u •r.' X Hotel breidt niet uit richting het strand Hoekse molenaar wil traditie levend houden Worden overal de traditionele spaar- zegeltjes vervangen door digitale varianten, in Hoek komen ze terug. Traditioneel zegeltjes plakken om de molen van Hoek levend te houden. Twee jaar geleden klonk heel wat protest toen bleek dat Noordzee, gelegen in het uiterste puntje van de badplaats, richting het strand wilde uitbreiden. Bewoners van het naastgelegen appartementencom plex De Wielingen vreesden hun vrije zicht op het Zwin en Knokke te verliezen. Ook onder meer de Zeeuwse Milieufederatie, ‘t Duumpje en de dorpsraad van inds een paar weken staat de molen stil als gevolg van problemen met lassen in de con structie van de roeden paald niet uniek. „Er zijn veel meer molens die nu met dit probleem zitten maar er zijn maar drie be drijven in het land die deze roeden groter. De initiatiefnemer trekt sa men op met het naastgelegen voor malige hotel De Wielingen, dat nu uit vijftien vakantieappartementen bestaat. Daar komen er op den duur 55 bovenop, waardoor het totaal aantal woningen op zeventig komt. De gemeenteraad van Sluis be spreekt het plan dinsdag tijdens een commissievergadering. Er zit ten nog wel wat addertjes onder het gras. Milieuverenigingen maken zich bijvoorbeeld ernstige zorgen over de stikstofuitstoot die de bouw zal veroorzaken. Volgens het col lege is uit onderzoek gebleken dat die evenwel geen negatieve gevol gen heeft voor de natuur. produceren. De vraag is groot en het aanbod is klein, vandaar dat de wachttijd lang is.” Over hoe een en ander bekostigd wordt voert de molenaar binnenkort overleg met Er zijn maar drie bedrijven in het land die deze roedes produceren Gaatjes Plaatselijk kunstenaar Roeland van der Kley ontwerpt de zegeltjes en drukt ze op oude persen in zijn atelier. „Binnenkort krijg ik nog een apparaat waarmee de gaatjes gemaakt worden zodat de zegeltjes losgescheurd kunnen worden. Lekker ouderwets en echt iets Ne derlands, zegeltjes sparen en plak ken”, lacht Van der Kley. Geen risico Niet dat er het gevaar was dat de wieken direct van de molen zou den afbreken, stelt de molenaar gerust. „De molen staat midden in het dorp. Als het nou ergens in een polder was, waar er geen bezoek is, dan zou je het misschien nog aan durven kijken. Niet hier. Je hebt met krachten te maken, daar heb je geen voorstelling van. Het gaat om roeden die aan het eind van hun levensduur waren en ik wil geen enkel risico nemen. Daarom hebben we besloten te stoppen met draaien.” De situatie bij De Groote is be- inhouden. Mensen kunnen de molen nog steeds bekijken, ook al staat hij stil. Juist omdat hij stil staat is het veiliger om helemaal naar boven te gaan.” de gemeente Terneuzen. Het is niet direct de bedoeling om met de spaarzegels de kosten voor de reparatie op te hoesten. De Groote ziet het meer als manier om be zoekers verbonden te houden met zijn molen, nu deze niet meer draait. In het winkeltje van de mo len krijgen klanten straks zegeltjes bij hun aankoop. Een volle kaart kan ingeruild worden voor iets uit de winkel. „We kunnen nu niet draaien maar we willen wel regelmatig open zijn”, legt molenaar De Groote uit. „We willen toch de gang naar de molen er een beetje van de molen. Hoek leeft mee met de stilstaande molen. Een lasser uit het dorp bood al direct zijn diensten aan. „Was het maar zo eenvoudig”, verzucht molenaar Jelle de Groote. „In 1985 is een aan tal eisen geformuleerd waaraan de roeden moeten voldoen. Die van onze molen zijn van voor die tijd.” Bij een inspectie drie weken ge leden werd geconstateerd dat de lassen van de roeden hun beste tijd hebben gehad. De roeden, twee in getal, zijn de onderdelen waar de vier wieken aan bevestigd zijn. Twee wieken per roede dus. Cadzand protesteerden om ver schillende redenen. Het zou ten koste gaan van de natuur en de open ruimte. Op het gemeentehuis in Oostburg zijn in totaal 21 bezwa ren binnengekomen. „Na overleg heeft de initiatiefnemer besloten het hotel niet richting het strand uit te breiden”, zegt wethouder Marian van Oostenbrugge. De parkeerga rage mag wel richting het duinge bied gebouwd worden. Omwo nende Tiny Maenhout reageert: „Wij zijn aangenaam verrast.” Noordzee telt in de toekomst 104 hotelkamers. 24 huidige kamers worden gesloopt, daar komen 64 nieuwe voor in de plaats. Ook wor den het restaurant en de wellness 7444 VL VRIJDAGS MAART 2023 Zegeltjes van de molen plakken De zegels worden in het atelier van Roeland van der Kley velletje voor velletje gedrukt op een originele Albion pers uit 1858. CADZAND-BAD 1 MOLEN 5PAARZEGEL De omstreden uitbreiding van Hotel Noordzee in Cadzand-Bad richting het strand, is van de baan. De parkeerkelder mag wel richting de zee gebouwd wor den, maar daar mogen geen bouwlagen bovenop komen. De door Roeland van der Kley ontworpen zegel, foto'sannehana - Bob Maes - Jelle de Groote, molenaar in Hoek Guido van der Heijden Hoek tZZdkZtZtZZAZïZ EES2S2!ZfcZ JZEEjtZkZEEsZ s Links De Wielingen met appartementen, daarachter ligt Hotel Noordzee, foto annehana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 54