Wat een zegen dat hij nooit agressief werd 6 MEZZA 27 VI ‘Mijn vader werd geboren in voor malig Nederlands-Indië. Hoewel hij nooit veel vertelde over zijn verleden, herinner ik mij hoe trots hij sprak over zijn grond, die hij rijp had gemaakt voor vanille. Maar toen kwam de oorlog. Hij werd als krijgsgevangene verscheept om te werken aan de Birmaspoorweg. Ik weet nog dat hij door een ongeluk met een spoorbiels een groot litteken op zijn scheenbeen had. De ontberingen overleefde hij door een zinken teil die hij met zich meezeulde te verhuren, in ruil voor eten of geld. Later werd hij tewerk gesteld in de Japanse zilvermijnen, vanwaaruit hij een van de atoombommen heeft zien vallen. Na veel moeizame omzwervingen kwam hij in Nederland terecht, trouwde met mijn moeder en na een dood geboren dochtertje kwam ik. Heel soms vertelde hij over vroeger, gruwelijke verhalen, maar mijn moeder praatte er altijd overheen. En heel vaak kwam dit niet MARIANNE BANKEMAN (71) uit Den Haag leerde haar vader beter begrijpen door De tolk van Java van Alfred Birney. voor; mijn vader was in zichzelf gekeerd. Een paar jaar geleden las ik De tolk van Java van Alfred Birney. Hij heeft dezelfde leeftijd als ik, komt ook uit Den Haag en heeft ook een vader met een tragisch verleden in voormalig Nederlands-Indië. Maar de verschillen zijn groot. Birneys vader bezorgde hem trauma’s, was gewelddadig. De mijne daarentegen was stil, nooit agressief en zijn trauma’s bleven binnen in hem. Pas na het lezen van De tolk van Java heb ik me gerealiseerd wat een zegen dit voor mij is geweest, hoe bijzonder het is om met zo’n verleden zachtaardig te blijven. Mijn vader overleed in 1982. Nu ik me wat meer in de geschiedenis van Nederlands-Indië en Indonesië verdiep, vind ik het jammer dat ik niet meer heb gevraagd, dat ik de weinige keren dat hij iets vertelde niet beter heb geluisterd. Ik besef hoe bijzonder mijn zachtmoedige vader John Frederik Eyzendooren is geweest en ik mis hem met terugwerkende kracht.’ Marianne leerde haar getraumatiseerde vader beter begrijpen, Amber kan nu praten over het verlies van twee vrienden en Joocke laat zich dagelijks inspireren door de woorden van een mysterieuze man. Zonder boeken had het leven van deze drie vrouwen er anders uitgezien. 9 Nu pas besef ik hoe bijzonder mijn vader was

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 107