Daan Rot b Boeken als gebruiksaanwijzing voor het leven. Als je niet meer weet hoe het moet. Als je jezelf kwijt bent. VI Nu bestel ik het ene boek na het andere; de columns van Femke van der Laan, Verdriet is het ding met veren van Max Porter, Het Jaar van magisch denken van Joan Didion, Het ontsterven van Anne Boyer... Ze liggen inmiddels torenhoog op mijn schaamstapel, te wachten tot ik durf, te wachten op genoeg rust in mijn hart en hoofd. Maar ondertussen struin ik stapelontken- nend online tweedehandsboekwinkeltjes af met mijn zorgvuldig bijgehouden boekenwenslijst. De feministische boekentips van Elvis, de Go o dreads-leeslijst van online vriendin Merel, ieder boek dat de moeder van Elvis’ oppaskind in Instagramstories noemt. Ik ga blind af op hun goede smaak. Als ik Jij zegt het van de stapel naast mijn bed pak, over het beroemde liefdespaar Ted Hughes en Sylvia Plath, luidt de handgeschreven opdracht: ‘Voor Daan Jan Voor altijd Connie Palmen’ Heel kinder achtig heb ik mijzelf net als de kinderen een verplicht leeshalfuurtje opgelegd. Een beetje disci pline werkt fantastisch, want dat half uurtje is snel een uur. Halverwege het boek bestel ik gretig nieuw leesvoer. Ik wil nooit vergeven worden en Verjaardagsbrieven van Hughes. Binnen een dag krijg ik een bericht van de Boek- winkeltjes-mevrouw. Haar zoon heeft Verjaardagsbrieven geleend, maar hij stuurt het zo snel mogelijk naar mij op. Ik antwoord haar dat het geen haast heeft en hij het vooral eerst moet uitlezen. Een week later ploft het boek op de mat, vergezeld met een briefde in karakteristieke hanenpoten: Dag Daan, ik begrijp niet dat mijn moeder dit boek verkoopt. Prachtige regels. Kees-Jaap Voor toe komstig glimlachen bewaar ik het briefje in het boek. Ik voel mij alleen en onbegrepen in mijn gemis en verdriet, maar ben niet alleen. Dag Connie, hoi Femke, hallo Joan, och Anne... Vertel mij hoe ik verder leven moet. Na het vernietigende nieuws van Jans oncoloog waren we verbijsterd. Lamgeslagen. Stijfbevroren. Thuis trok Jan Logboek van een onbarmhartigJaar van Connie Palmen uit de boekenkast. We lazen het samen, om de beurt. Als ik te moe was om te lezen, de onbarmhartige toekomst niet wilde aankijken, keek ik als een bezetene naar de ziekenhuisserie Grey’s Anatomy. Onder het koken, als ik niet kon slapen, waren daar dr. Grey en dr. Shepherd en kornuiten. Jan snapte niet waarom ik die ellende keek. Voor mij was het onnozele troost en stiekeme hoop. De knappe dokters vinden in die series altijd net op tijd dat ene medicijn dat wél aanslaat, of schudden hun hoofd want het blijkt een misdiagnose, de patiënt is de uitzon dering uit duizenden. Jan liep er niet warm voor. Zonde van zijn tijd. Het ziekenhuis zag hij al vaak genoeg. Dus lazen we elkaar hardop voor uit het Logboek. Als een soort voorzorg van Jan. Grote liefde sterft niet. Hans is dood en Connie moet door. Nog een keer door na het verlies van haar Ischa. ‘Als Connie het kan...’ grapte Jan bitter. We waren samen verliefd op haar. 40 IM Cd LU Q Z z o z 5 e e Daan Rot-de Launay (47) schrijft en fotografeert, en was getrouwd met muzikant en columnist Jan Rot. Ze heeft vier kinderen: dochters Elvis (21) en Maantje Piet (11) en zoons Rover (17) en Wolf (14). ‘Dag Daan, ik begrijp niet dat mijn moeder dit boek verkoopt’ I®

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 120