‘Als moeder leerde ik dat mijn kinderen van zichzelf zijn lki i r f I VI ‘De kaft is inmiddels flink beschadigd, maar dat boeit me niets. De profeet is en blijft mijn kostbaarste boek, ik heb er mijn levensfilosofie op gebaseerd. Ik kreeg het in 1971 tijdens een groeps reis door Noorwegen van mijn mede reiziger Annewies, als bezegeling van de vriendschap die we daar hadden gesloten. De Libanese schrijver en dichter Khalil Gibran schreef het in 1923. In 26 korte hoofdstukjes deelt de mysterieuze man Almustafa zijn wijsheden met een groep mensen die aan zijn lippen hangen. Dat klinkt wat Bijbels, maar de teksten zijn niet godsdienstig. Ze zijn tijdloos. Neem deze zin: ‘De eik en de cipres groeien niet in elkanders schaduw’. Ik lees dat als: in contact met anderen moet je altijd op je eigen benen blijven staan. Prachtig en zo waar. Zo staat dit boekje van maar tachtig bladzijden vol wijze woorden die een diepe betekenis voor me hebben en me dwingen te blijven nadenken. Tijdens mijn trouwen in 1973 heb ik de teksten over de liefde gebruikt en als begeleider van verbindingsceremonies lees ik ze nog steeds graag voor. Zoals: ‘Hebt elkander lief, maar maakt van de liefde geen band. Vult elkanders bekers, maar drink niet uit dezelfde beker. Geeft elkander van uw brood, maar eet niet van hetzelfde stuk’. Ook hier: blijf op eigen benen staan. Kippenvel krijg ik van: ‘Uw kinderen zijn uw kinderen niet. Ze komen door u, maar zijn niet van u’. Als moeder van een zoon en dochter leerde ik: we mogen onze kinderen wel ondersteunen in hun groeiproces, maar ze zijn van zichzelf. We mogen ze niet leiden. Blij verrast was ik toen ik laatst las dat het boek voor kinderen is aangepast en herschreven door Tiny Fisscher. Ik heb het meteen gekocht. Het is ook geschikt voor volwassenen die de originele tekst misschien wat ontoegankelijk vinden. Het contact met Annewies ben ik helaas kwijtgeraakt. Ik zou haar graag willen terugvinden, ook om haar te bedanken voor dit boek dat al zo lang zo veel voor me betekent.’ 1 JOOCKE SCHOLTE (71) uit Bergen op Zoom laat zich al meer dan vijftig jaar inspireren door de levenslessen in De profeet van Khalil Gibran.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 109