WIM HOFMAN u Klaagzang 13 Cabaretduo Piepschuim geeft voorstelling over klimaatcrisis De wereld van Wim Hofman, schrijve r/i I lustra tor ‘We gaan er allemaal aan’, dat is d e wei n i g o pgewekte boodschap van de m uzikale voorstelling Buiten de lijntjes van cabaretgezelschap Piepschuim. Een zware boodschap over de klimaatcrisis, verpakt in een luchtige show. „We moeten met elkaar in gesprek en echt iets veranderen.” Theatergroep Piepschuim met Cor Burger (links) en Robbert Koe koek. FOTO BERT BEELEN bunkers, puinhopen en krotten maakten plaats voor weinig fraais, de boulevards veranderden en daarmee ook het idee dat Vlissingen een vestingstad was. Men bouwde een rij hoge torens langs de kust, alsof men zich voor de oude stad schaamde. Wat ik ook soms wel jammer vind is, ik noem maar wat, het verdwijnen van de veerboot. In gedachten zie ik me nog wel eens de boot op fietsen. Je fiets zette je ergens tegen een zijkant en dan kon je met een trap naar boven. Je kon in een van de salons gaan zitten onder het oog van iemand van het vorstenhuis. Het rook er naar erwtensoep. In een glazen kastje draaiden knakworstjes rond. In een van de salons kon je roken. Er ston den aluminium asbakken die soms heen en weer schoven als er wat deining was. Je kon ook aan dek waar meestal een flinke wind stond. Soms passeerde een ander schip of je zag een boei of een meeuw of een boei waar een meeuw op zat. Als kind verloor ik eens mijn trui die ik op de railing had gelegd. Het ding was pijlsnel in het witte schuim verdwenen. Toen ik thuis kwam zei mijn moeder: Wat doe je dan ook steeds op die boot? Ze vond het misschien niet zo erg: het was een oude trui gebreid van restjes wol en met een gat in de elleboog. Ach, het kan altijd erger. En misschien vertel ik de volgende keer wat vrolijker dingen. Zaterdag 4 maart, 20.30 uur in Theater de Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland. hebben contact gehad met Heleen de Coninck, een erkende klimaat- wetenschapster. Ze zei tegen ons: ‘We hebben kunstenaars nodig die het klimaatverhaal vertellen, ons lukt het niet’. Als je hoort wat de feiten zijn dan denk ik, dit moet elke dag op de voorpagina van de krant staan. We zitten in de groot ste hittegolf die Europa ooit heeft gehad.” Hans Puik Nieuw- en Sint Joosland planeet. Het duo sprak - speciaal voor deze voorstelling - met kli- maatwetenschappers, journalisten, dwarsdenkers en activisten. Bur ger: „Het klimaatprobleem bestaat al minstens vijftig jaar en we heb ben er al die jaren niets aan gedaan. Hoe kan dat nou, vraag ik me af. Mijn overtuiging is dat het verhaal nooit goed is verteld. Er zijn veel feiten bekend, maar we hebben er niets mee gedaan. Tijdens de voor stelling vertellen we verhalen en gebruiken we metaforen waarmee bezoekers zelf het klimaatverhaal door kunnen geven.” Een voorstelling die draait om een klimaatcrisis, is dat niet saai? ■k iet zo lang geleden ben ik weer B^m eens jarig geweest. Vroeger lette B ik er niet zo op, maar er zijn toch steeds mensen die me erop wijzen dat ik jarig ben en dat er weer een jaar voorbij is. Ze bedoelen het goed, het zijn vrien delijke mensen, maar ze dwingen je te beseffen dat je ouder wordt en ouder worden betekent minder vooruit kijken en meer terugkijken. Je zou kunnen zeg gen: wees blij dat er een en ander achter de rug is. Toch word ik er niet zo blij van. Want je beseft ook dat bepaalde dingen ook wel anders hadden gekund. Mijn geboortehuis bestaat niet meer. Een paar jaar na mijn geboorte brandde het uit en werd het afgebroken. Het huis waarin ik daarna volgens mijn papieren gewoond moet hebben is afgebroken, bijna heel de straat werd afgebroken. Het huis daarna werd bij een tankslag in 1944 kapot geschoten. Zo kunnen we doorgaan. Van de scholen waar ik opge zeten heb, zijn er weinig meer over. Een van de kleuterscholen bestaat nog wel. Het is nu een reptielenzoo met een opge zette zoutwaterkrokodil, dat is mis schien een kleine verbetering. Het is niet moeilijk om te klagen. Het gaat je als je ouder wordt steeds beter af. Het is gemakkelijk: een fluitje van een cent. Het aanzicht van Vlissingen, de stad waar ik nu allang woon, is drastisch van aanzicht veranderd. De machtige hijskranen van de scheepswerf weg; Het klimaatprobleem bestaat al minstens vijftig jaar en we hebben er al die jaren niets aan gedaan - Cor Burger, Piepschuim voor ons. Als het ver haal goed ver zou wor- stoten, het enige wat we voor elkaar krijgen is dat we minder stijgen. Terwijl we eigenlijk al vijfjaar naar beneden moeten, hebben we de stijging afgevlakt. Chapeau, daar mee gaan we het niet redden.” Muziek speelt een belangrijke rol tijdens de avond. Met z’n tweeën spelen Burger en Koekoek een grote hoeveelheid instrumenten. Er ko men liedjes voorbij als Leed van de veganist en als slotlied We moeten praten. „Dat laatste lied staat sym bool voor onze hele show. Wij gaan niet belerend vertellen wat iemand anders moet doen, maar het is een uitnodiging om met elkaar te praten over het probleem. Alle grote verande ringen in de wereld zijn be gonnen met mensen die met elkaar begon nen te praten. Als mensen de avond na onze voorstelling aan tafel zitten en de een tegen de ander zegt: ‘schat, ik denk dat we moeten praten’, dan is onze show geslaagd. Pas als mensen serieus geraakt worden, heb je kans dat ze besluiten hun leven aan te passen.” Cor Burger (zang, gitaren, toetsen) en Robbert Koekoek (fysiek spel, sax, klarinet, bas, percussie) vor men samen het cabaretduo Piep schuim. Al jaren maken ze voorstel lingen met een maatschappelijk tintje. „Maar ik vond nooit een in valshoek om de klimaatcrisis te verwerken”, vertelt Burger. „Tij dens een periode van lockdowns schreven we een show over de co ronacrisis. Daarin lachten we om ons eigen onvermogen. De stap naar de klimaatcrisis was snel ge maakt, nog een crisis waar we het met z’n allen over kunnen hebben. Nee, moeten hebben.” De twee rasartiesten hopen dat hun kinderen straks nog een leef bare wereld hebben. Wetenschap pers en activisten wijzen al tiental len jaren op de ondergang van onze Bijna te laat „In de krant staat alleen ‘Het was zo lekker warm met oud en nieuw’.” De oplossing is volgens Burger dat mensen door krijgen hoe noodzakelijk het is om te ver anderen van leefgewoontes. „De wetenschap „Zeker niet”, is Burger stellig. „Nie mand komt voor een preek naar het heeft op dit mo- theater, die geven wij zeker niet. Als ment geen goed ik zelf naar cabaret ga, wil ik lachen verhaal en iets mee krijgen. De kern van ca baret is een deel van jezelf uitver groten en voor herkenning zorgen teld bij het publiek. Bezoekers moeten den, hadden we al lang iets gedaan, kunnen lachen, maar de show moet In de show gaan wij op zoek naar ook inhoud hebben. Juist als men- een antwoord op de vraag, ‘welk sen lachen, stellen ze zich beter verhaal hebben we nodig om tot ac- open voor een verhaal.” tie over te gaan?’, ‘waar gaan men sen wel op aan?’. Als ik de weten- Hittegolf schappers mag geloven hebben we Volgens Burger is het belangrijk dat niet eens twintig jaar meer om iets mensen zich open gaan stellen voor aan te passen aan onze gewoontes, het klimaatverhaal. „Bespreek het We zijn al bijna te laat. We moeten met elkaar, dat is ons thema. We elk jaar 7 procent minder CO2 uit- .Ad l A ‘We gaan er allemaal aan’ GO VRIJ DAG 3 MAART 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 41