-Ter- woert veranderd. Bij een niet-na- tuurlijk overlijden, dus ook bij zelf doding, komen er nu een tactisch rechercheur, forensisch re chercheur en forensisch arts bij. En schouwen gebeurt naakt. Als één van de drie dan nog twijfelt over de doodsoorzaak, be paalt de officier van justitie dat er een gerechtelijke I sectie plaats vindt.” Wat tegenwoor dig ook anders is: er bestaat veel meerken nis over dna. „In 1993 was er veel meer materiaal, zoals bijvoorbeeld bloed, nodig om veilig te stellen”, zegt Wille mijn van het coldcaseteam Zeel- and-West-Brabant. „Nu hebben we al genoeg aan een minuscuul bloeddroppeltje.” '.ML PC ZATERDAG 4 MAART 2023 iemand ’t op z h sterfbed op MIDDELBURG - Maurits Sep, Theo Giele De bestrijding van de grote brand in het asielzoekerscen trum in Middelburg afgelopen december ging goed, vindt de brandweer. Maar zoals uit elk groot incident waren er ook les sen uit te trekken. 12 maart 1993: Rechercheurs praten met passanten bij het huis van Marinus Terwoert. fötolex de meester ®?1 f -a- L'/ - fl| I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 31