M F L V Petra werd onbedoeld hét gezicht van protest tegen nieuwe kerncentrales Suf geflyerd en gedebatteerd weet ik: daar doe ik het dus voor. Doelman Rijk Janseopzijn plek bij NEC '4? A - A Emoties En schrijven dus. „Doe ik vaker hoor, dat ik dingen opschrijf. Maar nu had ik alles bij elkaar best een aardig opiniestuk. Na al die debat- avonden dacht ik: nu stuur ik hem op ook. Naar de PZC. Het gaat ten slotte om Zeeland.’’ Ze krijgt ook reacties van men sen die zeggen dat ze schreef van uit emoties, en niet vanuit feiten. „Is het dan zo gek om hier als om- kernafval veilig is? Twee-hon- derd-veer-tig-dui-zend jaar. En dan zegt minister Jetten doodleuk dat in Zeeland voldoende draag vlak bestaat voor nieuwe kerncen trales. Huh, wie zegt dat? Ons dorpshuis zat ramvol boze men sen!” Toen er een enquête in de bus viel van de gemeente, die haar be woners vroeg mee te denken over de voorwaarden voor nieuwe kerncentrales ‘zonder ook maar te vragen of we die überhaupt wil len’, was voor Luteijn de maat vol. Ze besloot zich volledig op de zaak te storten. Geen debatavond zou ze nog missen. Sinds deze week heeft het tegengeluid voor de kerncentrales een gezicht gekregen: Petra Luteijn uit Ellewoutsdijk. Zij schreef een opiniestuk in deze krant dat de tongen in Zeeland én daarbuiten losmaakte. Als mensen zeggen dat ze gewoon niet wisten hoe het zat, dan weet ik: daar doe ik het dus voor het dat het echtpaar de iPad eens pakte, nadat ze vernamen dat Borssele in beeld is voor twee nieuwe kerncentrales. Want hoe zat het nou ook alweer met dat kernafval? Waar haalt Nederland wonende emotie bij te hebben?”, eigenlijk al dat uranium vandaan? vraagt Luteijn zich af. „Het is best Is kernenergie überhaupt noodza kelijk? Hoe liep het af in Fu kushima? spannend om ineens midden in de discussie te staan. Dat is ook nooit mijn bedoeling geweest. Maar als er dan mensen naar me 240.000 jaar toe komen en zeggen dat ze ge inmiddels zijn er kladblokken vol woon niet wisten hoe het zat, dan informatie geschreven en valt Lu- weet ik: daar doe ik het dus voor. teijn ‘van de ene verbazing in de andere’. „Wist je dat het 240.000 jaar duurt voordat hoogradioactief pzc.nl „Zoveel berichtjes. Echt zóveel be richtjes, van mensen die een foto van de pagina stuurden, mensen die hun duim opstaken, een oud-collega die me bedankte voor de wake-upcall. Noem maar op. En toen belde het Nederlands Dagblad, of ze het stuk moch ten doorplaat sen. Daarna Ra dio 1 nog. Het houdt gewoon niet op.” geld we kunnen rondkomen en we zijn flink minder gaan werken, allebei. Sinds- dien leven we veel be wuster. We hebben nu tijd over om te zor gen voor mensen waar we van houden. We doen vrijwilli gerswerk. Doen v dingen waar we vroeger \M nooit aan toe kwamen.” Zo kwam Klare taal Het was ook geen gewone brief die Petra Luteijn vorige week naar de PZC mailde. In zes alinea’s zette ze in klare taal uiteen waarom zij als geboren Zeeuw niet zit te wachten op nog meer kerncentrales in haar woonomge ving. Het opiniestuk verleidde voor- en tegenstanders tot het schrijven van nóg meer ingezon den stukken. Die ook weer kon den rekenen op reactie. En zo gaat de discussie nog wel even door. En het gekke is: tot voor kort hield Luteijn zich helemaal niet zo be zig met de kerncentrale. Ja, ze weet nog dat ouders van klasge nootjes op haar basisschool gin gen demonstreren toen ‘Borssele’ werd gebouwd. Zelf groeide ze op met het idee dat de kerncentrale er nu eenmaal bij hoort, al had ze er altijd ‘een slecht gevoel’ bij. Technische kennis had ze echter niet. Zo als het meren deel van de mensen. Maar een Ze kozen voor het laatste. „We paar jaar gele- hebben uitgerekend van hoeveel den veran derde er iets in het leven van Luteijn. Zij en haar man Richard besloten het roer om j te gooien. „In een paar jaar tijd g hebben we best veel jonge mensen verloren. Dat heeft ons aan het denken gezet: moeten we doorgaan met door-consume- ren of moeten we ge nieten van de tijd die we nog heb ben?” w. pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl zaterdag 4 maart 2023 Zeeland Eerst wist ik er ook weinig van Beluister ook de podcast op SPORT 12 Ook de actiegroep Stroom naar de Toekomst liet zich niet onbetuigd. Ze verspreidde in Zeeland 75.000 raam posters. Samen met anti-kernenergieor- ganisatie Wise werden vijf de- batavonden op touw gezet in Middelburg, Terneuzen, Vlissin- gen, Goes en Heinkenszand. Provinciale politici kruisten er de degens over het besluit van het kabinet om twee nieuwe kerncentrales te bouwen op ‘voorkeurslocatie’ Borssele. Ze hopen dat de kiezer op 15 maart in het stemhokje de (mo gelijke) komst van nieuwe kern centrales en de gevolgen daar van laat meewegen. - Frank Balkenende Wendy Wagenmakers Borssele/Ellewoutsdijk - Petra Luteijn Zeeuwen en niet in de laatste plaats mensen uit Borsele die kritisch staan tegenover de komst van nieuwe kerncentra les hebben de afgelopen we ken op de trom geslagen. De stichting Borssele tot de Kern, die zegt inmiddels 300 donateurs te hebben, flyerde er op los in de gemeente Borsele. Spreekbuis Mieke Jansen deelde op Radio 1 de zorgen van inwoners over wat kern centrales, hoogspanningsmas ten en -stations met het land- schap en de leefbaarheid zul len doen. De stichting hield ook debatavonden. Afgelopen don derdag nog in Middelburg waar 50 mensen op af kwamen. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 29